Minulla on flunssa yleensä vähintään neljä kertaa vuodessa. Oireina nenä tukossa ja kurkku kipeänä, yleensä kurkku on kuiva ja jossain vaiheessa tulee yskä. Harvemmin tulee limainen kurkku. Mutta kuumetta minulle tulee hyvin hyvin harvoin. Silloinkin jos tulee, niin se kestää alle päivän (esim. tulee illalla, mutta aamulla jo poissa). Minusta tuntuu, että tämän takia flunssani kestävät aina ikuisuuden. Yleensä yli kuukauden, joskus kestänyt kaksikin kuukautta.
Elän terveellisesti. Syön paljon kasviksia ja hedelmiä ja käytän vitamiineja. Harrastan myös liikuntaa. Valitettavasti nämä jatkuvat flunssat kuitenkin keskeyttävät liikkumisen ja kuntoni huononee joka sairauskerta ja joudun alottamaan taas kaiken harjoittelun alusta.
Olen yrittänyt käyttää kaikenlaista flunssan torjumiseen ja oireiden vähentämiseen ja tuntuu, että ne vähän auttavat. Mutta silti tämä lievä flunssa tulee ja kestää pitkään. Missä vika, vaikka elämäntavat on kunnossa? Onko kuumeen tulemattomuus merkki hyvästä vai huonosta terveydestä? Miksi en saa kuumetta nousemaan, vaikka se varmasti parantaisi minut nopeammin?
Flunssa ilman kuumetta kestää ikuisuuden
Kuumenuon
1
416
Vastaukset 1
- 21
Kannattaa pohtia ainakin näitä:
-stressi
-home
-ylirasitus liikunnan takia
Etenkin viimeinen mietityttää, kun puhut liikunnan keskeyttämisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761520
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.88708Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 126536
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518- 37516
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483