Oon 13v. poika, jonka pituus on 157cm ja paino 70kg. Oon tosi läski ja koulussa kiusataan paljon mua, eikä vanhemmat auta asiassa, ne vaan sanoo et "muutas vaan ruokatottumuksiasi, herkkuja lauantaisin ja liiku paljon!. MUT NE EI VAAN YMMÄRRÄ ETTEN MÄ YKSIN VOI TÄLLE MITÄÄ KUN KOKOAIKA HIMO OTTAA KEKSIÄ KAAPISTA. Eikä edes olla käyty terveystarkastuksessa. No, mitä voin tehä?
Huolestunut
surullinen läski
272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet kyllä oikeassa, vanhemmat on se joka muuttaa lapsensa ruokavalion, ei lapsi/nuori itse. Käy kouluterveydenhoitajan luona puhumassa, hän antaa ruokailuohjeita, jotka voit sitten antaa vanhemmillesi. Ja kyllä vanhempasi vastaavat myös liikkumisestasi. Voisko esim. isäsi käydä potkuleen palloa sinun kanssa, talvella voisitte luistella ja lätkiä kiekkoja, voisitte käydä metsäreissuilla jne. Ja sanopas myös vanhemmillesi, että keksit lukkojen taakse ja muut lihottavat herkut.
Mene kouluterveydenhoitajan luo puhumaan. On tosihienoa, että itselläsi on halu saada tilannetta korjattua. Ei se yksin onnistu, muiden tukea tarvitaan. Vähitellen, kaikkea kivaa ajanvietettä, jottei ruoka tulisi aina mieleen. Toivotan onnea matkaan!