APUA. RASKAANA VAI EI? KEMIALLINEN RASKAUS?

mitätehdä?

Moi, tämä ei taida kuulua aiheellisesti tänne mutta en keksinyt minne muuallekaan. Elikäs haluan alustaa ongelmani kertomalla etteivät oireeni ole psykosomaattisia, kuviteltuja ym sillä en ole lasta suunnitellut enkä toivonut joten kyse on oikeista fyysisistä oireista. Oireeni ovat olleet viime keskiviikosta (19.9) asti eli ovat nyt kestäneet vasta viisi päivää ja epäilen raskautta.. Fyysiset oireet: Ke alkoi pahoinvointi jolloin minulle ei maistunut kahvi, mikään vähänkään "epäterveellinen" eikä rasvainen ruoka eikä tupakka joita tuli kulutettua jonkin verran. Pahoinvointi hajuista ja mauista oli huomattava. Alaselkäkipu ja huimaus tulivat kuvioihin torstaina. Ja henkisesti olen jo keskiviikosta ollut varma että olen raskaana, jotenkin vain tiedän sen. Ja keskiviikosta asti ollut myös voimakkaita ja vihlovia mahakipuja alavatsassa ja muualla mahassa.

Ongelmana on että tein testin perjantai iltapäivällä joka osoittautui positiiviseksi ja tein uudestaan lauantai aamulla ja tuli haamuplussa. Tänään tein taas ja tuli nega.. Veristä vuotoa ei ole ollut lainkaan ja raskausoireet jatkuvat.. Ihmetyttää tuo nega. Tein testit kaikki samalla ClearBluen normitestillä eli ei digitaalisella mutta ei ole edes yksi herkimmistä testeistä. En tiedä mitä tämä on mutta osaako joku kertoa voiko kyse olla siitä että hedelmöittynyt munasolu olisi kiinnittynyt vasta keskiviikkona jolloin oireet alkoivat ja äkillinen istukkahormoni piikki olisi näyttänyt plussan jo perjantaina mutta hormoni laskenut tähän päivään mennessä? Vai pitäisikö varautua kemialliseen raskauteen ja odotella vain vuotoa? Tää epätietoisuus tekee hulluksi kun mieli on jo varma tulevasta vauvasta mutta aamuinen negatiivinen sanoo että pitäisi vaan jatkaa ja unohtaa tää olo..
Ps. tänään kauheeta mahanpolttelua taas ja lämpöä 37,5 muuten normi olo. Jos voitte auttaa, niin kiitän koko sydämestäni.

5

5328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm..

      Verikoe? tai sitten vaan odottelet ja katsot. Voi olla kemiallinen raskaus. Tai sitten kyse voi olla ihan normaalisti etenevä raskaus. Tässä vaiheessa hcg:n määrä virtsassa on joka tapauksessa pieni ja testitulokseen voi vaikuttaa esim se, että onko aamupissa vai vaan 2 tuntia rakossa ollut pissa. Kannattaa kerätä pissa kippoon ja kastaa tikku sinne :)

    • näin täällä

      Noita kemiallisia raskauksia minulla on ollut useita. Ihan tavallisetkin raskaustestit näyttävät tosi herkästi plussaa (ainakin minulla), joka sitten verikokeessa on osoittautunut kemialliseksi (HCG alle 50 iu). Ja aina on vuoto alkanut viimeistään viikon-pari myöhässä. Sen takia en kauhean mielelläni testailekaan "liian" herkillä testeillä (herkkyys 10 iu), koska en halua pettyä joka kerta... Tosin oireita en kyllä voi sanoa vielä tuossa vaiheessa saaneeni. Molemmissa yli puolen välin jatkuneissa raskauksissa olen saanut oireita vasta rv 6 jälkeen.

      HCG-pitoisuushan kaksinkertaistuu joka toinen päivä, eli ei testin pitäisi enää kahden päivän jälkeen näyttää negaa jos yksi plussa on jo saatu, oli se otettu mistä tahansa pissasta (kunhan ollut sen n. 4 h rakossa eikä ole juonut ylettömästi). Tietysti onhan aina mahdollisuus, että testi on ollut viallinen, joten eikun vaan testaamaan huomenna uudelleen. Eiköhän se kerro varman tuloksen.

    • pelokas

      tein raskaustestin ekaa kertaa noin 2 viikkoa sitten ja tuli nega, sit toisen kerran tein toissapäivänä ja tuli hyvin haalea plussa.. mut en tiedä että pitääkö sitä tulkita negaks tai plussaks. mulla on ollu yhet menkatki jotka olivat suht. normaalit. raskausoireita on, esim: päänsärky,huimaus,palelu,jano, jatkuva pissahätä ja todella arat rinnat. mitä mieltä olette, voisinko olla raskaana?

      • haaleakin plussa

        On plussa.


      • Tahti7777


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      151
      4039
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2646
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2238
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1718
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1654
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1644
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1104
    9. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      1073
    10. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1052
    Aihe