Parin kanssa tanssimaan Tampereella

Olemme päättäneet lähteä kumppanini kanssa tanssimaan yhdessä. Emme halua mennä minnekään vakiotanssikurssille vaan ajatus olisi enemmänkin nykytanssi, baletti, jazztanssi -puolella. Onko mitään kursseja/tunteja joissa painotus on parin kanssa tanssimiseen? Kertokaa miten pääsen tanssimaan kumppanini kanssa?
1129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Onpas vaikea. Mitähän sinä tarkoitat parin kanssa tanssimisella. Vakiotansseissahan tanssitaan parinkanssa siten että kumpikin sukupuoli tanssii erilailla tanssia eikä muiden parien kanssa tanssita koskaan mitään muuta kuin että viejä väistelee muita. Näitä tälaisia tansseja kutsutaan paritansseiksi.
Vakiotanssit, salsa, bugg, lindy hop,west coast swing,

Onhan noissa seuratansseisskin pari mutta ei vientiä kuin jossain poikkeustapauksessa. Näissä tansseissa tanssitaan kuvioita ryhmänä.
Mainitsemasi nykytanssi, baletti, jazztanssi ovat tällaisia tansseja. Luetteloon voi lisätä barrokki, hitorialliset tanssit, kansantanssit, hiphop.

Sitten on selaisia asioita joista ei missään esiteissä puhuta. Esim baletissa yleensä käy hyvin nuoria tyttöjä. Jonkun keskiikäisellä aijällä voi olla pieniä sopeutumis vaikeuksia porukaan. Jossain Sampolassa on jotain aikuisbalettia mutta voi sielläkin heteromiehiä olla aika niukasti.

Täällä voidaan tietää nykytanssista.
http://www.facebook.com/pages/Sisä-Suomen-tanssin-aluekeskus
/81536828594

Jokaisessa ryhmässä on ihmisiä ja vaikea suositella mitään kun ei tiedä ihmisistä mitään. Maailmantanssi Ry treenaa 16.30-18.00 Ratinan sadionin
liikuntatiloissa maanantaisin. Olisiko sieltä järkevä aloittaa tutustumiskierros? Suellä on ainakin asiantuntijoita joilta voi saada hyviä neuvoja jotta löytää oman paikkansa tanssimaailmasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SweetMagenta kirjoitti:

Olemme päättäneet lähteä kumppanini kanssa tanssimaan yhdessä. Emme halua mennä minnekään vakiotanssikurssille vaan ajatus olisi enemmänkin nykytanssi, baletti, jazztanssi -puolella. Onko mitään kursseja/tunteja joissa painotus on parin kanssa tanssimiseen? Kertokaa miten pääsen tanssimaan kumppanini kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu