työajallasi työnantajasi toimesta?
vai näetkö oikeudeksesi saada pitää omana tietonasi missä olet milloinkin?
http://www.ess.fi/?article=385888
Itse ajan autoa jossa on paikannin ja koen sen parantavan työturvallisuuttani.
vai näetkö oikeudeksesi saada pitää omana tietonasi missä olet milloinkin?
http://www.ess.fi/?article=385888
Itse ajan autoa jossa on paikannin ja koen sen parantavan työturvallisuuttani.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Orwelilainen asia.
Kyllähän työtekijä on työnantajan ajalla liikkeellä työaikana. Että kyllä työnantajalla siinä suhteessa on oikeus tietää, mitä se hommailee. Etenkin, jos työnantajan auto ja kännykkä.
Vaan, entäpä ruokatauot ja muut paussit, jotka työntekijän omaa aikaa, ei sitä saa valvoa. Ja vapaa-aika ei kuulu työnantajalle mitenkään. Mutta mistäpä duunarilla takuut, että työnantaja ei seuraa niitäkin. Lisäksi monilla varsin erilaiset työajat, ei ole kellokorttihommaa, töitä saatetaan tehdä iltasella ja kotona, työn ja vapaa-ajan erottaminen monesti hankalaa.
Ite en suostuisi tuollaiseen, just sen takia, että en erottele duunia muusta elämästä. Mutta työnantajan pidän erossa yksityiselämästäni kyllä.
=DW=
Mjaaa... takana ovat liikkuvan työn ajat. Nämä uran loppuajat miut löytää työstä aika lailla vakiopaikalta...
Ohos!!
Minulla on kännykkä jolla minut tavoittaa jos laitan yhteyden päälle,myös navigoinnin jossa näkyy missä olen, mutta se ei ole ollenkaan työnantajaani varten enkä pitäisi siitä että työnantaja valvoisi minua jollakin seurantalaitteella, en ollenkaan.
Ei työnantaja lisäisi mitenkään turvallisuuttani katsomalla olinpaikkaani koska ei voisi mitenkään tietää olenko jossain vaarassa kidnapattuna tai eksyneenä vai ihan teillä joiden olinpaikan olen itse valinnut. En siis kokisi ollenkaan oloani turvatuksi, päinvastoin.
Vielä tuosta tuli humoristinen puoli tuosta avoimuudesta:
Puolisolle paikannin ja lapsille ja muille sukulaisille ja tuttaville että saavat sitten aina tarvittaessa varmuuden tekemisistämme ja siis sille työnantajalle myös. Kyllä me päivänvalon kestämme eikä se tuntuisi yhtään rasittavalta.... ;)
Niin ja mainostajille että tietävät viehtymyksemme voidakseen sitten täsmämainostaa postiluukkumme pullolleen niitä tuotteita joita olettavat meidän ostelevan.
Tässä iässä on hyvä olla paikannin kaulassa. Viranomaisten on sitten helpompi käydä korjaamassa talteen.
Joo kun dementia pahasti pukkaa niin varmaan tarpeen mutta en kyllä tiedä sitten miten mielellään löydetään.....
Hyvä idea, jos se paikannin laskee samalla korvattavat ajokilometrit. Huono idea, jos se laskee samalla ajonopeudet ja välittää tiedon mahdollisista ylinopeusrikkomuksista suoraan poliisille ja aina kun ylität rajoituksen, napsahtaa sakko.
Minulla on jo "paikannin" mukana lenkkeillessäni ja luultavasti kuka vaan voi käydä ihailemassa netissä suorituksiani ja valitsemiani reittejä. En tosin usko niiden tietojen kiinnostavan ketään enkä ole asialla pahemmin päätäni vaivannut :)
Työajalla.. kun harvemmin kovin kaukana tehtävistä töistä, ei ihan ymmärrä kysymystä.
Kyllähän viimeistään ne tekemättömät työt kertoo jos ei paikalla!
Aika paljon töitä, joissa ei koskaan olla "paikalla". Loppujen lopuksi melko vähän ihmisiä joissain työpisteessä koko päivää, lähinnä joissain tehtaissa, jotkut raksamiehetkin vaihtelee työmaata vähän väliä, saati sitten kaupparatsut, taksit, poliisit, siivoojat, postinjakajat, kotihoitajat, jne.
=DW=
Ei se tarkoita, että jollain metrin säteellä paikalla.. vaan vaikka yhdessä rakennuksessa.
On toimistoa, terkkaria, labroja eri paikoissa; muutama esimerkki.
Puhelimet käytössä, vai sekö olikin osio, jota en ymmärtänyt.
Perusidea, kytätäänkö, vaiko eikö kytätä.
Jossain isossa sairaalassa ihmisen saa aina kiinni puhelimella, tai kuuluttamalla. Ja yleensä jokin ajanseurantajärjestelmä, että tietää, että ainakin nimellisesti ollut työpaikalle kirjautuneena. Liikkuvien duunareitten hommat epämääräisempia. "Tässä matkalla asiakkaalle" kun istuu esson paarissa repimässä mokkaa naamariin. Kukaan ole niin epäluotetava, kuin ihminen.
Mutta kyttäyksellä oltava rajat. Siis siviili. Jos firman auto ja firman kännykkä, ei voi koskaan olla varma, että pomo ei kyttää, että sillä aikaa kun se on ite ylitöissä, pomo ei kyttää, onko duunari panemassa sen muijaa.
=DW=