Olen vast'ikään muuttanut Alapitkälle.Ymmärsin, että täällä on kunnon väkeä, mutta toisin kävi. täällä kaikki sanomiset tulee ns. ystävän kauta ja juorunkäynti on oma lukunsa. Ennen muuttoani tuntui naapurit tietävän mistä tulen jne.Minua ei kiinnosta naapurien asiat ja minkäänlainen kanssakäyminen naapurien kanssa. Tämä peli ahdiataa ja sitä tulin pakoon tänne kaupungista. Onko nyt alettava juomaan, että kestää jatkuvan syynin alla olemisen. Tykkään että jos on sanomista, sanotaan edessä tai suoraan asianomaiselle. Tämän hetkinen meininki herättää pahaa ilmaa. Ps. annanko potut pottuine?
Mulle alkaa riittää...
närästää
5480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tälläisiä lapinlahtelaiset ovat. Itse olen tullut aika paljolti saman huomaamaan. Itseäni kiinnitti alkuun huomioita mm. ihmisten tuijottaminen. Tiellä vastaantullessaa tuijotetaan jo kaukaa koko ajan. Tälläistä en ole missään muilla paikkakunnilla asuessaani huomannut.
Totta myös tuo takanapäin pahan puhuminen ja juoruilu, ja varsinkin työpaikoilla se on vertaansa vailla. Mitä ihmeellisimpiä huhuja laittavat liikkeelle, täysin perättömiäkin juttuja.
Näin se tahtoo olla pakkakunnalla,jossa on paljon kepulaisia.Ne kun joutaa vatvomaan naapuriensa asiat.Ei ole työkiireitä.Mutta äänestetään perussuomalaisia valtuustoon.Siitä se pikku hiljaa kepu kelottuu.
siellä nyt on joka kyläkunta niin sisäänlämpiävää ettet mahdu joukkoon ellet satu olemaan jonkun kylän silmäätekevän tosi lähisukulainen.
Asustelin parikymmentä vuotta eräällä kylällä enkä tuntenut että minut olisi luettu kyläläiseksi ikinä. Siellä missä "täyteväkeä" tarvittiin sinne kutsu kävi....
Toisaalta samanlaista se taitaa olla nykyään jokapaikassa, jokainen puolustaa reviiriään kiivaasti.
Muutit tuota kaupungista pakoon? Mistä kaupungista? Kaupungissa juuri saa onneksi olla rauhassa eihän täällä edes tunne naapureita kun samassa rapussakin asuu 100 ihmistä ja samassa korttelissa 500 sataa. Muuta äkkiä takas kaupunkiin. Täällä on niin paljon ihmisiä että täällä on mahdoton juoruilla naapureista ja kaikki sopivat joukkoon niin persut, mamut kuin mummot.
vittuakos muutit