Voikkaan tehtaalla

väitetään olevan

4 0 0 TYÖPAIKKAA. Miksei Myllykosken ex-paperitehtaalla mitään?

9

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voikkaalla

      ole 400 työpaikkaa,mikä media noin väittää??
      neljäkymmentä työpaikkaa korkeintaan jos vielä kerrotaan kahdella.
      viime uutisissa joku hehkutti alueella olevan noin 30 eri yrittäjää.
      no taitaa olla taas vedetty omaan pussiin tiedottajan taholta.ehkä mylsäs ei kukaan jaksa enää maalata kuita taivaalla.

      • tapinvuolija

        Ne on Aimo Ahdin visioita.. Niitä pitää olla koska kaupunki sijoitti 2 miljoonaa puukapuloiden tutkintaan.

        Koko hanke on syvältä. Kaikenmoista on puusta värkätty iät ajat. Nyt haaveilee että kerrostalon seinät paneloitaisiin. Hullua


    • Asunto tarpeeton

      Käsittääkseni siellä on 10 työpaikkaa lehtitietojen mukaan. Tosi kannattava sijoitus ja projekti Kouvolalta. Jälleen kerran.

    • suo siellä,v.....

      Kouvolan kaupungin kannattaisi harkita kaupungin tyhjiin tiloihin perustettavaa tunareitten-oppilaitosta,kaupungin virkamies ja valtuutetuista löytyisi hyvät opettajat,miten ei pidä hoitaa kuntien asioita,oppilaista ei olisi varmaan pulaa,kaupunki saisi varmat tulot kurssi muotoisesta opetuksesta.Voikkaalla oli töissä 400 kun paperitehdas oli käynnissä,tieto on hieman vanhaa,sanoisin kokoomuksen vaalipropagandaa.Myllykoskellehan tulee kaupungin avustuksella yksityinen hoivakoti ,mikä ei maksa veroja juuri lainkaan,mihinkäs se kaupunki verotuloja tarvis.

      • voikkaalla

        noin 750 työpaikkaa kun tehdas lopetettiin.
        saman verran kuin nyt niemessä tai mihin pyritään.kahden paperikoneen tuottava yksikkö.saako nauraa.


    • Kiitos, kiitos!

      On se kumma, mihin julkiset esitykset, kuvat ja puheet ovat jääneet Voikkaan nykytilastasta. Suunnittelu- (konsultti) vaiheessa oli suuret puheet ja kuvitukset tulevasta onnelasta Kymen rannalla. Moni osteli jo myynnissä olleita omakotitaloja hyvässä uskossa tulevaan työpaikkaan.
      Kymmenen avointa puupaikkaa lienee jo täytetty.
      Olisi kaupungille tullut paljon halvemmaksi antaa puutouhuun kulutetut miljoonat ihmisille elineläkkeeksi. Monta perhettä olisi tullut ruokituksi niillä rahoilla. Mutta pitäähän ihmisille, vaikka parillekin, järjestää työtä, hikeä ja terapiaa, vaikka miljooniakin maksaisi.

    • Kotkan ministeri

      Häkämies puhuu Pohjois-Kymenlaakson asioista, TV-ssä, ilman parempaa tietoa, vaikka Kotkassa olisi esim. Kaupunginjohtajan rötökset aiheena.

    • Häkämies

      väitti tv:ssä mennessään Helsinkiin töihin.

    • Anonyymi

      voikkaan tehdas on varma työpaikka ellei ise omalla alkoholin käytöllä ja sairaspoissaoloilla hanki lopputiliä
      sinnehän jäi ydinliiketoiminta pyörimään ja upm on hyvä työnantaja kaikki jotka halusivat saivat jäädä
      se on sitten eriasia jos lähtee ns ovet paukkuen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      69
      17577
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      45
      5378
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2916
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      42
      2472
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      169
      2378
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1884
    7. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      6
      1802
    8. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1718
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1712
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1638
    Aihe