Eli olen katellut tuota kyseistä objektiiviä. Se tulisi minun järjestelmäkameraani, eli Canon EOS 1100D: hen. Haluaisin vähän mielipiteitä, että onko ollut hyvä, millaisia kuvia olet sillä saanut ym.
Ellen nyt väärin luule, niin eikös tuolla voi kuvailla esim. lintuja ym. muita eläimiä?
Ostaisin objektiivin siis gigantista: http://www.gigantti.fi/product/kamerat/kameraobjektiivit/EFS55250ISII/canon-ef-s-55-250-f-4-5-6-is-ii-objektiivi
Canon EF-S 55-250
7
343
Vastaukset
- 1 200 mm
http://www.photozone.de/canon-eos/411-canon_55250_456is_50d?start=2
Hyvä se on - osta pois vaan. Hinta/laatu suhteeltaan tuo on täydellinen.
Ihan lintukuvaukseen tuossa ei millit riitä - jos vakavasti haluat lintuja kuvata, kannattaa hommailla pokkari siihen käyttöön:
Canon PowerShot SX50 HS
35 mm:n kinofilmivastaavuus: 24–1 200 mm
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_SX50HS/index.aspx#p-specification3
Eli kolminkertaisesti 55-250mm zoomiin verrattuna - OnanistiMääki
Erinomainen, varsinkin hintaansa. Osta pois.
- 5metriä
" Ellen nyt väärin luule, niin eikös tuolla voi kuvailla esim. lintuja ym. muita eläimiä?"
Voi kuvata.
Mutta jos haluaa pikkulinnusta tms pienestä kohteesta freim fillerin, täytyy päästä varsin lähelle. - esprttii
Onko tämä hyvä esim ulkomaanmatkoille?
- matkoja ulkomaille
Ulkomaanmatkoille ulkomaanmatkoille. Nimenomaan ulkomaanmatkoille.
- Etelän paahteeseen
matkoja ulkomaille kirjoitti:
Ulkomaanmatkoille ulkomaanmatkoille. Nimenomaan ulkomaanmatkoille.
No juu - on totta, että Suomessa on tällä hetkellä pimeä ajanjakso, varsinkin sateisina päivinä, joten täällä periaatteessa tarvitsee valovoimaisempaa objektiivia.
Ulkomaanmatkoille sen sijaan tuo valovoima voi riittää siinä tapauksessa, että matkakohde sijaitsee jossain, missä tällä hetkellä enemmän valoa.
Yksinkertaista - eikö?
- säästöä ...
hintavertailujakin kannattaa tehdä
http://www.markantalo.fi/product/digikuvaus/objektiivit/EFS55250ISII/canon-ef-s-55-250-f-4-5-6-is-ii-objektiivi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256610MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545672Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794426NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun864309Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1034079Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 3341237
- 791235
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a151203Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978