polttoaineen loppuminen.
Moottoriveneilijät on loputon tunareitten joukko, jotka eivät pidä jerrykannua täynnä varalla.
Moottoriveneilijät on loputon tunareitten joukko, jotka eivät pidä jerrykannua täynnä varalla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tässä tilastoa:
http://www.meripelastus.fi/fi/tapahtumatilastot.html?&p=12
Joo, reikä päähän ja vesille. Ainiin onko kaljaa tarpeeksi? Kyllä tolla bensalla...
Oikein huono asenne tämä provo,jonka joku amisviiksinen onanoija on keksinyt!Oikein huono...pahamieli tulee!
Teknisesti olet oikeassa.
Mitä postauksesi toi lisää informaatiota tälle palstalle?
pitäkää varapolttoainetta mukana,
Mitä on postaus?
Postaus tarkoittaa viestin (engl. post) lähettämistä viestiketjuun.
Asiaa!
Ootko sitä mieltä, ettei tuossa joukossa ole yhtään purjevenettä? Polttoaine loppuu samalla tavalla niistäkin. Ja suurin osahan ajelee koneella koko ajan.
Muistanpa tapauksia joissa ns. purjehtija kiljuu meripelastukselta ja vähän muualtakin apua kun ei ole tuulta eikä osata käynnistää konetta. Toinen malliesimerkki on purjehtija joka ajaa aina koneella ja sitten kun siihen tulee häikkää ei osaa purjehtia. Joten taas: apuaaaaaa!
En ole koskaan nähnyt purjevenettä hinattavan pelastusviranomisten taholta. Sen sijaan pari kertaa olen herännyt vierassatamassa siihen, että moottorivenettä hinataan satamaan merivartioston aluksen perässä.
Kyllä niitä purkkareita on tänäkin kesänä hinattu erinäisten syiden takia todella monta kertaa...
Kuinkan pitkälle 600 hv:n koneteholla 150 litraa tunnissa kuluttava moottorivene pääsee sillä jerrykannullisella ?
Ps, 20 litraa vastaa 8 minuutin ajoaikaa 30 solmun nopeudella.