Syksyllä noston jälkeen ajattelin tuplata hupiakkukapasiteetin. Nyt veneessä on kaksi identtistä 125 Ah akkua, toinen hupi ja toinen startti (170 hv Yanmar). Akut ovat omien erillisten katkaisimien takana.
Tilaa olisi lisätä erillinen starttiakku ja kytkeä nykyiset akut rinnakkain eli hupikapasiteetiksi tulisi 250 Ah.
Voiko tuon tehdä yksinkertaisesti siirtämällä nykyiset starttiakkukaapelit uuteen starttiakkuun ja kytkemällä nykyiset akut rinnakkain ja kaikkien kolmen akun miinus-napa yhteen?
Tilaa olisi lisätä erillinen starttiakku ja kytkeä nykyiset akut rinnakkain eli hupikapasiteetiksi tulisi 250 Ah.
Voiko tuon tehdä yksinkertaisesti siirtämällä nykyiset starttiakkukaapelit uuteen starttiakkuun ja kytkemällä nykyiset akut rinnakkain ja kaikkien kolmen akun miinus-napa yhteen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juuri noin se käy yksinkertaisimmillaan. Akkuliikkeestä saat ostettua rinnakkain tuleville akuille kunnollisilla päillä varustetut yhdyskaapelit.
Jos veneessä jo olevat akut ovat kovin vanhoja, EI kannata laittaa uutta kaveriksi vaan kaikki akut uusia.Vanhat ja uusi ei sovi kovin hyvin yhteen.
siksi aloittaja ei kirjoituksessaan ollut tekemässäkään noin.
Laturin nimellistehon (A) pitäisi olla noin 25-35% koko ladattavan tavallisen akuston nimelliskapasiteetitsa (Ah), tavallinen lyijyakku ei kykene ottamaan latausta vastaan juuri enempää vastaan (tämänkin vain latauksen alkuvaiheessa). Alle puolilleen kulutetun akkukapasiteetin lataaminen täyteen kestää tavallisella lataussättimellä varustetulla laturilla 5 - 6 tuntia. 80% latausasteeseen lataus ei kuitenkaan kestä kuin kolme tuntia.
Kalliimpia AGM akkuja voidaan ladata jopa 80% laturin nimellisteholla (A) akuston kapasiteettiin (Ah) nähden. AGM akkuja voidaan myös purkaa alle 30% niiden siitä juuri kärsimättä. Tavallinen akku sen sijaan kärsii, jos se puretaan toistuvasti alle 40% "täyttöasteen" (voltit
Akustoksi tulisi yht 350 Ah ja laturi on 80 A eli 23 % nimelliskapasiteetista. Taitaisi riittää.
Toiselle vastaajalle: käsittääkseni erillisen katkaisijan takana olevan starttiakun voi lisätä ilman ongelmia. Eli satamaan tullessa starttiakku kytketään kokonaan pois käytöstä ja hupiakut jäävät päälle, jolloin ongelmia ei pitäisi olla.
unohdan ton hörhöilyt. googlas vaan jostain kaavoja. hyvin toimii oli akut mitävaan biltemat tolla kokoonpanolla.
riittää hyvin koska et kuitenkaan pura akkuja tyhjiksi. Itsellä 700Ah/100A ja sekin riittää. Kerran 3vrk ankkurista lähtiessäni näytti akkumonitori 140A latausvirtaa. Maasähkölatureina minulla on kaksi Bilteman 18A laturia rinnan kytkettynä. Jos tulee satamaan akut "tyhjinä" niin nuo "tyhmät" laturit eivät saa akkuja täyteen yön aikana jos sataman jännite on alle 230V, mitä se aika usein on. Sama kytkentä minulla ilman releitä. Aurinkopaneelit pidentävät akkupaketin ikää selvästi ja maksavat itseään siten takaisin. Hupiakusto täytti keväällä 8v. Paras terä niistä on jo hävinnyt mutta uskon että ensi kesäkin menee vielä. Ihan tavallisia käynnistysakkuja ovat.
"Voiko tuon tehdä yksinkertaisesti siirtämällä nykyiset starttiakkukaapelit uuteen starttiakkuun ja kytkemällä nykyiset akut rinnakkain ja kaikkien kolmen akun miinus-napa yhteen?"
Ei onnistu näin helposti. Tarvitaan joko diodit tai erotuskytkimet, jotta starttiakku ei tyhjentyisi hupipuolen akkuihin moottorin latausjohtimen kautta.
Tuon unohdin sanoa että Boschin erotuskytkin löytyy kytkinkaapista. Eli nykyiselläänkin akut ovat erillään.