Länsitonttu nykyään ?

Kiinnostaa kovasti

Millainen on Länsitontun laguuni kiinnityspaikkana nykyään, kun Vuosaaren satamassa on täysi liikenne?
Entä laguunin ulkopuoleiset kalliot?

7

964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tj

      Kiinnostusta on myös täälläpäin. Vene-lehdessä oli joskus juttu jossa mainittiin Vuosaaren väylän laivojen peräaaltojen tulevan laguuniin sisään ja heiluttavan kovasti. Täytyy itse käydä ensi kesänä tarkemmin tutustumassa paikkaan

    • Onko käyneitä ?

      Olisi mielenkiintoista kuulla paikalla käyneiden kokemuksista.
      Joskus tuli oltua kiinni laguunin ulkopuolella etelänpuoleisessa kalliossa. Kallionseinämä on melko syvä ja sikäli helppo kiinnittyä, mutta ankkuri luisti perässä melko helposti jos oli aallokkoa.
      Mitäs laivojen aallot, vaikuttaako riesaksi asti?

    • Eikö käydä

      Onko Länsitonttu jäänyt pois käytöstä?

      • Sibbobo

        Taitaa olla. Eikä se haittaa, jos laguunissa heilahtaa, mutta jos aalto puskee sinne oikein pahasti niin paattihan menee kalliolle.

        Vuosaaren satama on sen verran hiljainen (talouden veturi, hah!), että sinne voisi ajella laivojen välilläkin ja ehtisi saaren kiertämään ja eväät syömään. Varsinkin viikonloppuisin satamassa on jokseenkin huopatossutehdasmainen tunnelma. Mutta haluaisin ensiksi nähdä paatti jossain muualla kiinnitettynä mitä laguunissa tapahtuu laivan ohituksen jälkeen. Olisi myös hyvä tietää, iskeekö sinne myös tulevien laivojen aallot vai onko aukko siten että vain lähtevät loiskuttavat.


    • Seppo Hanhikainen

      Edelleenhän tämä kiinnostaa.

    • HansNiskatuki

      Länsitontun laguuni on tosiaan nykyään käyttökelvoton kiinnityspaikka. Laivojen aallot tulevet sisään ja vellovat pitkään. Ankkuri ei luonnollisestikaan pidä siinä menossa ja kivillä ollaan.

      Ulkorantoja en ole kokeillut.

      • stobo1

        On syytä varovaisuuteen Länsitontun laguunissa. Jäätiin vaikeaan tilanteeseen yhden rajun kesämyrskyn takia 60-luvun lopulla. Illalla oli tyyni ja istuttiin nuotion ääressä, kun annettiin radiossa kovantuulenvaroitus. Veneitä oli laguunissa tai vähän sen ulkopuolella 7. Päätettiin lähteä pois heti kun aurinko nousee, mutta silloin olikin jo liian myöhäistä, kun korkeat aallot vyörivät suoraan laguuniin ja oli 5 venettä jotka eivät päässeet ulos ja veneet tyhjennettiin kun ankkuriköydet oli vähällä mennä poikki. Asuttiin 22 ihmistä parin vuorokauden ajan pienessä kalastusmökissä kallion päällä. Kaikki veneet meni rikki ja miehet pisti mahonkia kaminaan ja itki. Tupakat loppui ja hätäraketit otettiin käyttöön. Miehet yrittivät pelastaa veneitään laguunissa köysillä. Kun myrsky laantui, ensimmäinen lentokone tuli ja juostiin ulos, myöhemmin tuli pieni helikopteri ja sitten armeijan helikopteri ja päästiin kyytiin mantereelle. Minut kantoi eräs auttavainen mies helikopteriin, olin kaikista nuorin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      128
      3753
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2444
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      10
      1011
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      891
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      866
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      780
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe