Puhdistus - ja keisarin uudet vaatteet

Sofi ei pudonnut

Kaiken kohun ja ylityksen jälkeen valitsin viimein pokkarihyllystä Sofi Oksasen Puhdistuksen.

Täytyy sanoa, että kirja oli lähes täydellinen pettymys; ihan sujuvaa tekstiä, mutta mikään ei koonnut romaania yhteen. Palasia sieltä, palasia täältä ilman, että yhdestäkään hahmoista olisi jäänyt kunnollista inhimillistä henkilökuvaa.

Ei ihme, että ohjaaja on joutunut elokuvassa (ilmeisesti - en ole nähnyt) nostamaan päällimmäiseksi fyysisen väkivallan vaikka faktisesti se henkinen väkivalta ja eriarvoisuus oli paljon dominoivampaa ja pitkäkestoisempaa.

Siispä ei nouse omalla listallani lähellekään edes Top 50ia.

4

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yes!

      samaa mieltä !!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Pekka O Mäkelä

        Jyrkästi eri mieltä. Hienoa kieltä käyttävän kirjoittajan kattava teos vaikeasta ja tärkeästä aiheesta. Aloittajan kannattaisi ehkä lukea kirja uudelleen hitaasti, saattaisi selvitä mikä sitoo asiat yhteen. Nimenä voisi olla Puhdistuksen paikalla myös Sovitus, oikeutetusti, tuumailin kun Tennarista poistuimme. Elokuvakin oli paljon parempi kuin ohjaajanimen perusteella ennakkoluuloilin. Tandefeftin Alinda on oskartasoista työtä ja mutisija-birne nousee aivan uudelle tasolle.

        Sitäpaitsi Sofi Oksanen on kaunis ja älykäs nainen, vaikkei sillä ole mitään tekemistä kirja.arvion kanssa.


    • Eri mieltä

      Mä olen eri mieltä kirjasta (leffaa en oo nähnyt). Mun mielestä henkilökuvat ja tapahtumien kuvaus ovat erinomaisia, ja muutenkin teksti on upeaa.

    • Ylimainostettua

      Puhdistus kokonaisuudessaan minulle lievä pettymys. Olen nähnyt näytelmän, lukenut kirjan ja katsonut elokuvan, tässä järjestyksessä. Näytelmä ei antanut juuri mitään, en ole muistanut siitä paljoa, koska se vain vähän antoi. Kirja oli varsin lukukelpoinen, sujuvasti kirjoitettu, mutta anti korkeintaan keskinkertainen. Tässä välissä täytyy todeta, että en saa paljoa nuorten eturivin maamme naiskirjailijoiden teksteistä irti, ne on tehty naisilta naisille, miehelle eivät anna juuri mitään. Mutta Puhdistukseen. Elokuvasta pidin eniten. Korostetusta väkivallasta huolimatta se antoi eniten, ei vähiten nimekkäisen näyttelijöiden ansiosta. Tuosta mutinasta; Birnin lisäksi valtakunnan näyttelijämutisijoita on se Kotikadun Lauraa näyttelevä nainen, mikä hänen nimensä olikaan? Missä Teatterikorkeakoulun opit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      3001
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      13
      1682
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      9
      1368
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      128
      1201
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe