Karpaloita tulossa myyntiin, Lahden seutu mahd. muuallekkin.

Myyn karpaloa 35e/10 litraa, niin kauan kuin pystyn keräämään poimurilla. Pääasiallisesti myyn Lahden seudulle, mutta muuallekin bensakuluja vastaan mikäli kysyntää riittää. Pääkaupunki seudulle voin tuoda 30e korvausta vastaan jaettuna kaikkien tilausten kesken. Poimin näillä näkymin ensimmäiset marjat 2 viikon kuluttua mikäli säät ovat suotuisat eli pakkasia odottelen. Tilaukset mieluusti ennen 5.10, sen jälkeen poimin kysynnästä riippuen. Kysykää lisää 0449193580 Jesse

13

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • berries12312

      Jesse, miksi tuolla hintaa?
      Ota nyt hyvä mies kunnon hinta raskaasta duunistasi...
      Itse ostin juuri 2 ämpärillistä 100€ ja kokemuksieni mukaan se ei ole yhtään liikaa suolla rämpimisestä..

    • Berries jatkaa

      Berries.. Jos tosiaan menet autolla vaikka vaan 20km matkan ja auto kuluttaa siinä sen 1-2l polttoainetta ja arvonalenemiset päälle.. Lisäksi annatko ämpärin kaupan päälle? tähänkin 1€ per satsi?

      Ajattelisin että saat kerättyä max 3 ämpäriä per päivä -roskat eli arvioisin todellista marjaa olevan n 25l jolloin nettosi päivän työstä on n90€- auto kulut -3€ = 87€

      Eli tuntipalkaksesi tulee jtn 9-11€ välillä, jos keräät ja siivoat marjoja max 8h per päivä.. Sitten kun tuohon vielä lasketaan että toimittelet marjoja, etsit paikkoja..
      Niin todellinen nettosi on varmaa 7€-8€ h..

      Arvosta hyvä mies itseäsi ja työtäsi!
      Minäkin arvostan kun saan ruokapöytään tuoreita marjoja ja sieniä :)

    • Markkinat tuntuu olevan niin pienet että hinnalla saa vähän lisää kiinnostusta. Onhan se vähän valitettavaa mutta minkä sille voi? Toisekseen tiedän että on niitä joilla oikeesti ei oo varaa tälläseen "luksukseen" torihinnoin. Toiset taas maksavat vähän ekstraa ihan vapaa ehtoisesti. Kyllä tuollakin hinnalla tienaa, mutta tilauksia saisi olla hiukan enemmän (tällä hetkellä tasan yksi). Onneksi oma alue on sen verran laaja, ettei toisia alueita tarvi lähtee ettimään, tuskin tulee niin paljon tilauksii.

      Kannattaa myös muistaa että jos ostat marjat torilta tai muulta vastaavalta, ei poimija saa edes puolta tosta palkasta minkä mainitsit. Hinta ei monestikaan takaa sitä, että raskaimman työn tekijä saisi ansaitsemansa palkan.

      Jesse

    • Peetee124

      Myytkö jesse mihin hintaan roskaisena?voisin ottaa sen 30 kiloa jos hinnasta päästään sopuun.

    • En ole vielä päättänyt kun en tiedä kuinka paljon aikaa puhdistaminen vie suhteessa muuhun työhön, mutta luulisin että 25e/ämpäri. Kilohinnasta en osaa sanoa, kun en tiedä kuinka paljon tarkalleen menee ämpäriin, luultavasti jonkun verran alta 6 kiloa näin alkukaudesta. 5 ämpärillistä painasi varmaan 28-30 kiloa, ja kustantaisi arviolta 120e. Soittele jos kiinnostaa.

      Ensimmäiseen viestiin vielä pitää tarkentaa sen verran, että pääkaupunki seudulla todennäköisesti toisin Tuusulaan asti, koska en tunne aluetta muuten todellakaan hyvin.

      Jesse

      • jo poiminnan alkanut

        Älä hyvä ihminen myy noin halvalla! Bensa on kallista ja poimiminen raskasta ja hidasta näin vetisiltä soilta. Pyydä kunnon hinta. Se maksaa joka karpaloita haluaa. Itse en myy yhtään karpaloa. On ne niin suuren työn takana.


      • jo poiminnan alkanut kirjoitti:

        Älä hyvä ihminen myy noin halvalla! Bensa on kallista ja poimiminen raskasta ja hidasta näin vetisiltä soilta. Pyydä kunnon hinta. Se maksaa joka karpaloita haluaa. Itse en myy yhtään karpaloa. On ne niin suuren työn takana.

        Poimurilla homma sujuu nopeammin, ja täytyyhän minun käydä hakemassa itsellenikin marjat.

        Ensi viikonloppuna poimin tilaukset mitä tulee tämän viikon aikana, sen jälkeen riippuu kysynnästä poiminko ja mihin hintaan. En tiedä kuinka kauan karpaloo pystyy poimii poimurilla, käsinpoimittuna hinta 50e /sanko näillä näkymin.

        Jesse


    • OMENA

      MOI,myyn 30e / sankko karpaloa Pohjois-karjalassa

    • Järjenrikas

      Jossain suhteessa marjojen hinnat pitää olla. Käyttäkää vähän harkintaa tuossa hinnoittelussa.
      Karpalo on sentään vähän harvinaisempi kun ne puolukat ja mustikat.
      Laittakaa tori.fi sivulle oman maakunnan kohdalle ilmoitus. Kyllä joku varmaan ostaa vaikka otat järkevän hinnan itsellesi.
      Toki jos joku on polkenut hinnan sielläkin niin voi olla vaikeampaa.

      • Karpalo on satoisin marja suomessa, ja etelästäkin sitä löytyy paikka paikoin hyvinkin, mikään harvinaisuus se ei ole.


    • Huomenna poimin mikäli säät sallii. Vielä saa 35/10litraa mikäli tilaat huomis päivän aikana. Sen jälkeen hinta riippuu tilaus määristä. Tilaukset 0449193580

      Jesse

    • omena

      olipa harvinainen tai ei, niin karpalon poiminta on rankempaa muihin marjoihin verrattuna. keruu maasto siis suo on myös vaikeampi kulkuista kun marjametsä. kyllä vain karpalosta täytyis kunnon korvaus poimijan saada. itse olen n. 50kg tänä syksynä kerännyt ja vaikka pidänkin karpalon poiminnasta, se on silti raskasta.

    • Hinta on tästä eteenpäin 40e/ämpäri puhtaana, 30e imuripuhdistettuna. Karpaloo kerään niin kauan kuin säät sallii ja tilauksia riittää, seuraavan kerran 20-21.10, sen jälkeen tilausmääristä riippuen. Samalla kannattaa tilata myös suppiksia mikäli niitä halajaa. Tilaukset 0449193580

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      90
      8150
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      94
      8008
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      172
      6161
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      12
      5383
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5168
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4241
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3990
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3865
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3789
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      51
      3637
    Aihe