Kysyn nyt kaikilta saman kokeneilta:
Olen naimisissa oleva nainen, parisuhdetta takana kohta 5 vuotta. Meillä on melkein 2 vuotias lapsi.
suhteemme alkuaikoina, mieheni oli hyvin rento ja miellyttävä ihminen. Mitä kauemmin suhteemme etenee, sitä enemmän lieka välillämme kiristyy, millä hän minua ohjailee.
Meillä on omakotitalo, yhdessä ostettu. Hän on sen sisustanut ja antanut minun kuitenkin ymmärtää että päätökset ovat minun. Järjestys on hänen päättämänsä.
Meillä ei pestä edes pyykkiä ilman hänen lupaansa, kaikki kodin toimet tehdään hänen määräyksestään.Hän siis itse jopa siivoaa että jälki on hänen mieleistään. Ja sitten valittaa kun en tee mitään
Jos jokin ei mene niinkuin hän on suunnitellut, alkaa aivan jumalaton huuto. Hän laittaa kaikki aina minun syyksi. En uskalla tehdä itsenäisiä päätöksiä minkään suhteen.
Hänellä on auto jota en saa ajaa etten vain riko sitä. Kaikki mikä on hänen, on myös hänen, mutta mikä on minun, sen kuuluu olla yhteistä.
Hän on erittäin mustasukkainen. Jos vaikka työilta venyy tunnilla, ilmoitan hänelle siitä, kotiin palattuani alkaa hirveä kysely missä olin ja mikätakia ja miksi en tullut kotiin siihen aikaan kun lupasin.
En ole lapsen syntymän jälkeen käynyt yksin missään, en edes esim. viettämässä ystävien kanssa iltaa kaupungissa.
En saisi oikein kutsua meille ketään ettei vaan tule sotkua tai että hän ei jaksa ketään ottaa vastaan.
Viikonloppusin hän käy itse kuitenkin kavereidensa kanssa juhlimassa ja urheilemassa.
Kerran hän suuttui aivan mitättömästä asiasta niin että tönäisi minua ja uhkasi lyödä! En tehnyt niinkuin hän sanoi ja tämä oli seuraus. Suhteen alkuaikoina kun olimme yhdessä juhlimassa, hän joka ikiseellä kerralla suuttui mistä milloinkin ja jos edes katsoinkaan johonkin mieheen, hän alkoi ärsyttävän tökkimisen ja vittuilun.
Kerroin hänelle n.vuosi sitten ett haluan eron, en jaksa tätä alistamista enää, hän sanoi että muuttuu ja rauhoittuu..
Lieköhän tuo on pysyvää. Jatkuvasti saa olla varpaillaan ja varuillaan ettei vaan tee mitään väärää tai ettei hän hermostuisi.
onko muissakin perheissä näin?
alistettu m.sukkaisuudel
4
345
Vastaukset
- en ihmettele
Ei tuo kyllä täysin normaalia ole. Ihme että olet jaksanut noinkin kauan!
- fgfgg
Hän on selvästi omistuksenhaluinen, ja kaukana edes siitä mitä voisi pitää normaalina. Tee jotain asialle tai lähde pois, ehdota hänelle yhteistä terapiaa jos hän suostuu kuuntelemaan eron uhalla edes.
- Hullu se o
Häiriintynyt NARSISTI PASKA!! Pakene vielä kun voit!!
- elä jaksa enää!
Eihän ny tollasta kannata jaksaa, lapsenkaan takia. Millane suut tulee vanhempana, oppii käyttäytyy ku isäsä :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887