Mitenkäs nyt suu pannaan kun bussit ja koulutaksit ei enää Puolangalla kulje. Kuskaatte ite vesipäät kakaranne kouluun, joissa ei kyllä taida riittää opettajiakaan. Hah. Kannattiko kapinoida, kysyn vaan?
Niille jotka eivät tiedä asiasta, maakunnan hajoamisen jälkeen liikennemäärärahat pienenevät noin 70% joka tarkoittaa sitä että pikkukylien (Puolanka, Ristijärvi, Hyrynsalmi etc.) julkinen liikenne lakkautetaan. Samalla lakkaa osa taksiyrittäjistä koska koulukyydit loppuvat myös.
Niille jotka eivät tiedä asiasta, maakunnan hajoamisen jälkeen liikennemäärärahat pienenevät noin 70% joka tarkoittaa sitä että pikkukylien (Puolanka, Ristijärvi, Hyrynsalmi etc.) julkinen liikenne lakkautetaan. Samalla lakkaa osa taksiyrittäjistä koska koulukyydit loppuvat myös.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kyllä lapset saavat kyydin kouluun,,turhaa hölötystä. Laki on jo ikivanha, jossa lapsille on koulunkäynti velvoitettu.
Heh... Ikivanhaa ei ole kun Puolangan päättäjät. Puolanka ei kuulu kuntayhtymään, jonka velvollisuus on järjestää koulukyyti ja Puolanka ei sitä ole itse älynnyt/raskinut järjestää. Kyllä tuosta on ollut jo lehdissäkin. Maakuntahan ne on taksikyydit ja sairaalakyydit maksanut. Nyt ei maksa kun ei ole enää rahaa. Lue lehtiä niin tiedät.
Ainakin yksi taksi on lopettamassa toimintaansa, ei kuulema kannata ajaa kun koulukyydit loppuu. sopimuksia ei ole tehty ensi vuodelle.
en oo linjautolla menny kahteenkymmeneen vuoteen enkä taksilla ei vois paljon vähempi kiinnostaa. loppukoot
"Ainakin yksi taksi on lopettamassa toimintaansa, ei kuulema kannata ajaa kun koulukyydit loppuu. sopimuksia ei ole tehty ensi vuodelle. "
Todella 'taidokasta' asioidenhoitoa! Taas isopalkkaiset kunnan virkamiehet pistää väkeä kortistoon. Eikö siellä ole jo riittävästi väkeä?
Tuohon on varauduttava. Muutto helevettiin tästä persereiästä. Ostakaapa mökki täältä sekoilun ytimestä?
Tällaisia asioita ei kykene näkemään kun on entisen Neuvostoliiton kokoinen ego! Onneksi muuttoauton kyytiin pääsee.
Joo, muuttoautoa tässä pitää pian tilailla. Lieneekö sellaista saatavissa Puolangalta? Pitää varmaan tilata muuttokohteesta..
Pannaan penskat kävelemään ja hiihtämään. Tai kotikouluun. Ihan niin kuin ennen muinoin, vuonna kirves ja miekka. Siihenhän tämä Puolangan touhu on vahvasti menossa.
Tai sitten, otetaan taas Sepi avuksi. Kuskatkoon Audillansa. Talkoilla. Touhu voi nakata loput Skodallansa.
Ihan älytöntä touhua. Kunnan"harhaan"johtaja käveli taas suu hymyssä kylillä. Ei paljon huominen paina.
Meidän perhe lähtee nyt. Hyvästi.
Kyllä valtio hoitaa nämäkin asiat niinkuin on ennenkin hoitanut. Älkää huolehtiko.
melkoista paskanjauhantaa taas täällä. Miksiköhän kunta on sitten joka vuosi kilpailuttanut koulukyydit ja palveluliikenteen jos kerran maakunta ne on maksanut? mitä takseihin tullee niin kela ne sairaalakyydit on maksanut EI maakunta, vammaispalvelukyydit maksaa myös valtio. Miksi pitää kaikki paska uskoa mitä tänne idiootit kirjoittelee?
Ei valtio maksa mitään. Kunnat maksaa. Ja oikein köyhät kunnat maksaa valtion rahoilla.
Ompas turhanpäiväinen avaus ja sen toitot.
Siis Kainuun maakuntayhtymä ratkaisu kaikkeen? Onko sillä oma monopolirahapaino Kainuussa?
Valtiolta saadut "ilmaiset" miljoonat valuivat suurimmilta osin kepulaisten HVV:n taskuihin, se siitä. Nyt mennään kohti terveempää yhteiskuntaa, monessa mielessä.
EI missään nimessä saa lakkauttaa täältä busseja, eikä takseja. KUKA HULLU NIIN ON PÄÄTTÄNYT ETTÄ PITÄIS LAKKAUTTAA ?
Bussi- ja taksiyritykset ovat yksityisiä yrityksiä. Ne toimivat niin kauan kun ovat kannattavia. Joku toope täällä taas näkyy elävän entisessä Neuvostoliitossa ja luulee että bussit ja taksit on sosialisoitu. Liekö ihan valtuustoehdokas. Onkohan kuinka monen valtuustoehdokkaan yhteiskuntatietämys tällä tasolla!
Niin, ne toimivat niin kauan kun on maksajia. Miten kauan kunta voi maksaa esimerkiksi koulu-ja sairaskyydit, mitkä ovat aikaisemmin maksettu maakunnan pussista? Ja nyt ei ole kyytejä edes kilpailutettu tai pyydetty tarjouksia koska kunnanharhaanjohtajat luulevat että valtio on sen hoitanut... voi hyvä jum...
Nimenomaan. Jos kunnalla ei ole rahaa maksaa kyytiä, yritys ei kannata eikä liiketoimintaa kannata jatkaa. Ei kenelläkään ole varaa itse maksaa takseja syrjäkyliltä esimerkiksi kajaanin sairaalaan, saatikka ouluun.
Kuten olette varmaankin lukeneet, maakuntayhtymän mukana lähti julkisen liikenteen varoja 2miljoonasta, 600t€ eli 1,4 miljoonaa euroa hävisi Puolangan päätösten myötä. Luuletteko ihan oikeesti että kun palveluja joudutaan Kainuussa nyt karsimaan 75%, että Puolangalle jätetään yhtään bussia tai muuta kulkupeliä?
Ketä kiinnostaa? Oma auto täällä on oltava joka tapauksessa, jos aikoo kulkea.
Nyt oli päätös tehty että linja-autoliikennettä rajoitetaan Puolangalla ja yli puolet linjjoista lakkaa. Siinä se sitten tuli. Tätähän te pyysitte!
juu, eli nyt pääsee enää rovanimenpikavuorolla puolankalaiset paltamoon asti ja oulunsuuntaan meno toppaa utajärvelle, niin ja takaisinpäin sieltä ei sitten pääsekkään kuin taksilla tai kävellen. Paikallis liikenteestä loppuu ainakin linjat numero 23,47,102ja 3, eli keskus tori -pölläniemi. keskustori - persauskylä, keskustori- koulukatu sekä keskustori- s marketin parkkipaikka. lisäksi kuulemma joukokylä- suolijärvi linja on katkolla.
Jonkunlaista tilaussysteemiä suunniteleevat. Että linja-autot kulkisivat aamulla kylälle sitten kun on 20 kyytiläistä ja illalla takas jos on tarpeeksi kyyditettäviä. Tyhjät linjat jää pois. Hinnat nousee 25%. Koulukyydeistä ei ole varmuutta vieläkään ensi vuodelle.
on kuitenni vielä tämä ajokortti voemassa ja vectrassa naftaa.. ja rahoa pankissa enemmän kun koko puolangan kunnassa yhteesä.
Kajaaniin päin kaikki linjat lakkautetaan. Bussit ja taksit. Kattokaas kunnanhallituksen päätöksiä.
Mitä ihmeen mekkalointia tämä on? Linkittäkää se kunnanhallituksen päätös, jossa näin on päätetty.
Tänne kirjoittavilla taitaa olla jotain liikennöintiongelmia omissa aivonystyröissään.
kaikki vanhat kyläkolut aukaistaan uudestaan, samoin kyläkaupat koska linjaautoilla ei saa enää puolangalla ajaa. Myös taksit kuullemma lakkautetaan kokonaan ( koska valtio ei maksa enää kuljetustukia kainuusen) . Jos ei kolulaiselle löydy kotoa kuljetusmahdollisuutta niin siirtyvät käymään kotikoulua automattisesti. Onneksi noista kolulaisista ei ole kyyditettäviä kuin alun toistasataa. Ps nostavat kuulemma veroprosentinkin 58% ja kiinteistö veron 93% .
Tulevaisuus näyttää oikein hyvältä. Ei tehdä mitään, niin ei tehdä virheitä
Ei tarvii ihmetellä miksi lapsiperheitä ei muuta kuntaan. Perheessä tarvitaan jatkossa väistämättä kaksi kunnollista autoa, jos meinaa täällä selvitä ja perheensä elättää, Pakko kait meidänkin on muuttaa pois. "HYvää" työtä kunnan johto!
Muuttaminen Puolangalta pois tosiaan vaan kiihtyy.. Kunnan asukasluku on kehittynyt viime vuosien aikana paljon huonompaan suuntaan kuin mitä mitkään ennusteet (Tilastokeskus, Kainuun maakuntasuunnitelma 2025, kunnan omat arviot..) osasivat edes suunnilleen ennustaa. Maakuntasuunnitelmassa vuonna 2005 vuoden 2025 tavoiteeksi esitetty 2843 asukaan väestötavoite on todennäköisesti "saavutettu" jo ensi vuoden loppuun mennessä. Voi vain kuvitella kuinka nopeasti viimeksi 12 vuodessa tapahtunut asukasluvun väheneminen tuhannella hengellä tällä kertaa tapahtuu. Tuskin siihen menee lähellekään 12 vuotta.
Ja päättäjät rakentelevat vain terveyskeskuksia (yli 10 miljoonaa) ja tekevät sote-sopimuksia (yli 12 miljoonaa/vuosi) vuosikausiksi sitoen kunnan kymmenien miljoonien velkaputkeen. Onko tässä mitään järkeä?
Ja tällaisista "saavutuksista" vielä maksetaan palkkaa joillekuille turhakkeille 200 000 euroa per vuosi!
Eipä taida paljon julkista liikennettä tarvita kun on kohta vaan ne 75 vanhusta ja niiden hoitajat ainoita asukkaita. Niistähän tuo tuntuu suurin huoli kunnanharhaanjohtajallakin olevan. nehän ne tuo rahaa kuntaan.
Tuovat rahaa kuntaan, mutta niiden hoitoa ei haluta kunnolla järjestää...
Miksi ne silmät sukesivat nyt, eikä kesäkuussa 2012?
Kyllä Bussipalvelu hommat hoitaa ja ihan omilla/tai kunnan ehdoilla...!
Itselle ainakin riittää nyt tämä kunnantalon tyhjäntoimittajien sekoilu. Ei täällä voi asua. Teen kuten moni muu ja muutan pois!
Veroäyri jo 21, julkinen liikenne lähes nolla ja yöpäivystys Kuusamossa - jo riittää!!!
(lisäksi johtajat järjesti terveyskeskuksen 10 miljoonan velat pienen ja aina vain pienenevän veronmaksajajoukon maksettavaksi.. ei kiitos kiinnosta!