Minulla on ollut reilun vuoden verran löysä uloste ja aina silloin tällöin on pyyhkiessä paperissa näkynyt kirkasta verta. Nyt viimeiset pari päivää on vuotanut ulostamisen yhteydessä tätä kirkasta verta pönttöön enempikin. Lisäksi häntäluu on tuntunut kuukauden päivät kipeältä. Voisiko kyse olla peräaukon haavaumista tai vain ärtyneestä suolesta? Ikää minulla on 25 ja en oikein tuohon syöpäänkään usko. Haluaisin kuulla onko muilla ollut samaa tai mitään tietoa mistä moinen johtuisi? Paino on vuoden aikana noussut 20kg mutta olen lähes varma että se johtuu liikunnan puutteesta ja mässäilystä.. nyt painossa ei ole tapahtunut muutoksia.
Suolistosyöpä?
Esa25
3205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa ehdottomasti tutkituttaa asia perusteellisesti, koska oireet ovat jatkuneet niinkin pitkään. jos kyse on VAIN ärtyneestä suolesta niin kuin totesit niin tarvitset siihen hoitoa ennen kuin suolesi on mennyttä ja täynnä fisteleitä.
Kun uloste on löysää niin suoli reikä ärsyyntyy. Kuitenkin verentulo kannattaa aina tarkastutaa. Paksusuolen syöpä voidaan hyvin usein parantaa, jos se havaitaan ajoissa.
Pukamia? Ärtynyt suoli? Kyllä kannattaa lääkäriin mennä vaikka tuskin mitään pelkoa syövästä on...