Olen harrastanut aikidoa 20 vuotta sitten ja tahtoisin aloittaa uudestaan, mutta pelkään, ettei kroppani enää kestä. Selkäni (ja niska) on aina ollut heikko ja helposti kipuileva , nyt taustalla on lisäksi vanha selkävamma (murtuma). Eli ukemit mietityttävät. Liäksi ranteeni ovat kapeat ja nivelet särkevät helposti ja mietin, kestääkö ranteet lukkoja. Samoin polvinivelet on ongelmalliset ja esim. kyykkyhypyt tuskaa, joten mietin auttaako harjoitus ongelmaan vai pahentaako sitä (shikko).
Mitä arvelette? En viitsisi "arpomalla" maksaa kallista vuosimaksua jos sitten muutaman treenin jälkeen huomaankin, ettei kroppa kestä.
Kestääkö kroppani aikidoa?
2
179
Vastaukset
- ikivanha aikidoka
Minäkin olen harrastanut aikidoa kauan sitten, mutta urheilijatyyppinä totesin pian ettei se ole minun juttuni. Suosittelenkin että kokeilet brasilialaista jujutsua tai ala harjoittelemaan judoa mattopainotteisesti. Varsinkin brassissa treenaaminen tapahtuu lähes kokonaan matossa, joten ukemit ei ole tärkeitä. Treeni on rankkaa, mutta vauhti ei ole kova. Rannelukkoja ei juuri käytetä.
Mitä vuosimaksuihin tulee, niin yleensä saat kaikkia lajeja ilman maksua. - ?
Eikö paikallisessa seurassa ole mahdollisuutta kertamaksuihin? Kaikki maksuvaihtoehdot ei näy aina netissä, joten jos et ole vielä kysynyt asiaa seuran edustajalta, selitä tilanteesi sille ja kysy vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433483- 362084
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101440
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221132