"Huikea tietoturva-aukko – Android-puhelimen voi pyyhkiä tyhjäksi tekstiviestillä"
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/09/25/huikea-tietoturva-aukko--android-puhelimen-voi-pyyhkia-tyhjaksi-tekstiviestilla/201238556/66
Androidin tietoturva ja kehno laatu on tunnettua faktaa, mutta näin surkeaksi kukaan tuskin Androidsoosin tietoturvaa uskoi!!!
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/09/25/huikea-tietoturva-aukko--android-puhelimen-voi-pyyhkia-tyhjaksi-tekstiviestilla/201238556/66
Androidin tietoturva ja kehno laatu on tunnettua faktaa, mutta näin surkeaksi kukaan tuskin Androidsoosin tietoturvaa uskoi!!!
Vastaukset 70
Vanhimmat
Kakkis käyttis halpispuhelimiin, Android kusee alleen ja sakkaa... bugipesä ja aukkohelvetti se on!
Mutta hyviä uutisiahan nuo ovat, samoin Applen sekoilut... IE8 puhelimille on valtaisa tarve ja kysyntä... Noksu nousuun!
Juu samaa mieltä muuten mutta.. Se on WP8 = Windows Phone 8, ei IE8. Enkä yhtään halua mollata, sanon vaan että kukaan ei saa väärää käsitystä!
Se että puhelin pyyhkiytyy tyhjäksi on pelkästään hyvä asia, joskus kauan sitten lapsena piti muistaa kavereiden puhelinnumerot omassa päässään kun lankapuhelimella 90 luvulla naputteli numeroita.
Ei silloin ollut satoja "kavereita" facebookissa (joka on mainosmiesten lahja idiooteille) ja muuta tyhjää potentiaalista paskaa joka ei ikinä toteudu.
,,,,,,,,,,,, Mulla Perus puhelin .. Siitä ei tiedot katoa ,, jee jee olen tyytyväinen ..
Mä ostan uuden GayPhonen seon niin ihq
Silloin 90-luvulla kaikilla oli myös puhelinluetteloita ahkerassa käytössä ja omia puhelinnumeromuistioita, joihin kirjoitettiin niitä tuttujen numeroita ylös. Äitini käyttää vieläkin tätä osoite- ja puhelinkirjastaan.. Että ei niitä kyllä kaikkia ulkoa osattu.
kun mä olin kersa niin ne veivattiin.
Ei mitään Nokialaista passkaa enää. Sellaista älypuhelinta ei olekaan mihin ei pystyisi hyökkäämään.
Noh! Ei se iha aukoton ole se Windows Phonekaan?
http://venturebeat.com/2011/12/14/windows-phone-sms-exploit/#bmb=1
... Että turha toitottaa liikaa senkään torvea! (ja jotten sortuisi puolueellisuuteen, niin) ... Ja iPhonejen WebKitissä on haavoittuvuus, jolla saatiin Pwn2own tapahtumassa lähes koko iPhone haltuun!
Joku voisi sanoa että turhaa työtä äitisi tekee siinä, ja joku voisi jopa sanoa että turhaa on ylipäänsä istua puhelimessa.
Loppujen lopuksi samanlainen viihdelaite turhake se puhelinkin on kun Facebook.
Ja mä sanon että: Ihan SAMA vaikka luuri pyyhkiytyy tyhjäksi! Tietsikalla on yks Back-Up ja pilvessä toinen! Moon taas parissa minuutissa "up and running"! :P
paitsi että ysissä ja nollassa on liian pitkät latausajat.
Appsit löytyy GayStoresta vai?
Puhelimet sallittava ainoastaan työkäyttöön, siviilipuhelimet ja viihdepuhelut laittomiksi.
Internet lukituksi tavallisilta käyttäjiltä, ainoastaan viranomaiset ja muut maksavat yritykset saa laittaa nettiin HYÖDYLLISIÄ asioita jotka auttavat asiakkaita.
Tällöin saadaan pidettyä nämä hyödylliset nykypäivän keksinnöt käytössä ja vieläpä paljon tehokkaammin. Kaikki muu paska jää pois ja ihmisillä on mahdollisuus parempaan OIKEAAN elämään näiden laitteiden avulla, EIKÄ itse näissä laitteissa elämällä.
ei siis tarvita siihen operaation ainakaan mitään apupyöriä, vakuuttavaa linkkura-laatua ..
Linux kernelin mukana ei tule Android dialeria, mistä keksit noita juttuja?
Se on ihan googlen oma viritys.
Hai ja mulla on tälläinen diplomat-puhelin kierrätysnäytöllä ja valetakuulla.
Eikun just se Androidin oma Dialeri oli niistä se kaikista turvallisin! Ne on vaan noi luurivalmistajat sössiny ton homman vaihtamalla sen noihin omiin Dialereihin, jotka on sitte suoraan sanottuna AIVAN pskoja! :/
Ei voi ei voi ei voi ei voi ei voi ei voi
Valhetta valhetta valhetta valhetta valhetta valhetta valhetta
Android on virheetön Android on virheetön Android on virheetön Android on virheetön Android on virheetön
Android on virheetön
52 lukukertaa, 351 peukutusta?
perustuu nerokkaaseen linkkura-järjestelmään joka aina niin luotettavati pittää kirjaa peukutuksista ynnä muista tärkeistä netti-tapahtumista vai kui urpot ?
Peukkupoikafede taas vauhdissa.
Urpokin puolustaa peukkupoikaa.
Xml request...
Helppo korjaus
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/09/25/android-kayttaja-suojaudu-ussd-hyokkaykselta-nain/201238560/66
tietoturva-aukko mutta mikä olisi hyväksikäytön pointti? Hyökkääjä ei tiedä mahdollisen uhrin kännykän käyttöjärjestelmää eli yritys olisi pelkkää hakuammuntaa. Tuhansien kiristystestiviestien levittäminen on kallista eli ei kannattavaa. Mitä mahdollinen hyökkääjä hyötyisi jos yhrin kännykkä olisi perusasetuksilla? Joo, onhan se tietoturva-aukko mutta miten rikollinen voisi sitä muka hyödyntää? Ainutmahdollinen järkevä hyökkääjä on pahin vihamiehesi. Sekin ihan pelkällä hakuammunnalla tehty kiusa.
Onhan se, ootko sä joku retardi tai jotain? Varmaan joka kolmas älypuhelin on androidi, niin ei se oo mitään hirveetä hakuammuntaa levittää tota. Vai onko ainoostaan windowsiin tarttuvat haittaohjelmatkin vaan hakuammuntaa koska jotkut käyttää maccii tai linuxii.
puhelinnumerossa ei ole määritelty onko puhelin normi vaiko älypuhelin. Kerro vielä mitä lähettäjä hyötyy siitä muuta kuin suuresta puhelinlaskusta.
Niin siis tietokoneellakin pystyy tekemään sovelluksen, jolla voi lähettää tekstiviestejä, jos tajuaa tietokoneiden päälle. Eikä kerry laskua...
kokeileppas piruuttasi.
Juu oot kyllä muuten oikeessa, et ei TOLLA aukolla oikeen voi tehä muuta kun kiusaa tyhjentämällä puhelimia (vaik kyllä silläkin nyt varmaa saa PAAALJON uusia hyviä "kavereita" jos tyhjää niitten luurit esmes pari kertaa tunnissa? :P :D ) Se oliki kyl paljon vakavampi haavottuvuus mitä se enkku-hakkerinelikko tuol Pwn2own-tapahtumassa esitteli, ja jolla saadaan sitten koko Samppa TÄYSIN haltuun! Onneks ei o kyllä sentään ihan heikkohermosten heiniä se exploitti ja joka teropetterin käytettävissä kuten toi tekstiviesti juttu!
Kun palkkaa nörtin niin ei tarvi itse perehtyä hakkeroinnin tylsään osuuteen vaan pelkkään managerointiin. Tällä keinolla saa ne iPhonetkin haltuun.
Joo kerroppas mullekkin sit et kuinka monta tikkaria joudut tollasselle maailmanluokan häkkerille ostaan ennenku sait tulevan likkakaveris iLuurin häslättyy sen avulla auki! :D (Ja vähän veikkaan ettet kyl TON jannun avulla sais häslättyä MITÄÄN auki, vaikka omistaisit Fazerin makeistehtaan :P ... Tuntu olevan harmillisen korkeamoraalinen jamppa haastattelun perusteella! )
Kuuluisuudesta ei kannata maksaa.
Voihan esim musiikissa joku kellaribändi olla tasoltaan yhtä hyvä kuin joku maailmanluokan stadionbändi.
Toiset saa miljoonia ja toiset ei, samat taidot molemmilla.
Ei nuo laitteet ja laitteistot loppujen lopuksi mitään mahdottoman vaikeita edes ole, tylsiä ne kyllä on.
Koskeeko tämä myös rootattuja puhelimia?
Joo, kunnes asetat palomuuristasi (jota muihin käyttiksiin ei saa!)) täpän oikeaan kohtaan...
Niinkö meinaat että sun SMS-viestit kulkee vallan sun palomuurin kautta vai? ... Jaahas jaahas?!?!
Voisimpa.veikata
Kohta Nokia saa paljon uusia asiakkaita, kun ihmiset tajuaa androidien ja Applen heikkoudet, koskee myös applen tietokoneita.
Applehan on jo nyt matolaatikko ja tubuttimet seuraa perässä!
Menestys ja viruksettomuus eivät kulje käsi kädessä!
... Juu ilman muutahan Androidin käyttöjärjestelmän aukot koskee myös totaalisen erilaista iOS käyttistä!?! Varsinkin ku Dialerit on nii samannäkösiä? ... Vai? ... Vai mitenkä? ... Vaiko sittenkään? *juupa-jaapa!*
Androidin tietoturva on tunnetusti oleellisesti i- ja n-puhelimia parempi!
Noihin muihin suljettuihin järjestelmiin ei saa asennettua edes palomuuria, joka on ehdottoman välttämätön estämään kaikki asiaankuulumattomat tiedonkeruut, mainokset, 'päivitykset', käyttäjän tarkkailu, yms.
Nyt on löydetty vain yksi pikku softavirhe lisää korjattavaksi. Vastaavia on sadoittain muitakin kaikissa järjestelmissä, vertailun vuoksi win7:ssa kymmeniä tuhansia...
Juu tai sitte Android on vaan ainoo luuri mihin TARVII palomuurin?!? :P :D ... Ja mitä vakoiluun tulee ... Googlaappas piruuttaan sellainen ku "Carrier IQ" ;)
Hyvä vaan kun joku pyyhkis kaiken paskan munpuhelimesta siellä onkin kaikkea paskaa kone täynnä, pieru-modulaattoreista lähtien.
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/09/25/android-kayttaja-suojaudu-ussd-hyokkaykselta-nain/201238560/66
Virallista korjausta ei tiettävästi vielä ole. Wap-tekstiviestihyökäykset saa vältettyä useimmissa puhelimissa kytkemällä service loading -asetuksen pois päältä. Lähiluku ei puolestaan ole usimmissa puhelimissa oletusarvoisesti päällä.
Hyökkäys ei toimi läheskään kaikissa Android-puhelissa
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288502418098.html
Mikä service loading ja mistä semmonen edes löytyy?
Android on käyttöjärjestelmä ja perustuu avoimeen Linuxiin eli korjaus tulossa tosi pian
tekemä virus, jolla saadaan anroidin arvo laskemaan.
ole viruksia vakuuuttelevat kaikki linkku-urpot kuorossa !
Voihan tavallisenkin puhelimen sekoittaa tekstiviestillä, jota et saa poistettua kun liikkeessä. Alkaa puhelin lähettelemään itsekseen massa tekstiviestejä ja soittamaan tiettyihin numeroihin.
Kun ymmärtää laittaa virussuojauksen puhelimeen,,ei ole huolta,,
On huolta! Virustorjunta ei suojaa kun data-yhteydet! (mobiilidata & wifi) ei puhelindataa!
... Todella kätevää! Mitä tekstissä tulisi lukea, ja kenelle lähettää?
Siltikään en vaihtaisi Samsung s 3 mihinkään Nokian tai Applen passkaluuriin. Maalaisjärkeä käyttämällä tämäkin "ongelma" on helppo välttää.
Tyhmiä nyt kustetaan silmään näillä "sumsug ja äple iipottimilla"!
Aina ollut noksun känny,enkä vaihda noksua kun uuteen NOKIAAN!!!!
Nokia on kännykkä,muut täyttä skeidaa!
Nokialla pitäs olla mahdollisuus poistaa markkinoilta nämä ns."kännyt",paskaluurit.
Ei ole olemassa kuin yksi kännykkävalmistaja,se on NOKIA!
Ainut hyvä asia mitä Nokialta on tullut on ne kumisaappaat :-)
... Eiku Nokia OLI känny! ... Enneku se meni epäpyhään pakkoaivoliittoon Mikkisoftan kanssa! :/ .. Siks minäkin loikkasin omppuleiriin! ... Enkä o kyllä toistaseks katunu YHTÄÄN!
... Oli ne renkaatki (hakkapeliitat!) iha jees! ... Ja nopeita latautumaan!
android on kyllä sellaista paskaa ettei mitään tolkkua tai määrää.
Nokian Windows luureista puhumattakaan...
Hiton android Suosikaa suomalaista!!
Eipä ole vielä suomalaisia puhelimia markkinoilla, mutta katsotaan mitä tekee jolla.
Mitä yhteistä on peruspuhelimella (featurephone) ja älypuhelimella (smartphone)?
- sms, mms, email, webbrowsing, maps, java games, etc. etc.
Mitä on ero peruspuhelimella (featurephone) ja älypuhelimella (smartphone)?
- Älypuhelimeen saa viiruksia!
Noh tiesin kun ostin Androidin että vikoja löytyy mutta paras oli silti valikoimasta. (silloin nokialainen "älypuhelin" kallis)
Ja vikoja löytyy enemmän mitä enemmän vain käytät Androidia, joskus vain sekoilee muuten vain, kellonajat menee ihan oudoiksi, jumittaa jne...mitä ei perus nokialainen tehnyt muuta kuin "vanhuuden höperyyttään" kun olin käyttänyt 5v samaa puhelinta (ei älypuhelin siis...) .
Nyt en Nokiaa menis ostamaan, ennen kuin ongelmat on korjattu nykyisistä puhelimista, niin nykyisistä Windows järjestelmää käyttävistä. Ja vanhoja en viitsi mennä edes ostamaan. Uusissa puhelimissa ei ole pelkkää softa vikaa, vaan ihan puhelimen kokoamisessa tapahtuvaa vikaa, puhelut kuuluu toiselle kuin olisit kaiuttimessa; vastaanottaja saa kuulla omaa ääntänsä, ihan kuin olisi siis kaiuttimessa. -> puhelin huoltoon 2vko -> vika jatkuu...
Applea käytän jonkun verran työn takia, ja en ottais sitä vaikka ilmaiseksi saisin. Niin kökkö järjestelmä, ja jumittaa samoin kuin android. ja kädessä apple tuntuu kuin tiiliskivi olisi, ei mitään designia...
Joten tällä hetkellä käytän Android puhelinta kunnes ikä taas alkaa painaa siinä päälle ja olis pakko joku hankkia. Silloin pitäis taas katsoa tilanne androidin ja nokian suhteen.
Älypuhelimissa on ollut vikoja, on vikoja ja tulee aina olemaan vikoja. Sellaista älypuhelinta ei ole olemassakaan, josta ei löytyisi jotain vikaa.
Jokainen älykäs ihminen tajuaa varmuuskopioida luurinsa säännöllisesti niin ei tarvitse sitten itkeä.
Ja tämäkin vika korjattiin päivän sisällä sen löytymisestä.
Tässä videolla kun Anroid bugaa, aika vitun jännä.
http://www.youtube.com/watch?v=lJSwEfHVFC8&feature=plcp
Unohtuipas linkki
Vinkkejä Androidkäyttäjille miten he voivat hiukan tilkitä reikäluuriaan:
http://reviews.cnet.co.uk/mobile-apps/how-to-improve-your-android-security-50009497/