Kysymys hammaslääkärille

Hei

Hammaskruunu jos ei kestä eli menee rikki mitenkä uuden kruunun laitto onnistuu entisen pilarin päälle ?

Voiko vanhan kruunun poistaa niin että alle jää vielä hampaasta hiottu pilariosa johon voidaan kiinnittää uusi kruunu ?

Eli siis voidaanko hammaskruunu vaihtaa noin vain ?

Minulla on edessä hammas jossa lohkeamaa on paikattu. Olken sanonut että pitää paikata niin kauan että siihen vielä saadaan krunu kiinnitettyä ja sitten laitetaan kruunu. Ei vielä ole kruunua. Pitää harkita kaikkea ensin hyvin.

Muovikruunut ovat puolta halvempia kuin keraamiset mutta eivät kestä samalla tavalla.

yst. jari

3

2743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Umppu

      Ymmärsin niin, että sinulla on paikattu etuhammas ja mietit, koska sitä kannattaisi lähteä kruunuttamaan.
      Yleensä proteettisen ratkaisun tekeminen oman hampaan varaan on sitä helpompaa ja pitkällä tähtäimellä ennustettavampaa mitä enemmän omaa hammasta on jäljellä. Mitään selkeää rajaa ei ole, milloin kruunutus on oikea ratkaisu.
      Jos paikka on pieni, voi olla mahdollista peittää vain osa hammasta eli etualueella tehdä ns. laminaatti joka peittää vain hampaan etupinnan. Tällöin ehjää hammasta ei tarvitse hioa kovin paljon ja lopputulos on siisti ja melko kestävä.
      Hammaskruunu taas kiinnitetään pilariksi hiottuun omaan hampaaseen, joten mitä enemmän omaa hammasta on jäljellä,sitä vahvempi pilari on ja sitä pitempään kruunukin kestää.
      Jos omaa hammasta ei ole tarpeeksi jäljellä, voidaan tarvittava tuki joutua ottamaan juurikanavasta sinne upotettavan nastan avulla, jolloin hammas täytyy juurihoitaa ensin. Tällöin vaarana on ajan kuluessa juuren halkeaminen, jonka jälkeen hammasta ei voida enää pelastaa.
      Ei voida antaa ketegorista vastausta sille, saako vanhaan pilariin uutta kruunua. Joskus harvoin keraaminen kruunu saattaa haljeta, jolloin samaan hiontaan voidaan valmistaa uusi kruunu, mutta yleensä taustalla on jotain ongelmaa pilarissa kuten kariesta tms. Joka tapauksessa tilanne, jossa kruunu hajoaa mutta hammas sen alla on täysin ehjä on hyvin poikkeuksellinen.
      Yleensä voidaan sanoa, että vähänkään enemmän paikatun hampaan kohdalla kruunutus on kestävin ratkaisu, joka tyypillisesti ajan mittaan tulee toistuvia paikkauksia halvemmmaksi. Hampaaseen kiinnitettävän proteettisen ratkaisun ennuste on sitä parempi, mitä aikaisemmassa vaiheessa se tehdään.

      • Kiitos !

        Tuli selväksi. Paljon kiitoksia.

        yst. jari


    • jjkoil

      ninkö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe