Kolesteroli aleni

Benecolin ystävä

Kuuden viikon tehokuuri auttoi kohonneeseen kolesterooliin. Käytin kolesterolia alentavia tuotteita, kasvistanolia sisältäviä, kuten puuroa, jogurttia ja pikarissa olevaa juomaa. Suosituksien mukaan saanti tulisi olla maksimissaan 3g kasvistanolia päivässä, itselläni
määrä oli 4-7g/päivä. Silloin kannattaa pitää huolta kasvisten syönnistä, muutoin vitamiinien imeytyminen voi häiriintyä. Noudatin kasvispitoista ruokavaliota ja karsin kaikki kovan rasvan lähteet pois, kuten juuston ja rasvapitoiset maitotuotteet, herkut, suklaat, leivokset, ei siis piilorasvaa ollenkaan, van ruoanlaitossa rypsi/oliiviöljyä ja kasvisruokaa, tofua soijaa ja leivän pääle tätä tiettyä levitettä. Kuidun määrän pidin 30-40g:ssa/päivä. Seuraavaa tapahtui.

Ikä: 25 vuotta
Pituus: 168cm
Paino: 62kg ----> 58kg
TC, kokonaiskolesteroli: 5,16 mmol/l----> 3,33mmol/l
HDL: 1,46mmol/l ----> 1,31mmol/l
Triglyseridit: 1,76mmol/l ----> 0,86mmol/l
LDL: 2,89mmol/l -----> 1,63mmol/l
non-HDL: 3,7mmol/l -----> 2,02mmol/l
TC/HDL: 3,5 -----> 2,6
B-gluk: 5,10mmol/l -----> 4,35mmol/l

Kolesteroli putosi kuudessa viikossa siis ~35%. Lääkäri sanoi ettei vastaavanlaista parannusta ole aiemmin nähnyt. Ei siis ole hömpötystä nuo kolesterolia alentavat tuotteet.
Kannattaa kokeilla ja toivottavasti nyt tämä teksti täällä säilyy..

7

3024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöpä.

      Noi stanolit aiheuttaa syöpää.

    • martta62

      Sinulla auttoi, minulla ei. Olin vastaavalla kuurilla 5 viikkoa korkeiden kolesteroliarvojeni vuokis. Minun kolesteroliarvoni olivat huomattavasti korkeammat kuin sinulle (yli 7). Sain terveydenhoitajalta tehtäväksi alentaa kolesteroliarvojai ensin ruokavaliolla ennen kuin otetaan lääkkeet käyttöön. Kävimme läpi ruokailutottumuksiani ja todettiin, että jätän kokonaan juuston pois ja otan käyttöön bencolin ym. Koska olen kasvissyöjä ollut lähestulkoon koko ikäni niin ruokavaliossani ei ollut kovinkaan paljon muutettavaa ja liikuntatottumukseni olivat kunnossa, Olen 50-vuotias, 165 cm, painoni 57 kg, mutta se ei muuttunut viiden viikon aikana, korkeintaan marginaalisesti 1 kg alemmaksi. Kolesteroliarvot eivät pudonneet. Olen tosi pettynyt benecoliin ja olin jo julistamassa sitä plaseboksi, mutta ilmeisesti se vaikuttaa toisiin kuten esimerkkinä sinun tapauksessasi. Tässä nyt mietitään mitä lääkitystä korkeiden arvojen pudottamiseen aloitetaan. Arvot ovat olleet noissa lukemissa aina. Alimmillaan kolesterolini oli joskus raskausaikanani 6,7. Lääkitystä en siis vielä ole saanut.

      Onneksi olkoon vielä kerran sinulle.

      • Kolesteroli aleni

        No moi, ikävä kuulla ettei sinulla tehonnut. Mitä kaikkea muuten tarkalleen sinun ruokavalioosi kuului tuon kuurin aikana? Ja minkä verran tarkalleen käytit noita Benecol tuotteita ja mik oli kasvistanolin päiväsaantisi grammoissa? Itse söin tuotteita reilusti, 47g kasvistanolia per päivä. Jogurttia päivittäin, myös margariinia ja joskus Benecol puuroa. Sinulla painokin on täysin normaali ja kasvissyöjä olet. En voi käsittää, miksi ei ole sinullakin laskenut, voiko ruokavaliossasi olla jokin heikko lenkki? Paljonko sinulla oli muuten hyvä ja huono kolesteroli?
        Jos ravinnosta saa riittävästi pehmeää rasvaa, laskee se huonoa kolesterolia? Mintä käytät paistaessasi jotakin pannulla tai ruokaa laittaessasi, syötkä herkkuja tms?


      • Kolesteroli aleni
        Kolesteroli aleni kirjoitti:

        No moi, ikävä kuulla ettei sinulla tehonnut. Mitä kaikkea muuten tarkalleen sinun ruokavalioosi kuului tuon kuurin aikana? Ja minkä verran tarkalleen käytit noita Benecol tuotteita ja mik oli kasvistanolin päiväsaantisi grammoissa? Itse söin tuotteita reilusti, 47g kasvistanolia per päivä. Jogurttia päivittäin, myös margariinia ja joskus Benecol puuroa. Sinulla painokin on täysin normaali ja kasvissyöjä olet. En voi käsittää, miksi ei ole sinullakin laskenut, voiko ruokavaliossasi olla jokin heikko lenkki? Paljonko sinulla oli muuten hyvä ja huono kolesteroli?
        Jos ravinnosta saa riittävästi pehmeää rasvaa, laskee se huonoa kolesterolia? Mintä käytät paistaessasi jotakin pannulla tai ruokaa laittaessasi, syötkä herkkuja tms?

        Siis 4-7g kasvistanolia, ei 47g


    • näin tällä kertaa

      Rasvasta on tehty pelottava peikko. Kolesterolilla, niin hyvällä kuin "pahallakin" on suuri joukko elintärkeitä tehtäviä kehossamme. Ei ole olemassa yhtäkään tutkimusta, joka osoittaisi voin ja muun maaeläinrasvan aiheuttavan sepelvaltimotautia ja sydänkuolemia tai mitään muitakaan sairauksia. Eläinrasvat EIVÄT nosta huonoa eli LDL kolesterolia. Jos näin olisi, niin ihmiskuntaa ei olisi olemassakaan. Margariinit tuli markkinoille vasta 80-luvulla ja kukaan ei ole niillä mistään parantunut. Syövät vaib´n lisääntyvät. Kolesteroliarvot vaihtelevat vuodenaikojen, auringonvalon, kuukautiskierron, kilpirauhasen toiminnan, stressitason, liikunnan, ylipainon, tupakoinnin ja muiden sairauksien ja elimistön kroonisen tulehdusasteen mukaan jne. Edellä mainitut seikat vaikuttavat usein paljon enemmän kolesterolitasoihin kuin esim. ruokavalio.
      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=164


      Nykyiset viralliset ravitsemussuositukset eivät tehoa silloin, kun sokeri- ja rasva-aineenvaihdunta ovat pielessä. Esim. diabeetikoille suositellaan 6-9 palaa leipää päivässä. Leipä sisältää runsaasti nopeita hiilihydraatteja, jotka nostavat verensokeria entisestään ja insuliinin vaikutuksesta varastoituvat rasvana kehoon.


      Margariinit aiheuttavat syöpää, sydän- ja verisuonitauteja sekä suolistosairauksia.

      Jos margariinit keksittäisiin nyt, niin ne kiellettäisiin vaaraallisina rasvoina.

      Kukaan, joka on perehtynyt ravitsemukseen, ei syö margariinia eikä muitakaan käsiteltyjä kasvisrasvoja.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/margariini.htm

      Sydäntaudin tärkein syy näyttäisi olevan kilpirauhashormonien riittämätön toiminta
      http://valtsuhealth.blogspot.fi/2012/10/sydantaudin-tarkein-syy-nayttaisi.html

      • Majesteettia lisää

        Margariinia oli kaupoissa jo 50-luvulla. Kaikkihan me muistamme mainoslauseen, Majesteetti, sitä täytyy saada lisää. Margariini keksittiin Ranskassa 1869. Margariinit raaka-aineena on kasviöljyt, joita ei varmaan kukaan usko terveydelle vaarallisiksi.


      • Mar Garin
        Majesteettia lisää kirjoitti:

        Margariinia oli kaupoissa jo 50-luvulla. Kaikkihan me muistamme mainoslauseen, Majesteetti, sitä täytyy saada lisää. Margariini keksittiin Ranskassa 1869. Margariinit raaka-aineena on kasviöljyt, joita ei varmaan kukaan usko terveydelle vaarallisiksi.

        Kaikkihan me vanhukset muistamme myös mainoslauseen: "Ennen pantiin katit multaan, nyt ne pannaan Suvikultaan" Suvikulta oli margariinia.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Margariiniskandaali


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      61
      3158
    2. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      16
      1132
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      89
      1028
    4. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      100
      939
    5. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      923
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      801
    7. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      96
      794
    8. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      680
    9. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      88
      662
    10. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      615
    Aihe