Eli olen lähihoitajan työtä tehnyt kotihoidossa noin 10 vuotta ja nyt kiinnostaisi muut työt, lähinnä osastonsihteerin työ. Tietääkö joku, että tarviiko minun käydä vielä erikseen joku sihteerikoulutus? Ei varmaan pelkillä lähäripapereilla niihin hommiin pääse..? Muuttuuko palkkaus? Pääseekö jotain hoitotöitä tekemään myös?
Lähihoitajasta osastonsihteeriksi - miten onnistuu?
SannaManna
68258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riippuu varmaan siitä, mistä koulutusohjelmasta olet valmistunut lähihoitajaksi. Nykyäänhän on se asiakaspalvelun ja tietohallinnan koulutusohjelma. Riippuu varmaan ihan osaston oh:sta, että haluaako alkaa perehdyttämään sua työhön, vaikka ei ole käyty tuota koulutusohjelmaa.
Täytyy kyllä sanoa, että nyt taitaa olla paljon hakijoita näihin paikkoihin ainakin pääkaupunkiseudulla. Ainakin mun on annettu ymmärtää näin. Täytyy todella erottua positiivisesti muiden hakijoiden joukosta. Itsekin olen lähihoitsu ja suuntautunut juuri os.sihteerin työhön, mutta työ on hakusessa edelleen.
Peruspalkka on ehkä vähän pienempi kuin kotihoidossa, en ole ihan varma. Usein työ on päivätyötä, jolloin lisiä ei tule, mutta on vuorotyötä joissain paikoissa, esim. päivystyksessä. Terveyskeskusavustajana ehkä pääsee enemmän avustamaan toimenpiteissä. Tosin joissain paikoissa esim. vuodeosastolla olen nähnyt paikkoja perushoitajille/lähihoitajille, jossa 50% työajasta on sihteerin työtä ja toiset 50% on hoitotyötä. Sellainen voisi olla mukavan vaihteleva työ.
Täystolloja niissä tehtävissä yleensä on. Eivät ymmärrä johtamisesta ja töiden organisoinnista yhtään mitään. Ovat yleensä reittä pitkin kiivenneitä hoitsuja eli ei mitään koulutusta tehtävään.
Ehkä vanhemmat työntekijät näissä hommissa on " vaan hoitsuja", mutta nuoremmilta vaaditaan koulutus ainakin, kun kokemusta ei ole vielä karttunut. Ja hoitsujahan ovat myös ne aspa-suuntautuneet lähihoitajat. Perusopinnot on heille samat kuin muillekin lähihoitajille. Ja viimeisenä vuotena harhoitellaan myös toimenpiteissä avustamista, ei pelkää sihteerin hommaa.
Yhtä osastonsihteerin paikkaa haki vähän aikaa sitten reippaasti yli 100 hakijaa Hgissä. Mielestäni ei voi nuppi ujeltaa ja olla ihan täystollo jos saa paikan, ellei se mene 100% suhteilla.
Mielestäni sihteerin työssä vaaditaan tietynlaista luonnetta. Kaikista siihen ei ole. Asiasta tietämätön voisi ajatella, että kuka tahansa täystollo osaa naputtaa tietokonetta, mutta työ vatii paljon muutakin. Riippuu tietysti paljon millaisella osastolla on yms.
Mitä ihmeen johtamista osastonsihteerin pitää osata?
Ilmeisesti on nyt sekoitettu osastonhoitaja ja osastonsihteeri ;) Hyvä sellaisten ihmisten huudella, kun ei tiedä asioista YHTÄÄN mitään... Tämä siis ihan tuolle "ei vaatimuksia" -tollolle!
Minä olen asiakaspalveluun ja tietohallintaan suuntautunut lähihoitaja ja teen osastonsihteerin töitä isossa sairaalassa. Palkkani on suunnilleen sama kuin hoitotyössä olevilla lähihoitajilla, tosin ilman lisiä. Eli ei siinä kyllä palkassa menetä mitään muuta paitsi lisät ja onhan se kiva, että on viikonloput vapaita ja pääsee ihmisten aikaan kotiin :)
Riippuu tosin paikasta, että pääseekö hoitotyöhön suuntautuneet lähihoitajat sihteerin hommiin. Sinun pitkä hoitotyön kokemus on ainakin suuri plussa sillä kyllä sihteerinkin pitää tietää erilaisista tutkimuksista (laboratorio, rtg, klf, knf) ja ehdottomasti sanasto pitää olla hallussa! Tätä työtä oppii vain tekemällä. Kyllä ne koulujutut ainakin osin on ihan huuhaata, kun pääsee oikein tositoimiin.
Kiire ja stressi on lähes koko ajan läsnä ja pitää olla hyvä tilannetaju ja usein pitää olla lääkäreiden ajatustenlukija sekä kuunnella tarkkaavaisesti ympäristöä. Joskus ihan oikeasti hukkuu hommiin ja menee ylitöiksi useaksi tunniksi ja joustava pitää olla.
Kyllä tämä työ on ihan mielenkiintoista, mutta työympäristö on kuitenkin sitä tavallista mitä nyt näillä sosiaali- ja terveysaloilla on eli moni asia kusee.