"Sampo Pankki laskee prime-korkonsa 1,45 prosenttiin"
RUAAHAHHAHAAA!!! Huijasiko viiksekäs pankin johtaja veljensä kanssa SINULLEKIN helvetin kalliin BRIME koron??
Ruahhahahahhahaha!!! Viimeksin kun itse chekkasin oli 3kk juuribor marginaali YHTEENSÄ 0.75 prosenttia :c)
Fiksut maksaa vähemmän, vai mitä? :c)
RUAAHAHHAHAAA!!! Huijasiko viiksekäs pankin johtaja veljensä kanssa SINULLEKIN helvetin kalliin BRIME koron??
Ruahhahahahhahaha!!! Viimeksin kun itse chekkasin oli 3kk juuribor marginaali YHTEENSÄ 0.75 prosenttia :c)
Fiksut maksaa vähemmän, vai mitä? :c)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sampo-Pankki! Sanokaapa jokin hyvä asia siitä.
Hyh hyh hyy , nyyh
BUAAAA......................AAAA...hhhhHHHHHH!
Loordi sanoo: sijoittamani summa Sammon osakkeisiin on kasvanut 14,5% kesäkuusta, ei huono tuotto vuotta kohden kun 3 kuukaudessa 14,5% tullut. Taloustaito-lehteä selailemalla tämäkin tuotto on saatu, nyt ei harmita muu kuin se että ei tullut laitettua enempää tuohon osakkeeseen... Voittoa se on vajaa tonnikin kuitenkin.
Ennustettavissa nousu oli Sampo-Danskebankin tulevien kytkentöjen ansiosta ja toteutuihan tuo. Ihan mukavaa että Veronmaksajien jäsenenä saa tuon "vinkkilehdenkin" kotiin toimitettuna.
Osaako joku selittää, mitä hyötyä tuosta prime-korosta on? Ajan saatossa näyttää, että se on ollut lähes aina kalliimpi. Saako sen kylkiäisenä jotain muita etuja?
Ei siitä kyllä historiallisesti tarkasteltuna ole mitään etua... Siksi Loordi ihmetteli suuresti kun Loordin hyvä kaveri sitoi asuntolainansa prime-korkoon v. 2008, vaikka tämän kaverin äiti oli itse pankkialalla töissä. Äärimmäisen varovainen on kyllä kaveri ja äitinsä ja ilmeisesti pitivät prime-korkoa tasaisempana vaihtoehtona, ikään kuin "vakuutuksena" että korko ei heilahtele niin paljoa, ja onhan se totta että prime muuttuu hitaammin ja on tasaisempi kuin euribor 3kk, mutta ikävä sivujuonne tuossa on se että se prime tuntuu olevan silti koko ajan korkeampi kuin euribor 3kk...
Loordinkin täytyy myöntää että sortui n. 4v. ajaksi 12kk euriboriin, vaikka fiksumpaa jälkikäteen katsottuna olisi ollut ottaa 3kk euribor. Silloin lainaa ottaessa vain oli taloudessa kunnon "turbulenssi" ja 12kk euribor oli kuitenkin vain 1,4% mikä tuntui mukavan turvalliselle vaihtoehdolle kun 4-5v. laina oli otettavana ja tulevaisuuden ennustaminen on tunnetusti hankalaa. No, nyt korko on marginaaleileen 1,35% n. vuoden ajan ja laina on maksettu pois jo ennen seuraavaa koronmuutosta. Nyt menee 44 eur/kk korkoon vielä, josta Loordin oma osuus on siis tarkemmin laskettuna 21,80 eur/kk, tuosta kyllä selviää, ja koron osuushan laskee koko ajan, kunnes se saavuttaa nollan.
Kylkiäisenä saat pankin johtajan mairean hymyn, jota luulet aidoksi. Kun suljet oven, pankin johtaja ja veljensä saavat kunnon naurut ja korkkaavat laadukkaan Elysee samppanjan!
Hilda? Sinäkö se oot?
Kun otin lainan sai vielä 1 kk euriborin, nyt kuulema eivät pankit oikein suostu noita antamaan. Meillä kokonaiskorko nyt alle 0,5%:ia! Kuka hitto noita primeja ottaa?
Minullakin on pieni 60000€ laina Nordeassa joka on sidottu primeen. Lähemmäs 3 % korkoa siitä makselen. Sama laina oli minulla 140000€ suuruisena vielä alkuvuodesta, mutta lyhensin sitä 80000€ siinä yhteydessä kun yhden asunnon möin pois. En minä pidän tätä korkoa ollenkaan pahana, kun ottaa huomioon että kyseessä on laina josta ei minun tarvitse maksaa kuin korkoa ja saan pitää sitä niin kauan kuin tarvitsen tai sitten lyhentää sen pois jos niin haluan. Pientä realikorkoa siinä nytkin lie, mutta vain hyvin pientä.
Ööhh - maksat siis ilomielin 150e/kk korkoja tyhjästä, kun minulla vastaava summa olisi n. 20e/kk (kokonaiskorkoni 0,415% eli seitsemäsosa sinun korostasi)?
Meinasin jo aiemmin kommentoida, että primeä ei maksa kuin tosi pösilö tai sitten sellainen, joka vapaaehtoisesti maksaa ilomielin ylimääräistä tukeakseen pankiien liiketoimintaa.
Minusta prime on koroista vihoviimeinen, se on täysin järjetön vaihtoehto kelle tahansa. Ai niin, mutta kun "pankissa suosittelivat" tai "pankissa sanoivat, että se on minulle paras". Just, nämä käännettynä tarkoittavat AINA sitä, että pankki tienaa sillä enemmän.
Tuo minun lainani ei siis ole mikään tavallinen lyhennettävä asuntolaina. Saan maksaa siitä vain korkoa tai lyhentää sitä pois koska haluan. Ja tämä on siis näin niin kauan kuin haluan. Myös mariginaali on minulle fixattu ja sitä ei nosteta. Tuo 140000€ minulla oli vain 6kk. Minulla on myös tuottavasti nämä varat sijoitettuna, ja saan tietenkin verovähennyksiin lainojen korot.
Minä en todellakaan pidä pahana sitä jos vaikka 1% realikorkoakin joutuu maksamaan.
Pankissa sanoivat että prime on perheellemme paras. Otimme tietenkin primen, kun asiantuntijat näin sanovat. Kuka nyt tekisi valintoja suoli24 palstan ohjeiden mukaan?
Lisäksi otimme parhaimman lainaturvan ja korkokaton! Parempi suunnitella tulevaisuutta vähän pidemmälle kuin hirveästi heiluvan 3kk euriborin mukaan!
Ei se Euribor 3kk niin hirveästi heilu, vähän vaihtelee, on kuitenkin melkein koko ajan matalampi kuin prime. Jos euribor nousee niin nousee se prime myös, joskin toki se paljon hitaammin muuttuu. Kalliimmaksi tuo kuitenkin tulee, joskin se voi tuntua vakaampana turvallisemmalle. Maksaahan ne vakuutuksetkin, mutta ei kannata lainaa ottaa niin tiukasti että jokin koronmuutos vaikkapa 1 prosentista 5 prosenttiin aiheuttaisi hankaluuksia. Jos ottaa lainaa niin että jää 3000 euroa aina kuukaudessa 1-2 lapsiselle perheelle käyttöön rahaa lainanlyhennyksen jälkeen niin pitäisi pärjätä hyvin jos ei erityisen kalliita hankintoja jatkuvasti tee. Esim. 2000 euroa kuukaudessa lyhentää lainaa ja 3000 euroa jää rahaa käyttöön lainanlyhennyksen jälkeen niin tällä jo pärjää hyvin ja voi ottaa nykykoroilla huoletta esim. 170.000 euroa lainaa, sen lyhentelee 8 vuodessa 1,35% korolla ja tuollaiset 8787 euroa ovat korkokulut tuossa 8 vuodessa.