http://areena.yle.fi/radio/1476419
Eii perkele voi pistää enempää vihaksi kuin tuon kuunteleminen! Kyseinen kertoja kertoo että metsähanhikantaan ei vaikuta mm. laulujoutsen, vaan väittää joutsenten olevan yhteiselossa muiden vesilintujen kanssa.
On se perkele kumma kun omin silmin on nähny että joutsen ajaa metsähanhipoikueen ''reviiriltään'' ja tuommoiset silmälumebongarit pääsee esittämään perättömän mielipiteensä valtavirralle. Kummaa sekin että entisillä pesimäsoilla kymmeniä vuosia sitten eli mustalintua, uiveloa, metsähanhia ja muita vesilintuja, mutta nykyään vain joutsenia. Ja kyseisessä kuunnelmassa ei otettu mitään kantaa pesimäsoiden teollisuuteen valjastamisesta, mikä lienee suurin syy kannan romahdukseen. Kertoja vain sanoo: ''Ei metsähanhikanta kestä tällaista metsästystä.''
Itse en ole täydellistä rauhoitusta vastaan, vaan pikemminkin sen puolella. Mutta tämä, että populaation romahdus pistetään täysin metsästäjien syyksi, on aivan tuulesta tempaistua potaskaa. Mielipiteitä teiltä?
YLE:n luontoääni: ''Metsähanhipopulaatio metsästäjien syytä''
4
174
Vastaukset
- vain niin
Mitäpä tuohon nyt pitäisi mieltä olla..... sellanen tämä maailma nyt on. Mielipiteitä löytyy sen mukaan, mistä asiaa tarkastellaan.
- ihahhahhahahaaa
Joutsen tulee väkisin metsästettävien piiriin lähivuosina, määrä runsastuu sellaista vauhtia. 10v sitten lähi lammilla ei ollut kymmenien joutsenien parvia syksyisin, nykyisin on. Tämä suojelun ihannointi kulttuuri on tullut tiensä päähän, valkoposkihanhi kuuluu tähän kategoriaan myös. Suojelijoille kun ei riitä mikään, luultavasti kivikautisessa suomessa heidät teurastettaisiin ja keitettäisiin padassa älyttömien vaatimuksien takia.
Metsästäjänä ja luontoon perehtyneenä joutsenen ja valkoposkihanhen kiintiömetsästys tulisi kyseeseen. Suojelijat ovat hanakoita vaatimaan mm. luonnonsuojelualueita. Heille itselleen ei taida tulla mieleen, että alueista tulee pienpeto reservaatteja ja suojelun merkitys kuihtuu heidän omaan kukkaroonsa.
Metsästäjänä en olisi valmis poistamaan pienpetoja, jos luonnonsuojelualue perustettaisiin metsästysmailleni.
Mitä tulee sitten metsähanheen, ei näillä nykyisillä rajoituksilla saada mitään aikaan. Täysrauhoitus ei tulisi kyseeseen, koska sen jälkeen olisi melkein turhatoivo saada takaisin metsästettävien listalle. Valkoposkihanhi riistalajistoon ja metsähanhi pariksi vuodeksi väliaikaiseen rauhoitukseen. - hanhimees
Juu, riistakeskuksen pelleillä ei näy olevan minkäänlaista kenttätietoa, tai on sitten virheellistä tietoa. Täällä missä niitä vähiten ammutaan, vietiin kokonaan hanhenmetsästysmahdollisuus pois siirtämällä se syyskuun kymmenenteen. Tänä vuonna hanhilla onnistui kainuun selkosilla hienosti pesinnät, hanhia oli, vaan ei enää metsästyksen alkaessa, taisivat siirtyä etelämmäksi pelloille odottamaan haulikuuroa. Laittaisivat hanhille sen yhden linnun kiintiön/ vuosi, säilyisi mahdollisuus jahtiin, en usko että täällä pohjoisen selkosilla hyvinkään moni saisi sitä yhtäkään, ja säästyisi hanhet pelloilta tapahtuvilta massamurhilta.
- realismi on karua
Mitä se riistakeskukselle kuuluu? riistakeskus toimii viranomaisena ja on sanoutunut virallisestikin irti metsästyksen etujen ajamisesta. Riistakeskus tekee juuri niinkuin sen halutaan tekevän, ohjeet tulevat maatalousministeriöstä.
Joutsen nyt ei tule metsästyksen piiriin ikinä, se kun on kansallislintu, niin ennen loppuu metsästys, ennenkuin joutsenesta tulee matsästettävä laji.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/16310007Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1274222- 1133969
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24393781- 603507
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint512779Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192216- 571989
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201581Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101401