Onko kokemuksia neitsyt miehen ja leijona naisen yhteiselosta? Toimiiko?
Neitsyt m ja leijona n
Hilippa
71053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kahdeksan vuotta on toiminut ihan hyvin ja varmaan toimii tästä eteenpäinkin. :-)
Kiva kuulla et on toiminut! =)
olin itse leijonan kanssa viitisen vuotta ja muuten toimi ihan hyvin (mm. pedissä erittäin hyvin), mutta leijonat ovat tosiasiassa todella helposti vietävissä, joka alkoi ärsyttämään. ihme nössöjä vaikka toisin voisi luulla.
kiitokset tulee kuitenkin vähintään siitä, että sinä ex-leijonani sait tietämättäsi nostettua jo valmiiksi hyvät manipulointitaitoni sellaiselle tasolle ettei kovin äkkiä tule vastaan ihmistä joka ei taipuisi tietämättään tahtooni. ja itseeni ei pure enää minkäänlainen paskanjauhanta.
olen paras ja ehkä vähän itserakas, mutta hei olenhan neitsyt. ;)
Välillä sitä tuntee itsensä vähän turhankin perseelle potkittavaksi, eli kai toi vietävissä olevuus pitää paikkansa..
Leijonan ja neitsyen suhteessa ei vaikuta ensisilmäyksellä olevan mitään yhteistä eikä merkeillä toisiltaan mitään opittavaa. Tämä suhde etenee hitaasti, sillä molemmat merkit tarvitsevat paljon aikaa oppiakseen ymmärtämään ja arvostamaan toista. Leijona on ulospäinsuuntautuva, karismaattinen, dominoiva ja lyhytpinnainen. Neitsyt on tutkiskelija ja huomattavasti hiljaisempi sekä kärsivällisempi kuin leijona. Oppiessaan ymmärtämään toistensa poikkeavia tyylejä suhde voi olla kertakaikkisen mainio.
Suhteen alkuvaiheessa leijona ja neitsyt voivat nähdä toisissaan enemmän vikoja kuin hyviä puolia. Leijona on liian yksinvaltias ja neitsyt liian kriittinen. Jos merkit ymmärtävät olla keskittymättä toistensa vikoihin ja oppivat näkemään toistensa vahvuuksia heikkouksien sijaan, voivat molemmat oppia paljon. Leijona voi opettaa neitsyttä olemaan spontaanimpi ja nauttimaan hauskuudesta ja jännityksestä ihan vain niiden itsensä vuoksi. Neitsyeltä leijona voi oppia kärsivällisyyttä sekä oleellisiin asioihin keskittymistä. Leijona voi pitää neitsyttä pahan kerran ylikriittisenä, mutta neitsyt voi oppia ottamaan asiat rennommin. Neitsyen mielestä leijona voi olla aivan liian itsekeskeinen ja yliampuva, mutta myös leijona voi oppia ottamaan muitakin ihmisiä huomioon kuin itsensä.
Leijonaa ohjaa Aurinko ja neitsyttä Merkurius. Aurinko edustaa minuutta ja voimaa, ja leijona levittää ympärilleen valoa ja lämpöä keräten muita ympärilleen palvomaan. Merkurius ohjaa kommunikaatiota, nopeaa älyä ja tilanteisiin mukautumista. Neitsyt ohjautuu luonnostaan muita ihmisiä kohden ja selvittää yksityiskohdat etukäteen ennen tavoitteeseen sitoutumista. Leijona tekee asioita hetken mielijohteesta, kun neitsyt käytännöllisesti miettii tekojen hyödyllisyyttä. Leijona ja neitsyt eivät siis ymmärrä toisiaan automaattisesti, vaan heillä riittää toisissaan ihmeteltävää pitkäksi aikaa ennen todellisen yhteyden syntymistä.
Leijonan ja neitsyen suhteessa esiintyy vain harvoin valtataistelua, sillä neitsyt ei johtajuudesta piittaa. Leijonalle mikään muu kuin johtajan asema ei taas kävisi. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että neitsyt olisi leijonan pompoteltavissa. Neitsyt ei vain välitä muodollisesta kunniasta, vaan tekee asiat niin kuin parhaakseen näkee. Leijona ja neitsyt ovat oiva parivaljakko yhteispelin kannalta niin rakkaus-, ystävyys- kuin työsuhteessa. Tässä tapauksessa hyvin erilaisilla persoonilla varustetut merkit voivat saavuttaa erittäin toimivan ja miellyttävän suhteen.
Noi jutut piti tosi hyvin paikkansa, siis sen suhteen mitä täs alle kuukaudessa on ehtinyt tätä leijona-neitsyt yhdistelmäelämää kokeilla. :)
Mun kihlattu on neitsyt ja itse olen leijona. Ollaan oltu yhdessä 3 ja puoli vuotta. Suhde on ollut aika kriisipitoista mutta hyvin antoisaa. Ollaan opittu toisiltamme paljon ja vaikka vaikeuksia on eroavaisuuksiemme vuoksi niin kyl se silti on sen arvoista. Varsinkin kun neitsyt osaa nähdä leijonassa niitäkin puolia mitä monet muut eivät.