Ostin narsissin sipuleita

isänsä poika

Omaan vain vähän kokemusta puutarhan hoidosta. Syksyisin olen istuttanut tulppaanin sipuleita "mökille" Etelä-Pohjanmaalle ja kyllä ne ovat monena keväänä maasta kukan nostaneet. Myyrät tmv ovat tosin syöneet osan sipuleista.

Nyt ostin keltaisten narsissien sipuleita kun ei paljon muuta sattunut olemaan tarjolla lähikaupassa eteläisessä nukkumalähiökaupungissani. Tarkoitus on viikonloppuna ajaa sinne EP:lle 200 km päähän ja täräyttää sipulit maahan kevättä odottamaan. Siis ulkoilmaan.

Rupesi vaan arveluttamaan ne ulkomaiset narsissit kun pussin merkintöjen mukaan niiden pitäisi kukkia jo helmi-maaliskuussa. Kannattaakohan sellaisia pistää EP:lla maahan ollenkaan, menehtyvätkö ne kevään yöpakkasissa? Maaliskuussakin on vielä yöllä aika vilpoista.

En tiedä narsisseista mitään entuudestaan. Onko niillä mitään mahiksia selvityä keväällä ulkona esim. etelänpuoleisella seinustalla? Yrittävätkö ne todella Suomessakin kukkia noin aikaisin?

4

216

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poltinkarva

      Luulen, että kaikki kukkasipuli tulevat ulkomailta. Keniassa niitä sipuleitähoidetaan härkien kanssa, härskiä bisnestä!
      Kaipa ne narsissin sipulit alkavat kasvaa ja kukkia keväällä. Hautaa sipulit 5-10 sentin syvyyteen. Istutuskuoppaan voipi laittaa hiukan hiekkaa.

    • maahan vaan

      Eivät kuki noin aikaisin keväällä, vasta touko-kesäkuulla, joten voit istutella niitä pihaasi ihan huoletta.
      Nyt vaan maahan ja keväällä ihailet :)

    • Vyöhyke 1

      Meillä kukkii ensin krookukset pian lumien sulettua, sitten keltaiset pikkunarsissit, seuraavaksi isot keltanarsissit ja viimeisenä toukokuussa tuoksuvat valkonarsissit. Ne on kaikki hyvin sitkeähenkisiä eivätkä ole arkoja kylmälle.

    • isänsä poika

      Kiitoksia rauhoittavista vastauksista!

      EP:lle meni viikonloppuna 75 tulppaania, 12 narsissia ja joitakin pienempiä "lilijoja". Kyllä kai niillä siellä kohtalaiset mahikset on menestyä. Joku ampiainen oli vielä hengissä ja kävi minua kiusaamassa. Keväällä sipulikukista on kuitenkin iloa "mötiääsille".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1188
    2. 70
      1121
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      878
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      782
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      723
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      658
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      643
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    10. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      105
      521
    Aihe