Ilmaiset kuvankäsittelyohjelmat

Bloggari

Ovatko ilmaiset kuvankäsittelyohjelmat turvallisia ladata?
Mikä on paras ilmainen kuvankäsittelyohjelma?

12

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rPLr

      Paras on Gimp.

    • Määttöihhisiittä

      Paras on työnantajan maksama Photoshop. Parhaus riippuu mitä ominaisuuksia tarvitset. Jos tarttet vaan jotain punasilmäpoistoja niin kuka hiivavatti Gimpiä siksi asentaa, ei mitään järkeä. Gimp on ilmaisista monipuolisin, en sanois, että on paras edes lähellekään.

      • 9mYP

        Kyllä waretettu Photari on vielä parempi.


    • GIMP on laajin ja ammattimaisin, mutta aloittelijalle liian laaja ja ammattimainen.

      Windowsin puolella aloittelevat harrastelijat käyttävät näköjään jotain Picasaa ja Irfanviewiä, toki kamerankin mukana usein joku simppeli kuvankäsittelysovellus on.

      • .

        "GIMP on laajin ja ammattimaisin, mutta aloittelijalle liian laaja ja ammattimainen."
        Totta, se vaatii suoranaista käytön opiskelua ja asiaan syventymistä.
        Oppaita toki löytyy netistäkin, mutta aikaa pitää olla ja käyttää.


      • . kirjoitti:

        "GIMP on laajin ja ammattimaisin, mutta aloittelijalle liian laaja ja ammattimainen."
        Totta, se vaatii suoranaista käytön opiskelua ja asiaan syventymistä.
        Oppaita toki löytyy netistäkin, mutta aikaa pitää olla ja käyttää.

        Näinhän se on. GIMP on vakavan harrastajan ja ammattilaisen työkalu, mutta tätä eivät kultakalan pitkäjänteisyyden omaavat pikkujantterit aina jaksa ymmärtää.

        Sekä PhotoShop että GIMP vaativat rutosti opiskelua: Ei ilmaisuus tee GIMP:istä sen vähemmän ammattimaista, helpompaa tai yksinkertaisempaa.


      • =====
        . kirjoitti:

        "GIMP on laajin ja ammattimaisin, mutta aloittelijalle liian laaja ja ammattimainen."
        Totta, se vaatii suoranaista käytön opiskelua ja asiaan syventymistä.
        Oppaita toki löytyy netistäkin, mutta aikaa pitää olla ja käyttää.

        http://opigimp.gimp-suomi.org/

        http://www.gimp-suomi.org/


    • Itse olen käyttänyt Paint.net ohjelmaa ja sillä on hyvin pystynyt hoitamaan peruasiat kuten resoluution pienentäminen, kuvan rajaaminen, kuvan muokkaus.

    • GIMP on paras maksuttomista. Jos haluat sitten siitä paremman joissakin asioissa niin 1000€:lla sitten saa Photoshopin.

      Muita ei kannata edes harkita.

    • pingg

      Joopa joo. taas ehdottomia mielipiteitä.

      Kyllä ne voi ladata ihan huoletta. Esim. picasa on ihan hyvä pikkukorjauksiin. Järeämmät ohjelmat vaativat paljon opettelemista ja jatkuvaa käyttöä, muuten opitut unohtuvat.

      Voit aikasi kuluksi katsella viihdesivuilta ammatiilaisten tekemiä karkeita photosoppailu virheitä, eikä kyseessä ole huono ohjelma

      Että sellaista

    • masa

      Olikohan se nimeltään FastStone image viewer, en nyt viitsi lähteä tarkistamaan kun olen jo puhelimen kanssa sängyssä... Mutta kuitenkin muistaakseni tuon nimiseen ohjelmaan jäin koukkuun jo vuosia sitten enkä vieläkään ole siitä luopunut. Ohjelma on ensisijaisesti kuvien katselua varten, hyvä siihenkin, näyttää kuvat koko ruudussa esim. hiiren rullalla kuvaa vaihtaen, zoomailut yms. perusjutut tietysti mukana. Näyttää myös RAW kuvat mukisematta, ainakin Canonin cr2.

      Lisäksi ohjelmassa on aika hyvä valikoima kuvankäsittelyn perustoimintoja niin että aika harvoin on tarvinnut gimppiä laittaa käyntiin. Löytyy mm. punasilmän poisto, kirkkaus, kontrasti, terävöinti, sumennus, rajaus, kuvakoon resamplays, gamma, saturaatio yms. värisäädöt ja muutakin. Näppärä ohjelma, aika hyvin on kameran kuvien muokkailuun riittänyt. Ei kuitenkaan mikään piirtelyohjelma, jos sellainen oli haussa.

      Nyt vasta kun olen alkanut käyttämään RAWia, otin kokeiluun LightRoomin, mutta se onkin maksullinen kuukauden kokeilun jälkeen. Siihenkin tarkoitukseen taitaa kyllä kameran mukana tulla joku ilmainen ohjelma, ainakin Canonin DPP on sekin ihan ok.

      • PSP on paras

        Paint Shop Pro, se on nykyään Corelin omistuksessa oleva ilmainen kuvankäsittelyohjelma. Niin monipuolinen että sopii ammattikäyttöönkin, mutta toisaalta ei ollenkaan vaikea käyttää. PSP:llä monet ovat aloittaneet, eli '94 yläaseteen atk-tunnilla PSP:llä harjoiteltiin kuvankäsittelyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      207
      7246
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2794
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2261
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1633
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      148
      1609
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1277
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1200
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1143
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1107
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe