Matematiikan/fysiikan opettajaksi?

lääkisläinen

Opiskelen lääkiksessä ja olen oikeastaan keväästä asti miettinyt, että onkohan tämä kuitenkaan se oma ala. Lähinnä itseä kiinnostaisi matematiikka tai fysiikka, erityisesti niiden opettaminen. Minua kuitenkin mietityttää työllistymismahdollisuudet. Onko opettajan helppo saada töitä, jos menestyy hyvin opinnoissa? Itse kirjoitin matikasta, fysiikasta ja kemiasta ällät, ja luulen että voisin menestyä erinomaisesti näissä aineissa myös yliopistossa. Opetin keväällä fysiikkaa yhdellä valmennuskurssilla ja se tuntui tosi mielenkiintoiselta ja motivoivalta.

Lääkisopinnot tuntuvat välillä tylsiltä ja tuntuu että asioita pitää osata liikaa ulkoa, eikä motivaatio ole aina kohdillaan. Kaipaisin enemmän nimenomaan matemaattista pähkäilyä, mitä lääkiksessä ei kyllä saa. Lääkäreillä tosin työttömäksi jäämisestä ei ole pelkoa ja palkkakin olisi tosi hyvä. Palkka tosin ei ole itselle mitenkään kovin tärkeää, kunhan toimeen tulee. Kannattaisiko alaa vaihtaa vai pitäisikö vaan valmistua lääkäriksi? Tuntuu että olisi parempi olla hyvä matematiikan/fysiikan opettaja kuin keskinkertainen lääkäri, mitä minusta luultavasti tulisi, jos motivaatio ei parane.

6

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd56

      No en tiedä onko se fysikka/matikka yliopistolla sen mukavampaa, on meinaan aika erilaista lukioon verrattuna. Matemaattisten aineiden opettajille on kyllä töitä, joten siitä vaan opiskelemaan jos kiinnostaa. Mutta yliopistossa matikan ja fysiikan kanssa joutuu tekemään ihan eri lailla töitä kuin lukiossa. Jotkut tykkää, kokeilemalla selviää.

    • neuvonantajaaaaaaaa

      Kyselepä tiedekunnastasi, onko sinulla oikeutta suorittaa niitä siinä sivussa.

    • --------------------

      Jos olet kerran päässyt sisään lääketieteelliseen tiedekuntaan, niin harkitse vielä, että vaihdatko alaa. Oikeasti jokaisessa työssä on oma rutiini ja inhotus. Ei ole olemassa ns. täydellistä ammattia. Minäkin nuorempana kokeilin erilaisia ammatteja, kunnes tulin siihen lopputulokseen, että parasta on vain hakea lääkäriksi. Varma työllistyminen.

      Kannattaa keskustella erilaisten ihmisten kanssa. Minulla on kokemusta, että monet opettajat ovat turhautuneita. Ehkä valmennuskurssilla opettaminen on motivoivampaa, koska opiskelijat haluavat tosissaan oppia.

    • Anonyymi

      Fysiikan opetus raskaana oleva muisti 1-1 tökkii, mitä tökkii, tais olla rikospuhelut Jedu ei opi

    • Anonyymi

      Laudatur matematiikasta ei takaa mitään menestystä yliopiston matematiikan opinnoissa. Jokaisella yliopistossa matematiikkaa opiskelevalla on laudatur matematiikasta, mutta moni jättää opinnot kesken.

    • Anonyymi

      matematiikan opettajana opetat vuodesta toiseen samat asiat siis joko peruskoulun tai lukion asiat tai sitten ammattikoulussa peruskoulun kertauksen. Palkkakin on pienempi. Jos kaipaat ajattelua ja ongelmien ratkomista analyytikko tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      214
      1427
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1276
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1067
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      16
      1016
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      928
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      890
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      830
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      59
      828
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      768
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      754
    Aihe