Opiskelen lääkiksessä ja olen oikeastaan keväästä asti miettinyt, että onkohan tämä kuitenkaan se oma ala. Lähinnä itseä kiinnostaisi matematiikka tai fysiikka, erityisesti niiden opettaminen. Minua kuitenkin mietityttää työllistymismahdollisuudet. Onko opettajan helppo saada töitä, jos menestyy hyvin opinnoissa? Itse kirjoitin matikasta, fysiikasta ja kemiasta ällät, ja luulen että voisin menestyä erinomaisesti näissä aineissa myös yliopistossa. Opetin keväällä fysiikkaa yhdellä valmennuskurssilla ja se tuntui tosi mielenkiintoiselta ja motivoivalta.
Lääkisopinnot tuntuvat välillä tylsiltä ja tuntuu että asioita pitää osata liikaa ulkoa, eikä motivaatio ole aina kohdillaan. Kaipaisin enemmän nimenomaan matemaattista pähkäilyä, mitä lääkiksessä ei kyllä saa. Lääkäreillä tosin työttömäksi jäämisestä ei ole pelkoa ja palkkakin olisi tosi hyvä. Palkka tosin ei ole itselle mitenkään kovin tärkeää, kunhan toimeen tulee. Kannattaisiko alaa vaihtaa vai pitäisikö vaan valmistua lääkäriksi? Tuntuu että olisi parempi olla hyvä matematiikan/fysiikan opettaja kuin keskinkertainen lääkäri, mitä minusta luultavasti tulisi, jos motivaatio ei parane.
Matematiikan/fysiikan opettajaksi?
6
688
Vastaukset
- asd56
No en tiedä onko se fysikka/matikka yliopistolla sen mukavampaa, on meinaan aika erilaista lukioon verrattuna. Matemaattisten aineiden opettajille on kyllä töitä, joten siitä vaan opiskelemaan jos kiinnostaa. Mutta yliopistossa matikan ja fysiikan kanssa joutuu tekemään ihan eri lailla töitä kuin lukiossa. Jotkut tykkää, kokeilemalla selviää.
- neuvonantajaaaaaaaa
Kyselepä tiedekunnastasi, onko sinulla oikeutta suorittaa niitä siinä sivussa.
- --------------------
Jos olet kerran päässyt sisään lääketieteelliseen tiedekuntaan, niin harkitse vielä, että vaihdatko alaa. Oikeasti jokaisessa työssä on oma rutiini ja inhotus. Ei ole olemassa ns. täydellistä ammattia. Minäkin nuorempana kokeilin erilaisia ammatteja, kunnes tulin siihen lopputulokseen, että parasta on vain hakea lääkäriksi. Varma työllistyminen.
Kannattaa keskustella erilaisten ihmisten kanssa. Minulla on kokemusta, että monet opettajat ovat turhautuneita. Ehkä valmennuskurssilla opettaminen on motivoivampaa, koska opiskelijat haluavat tosissaan oppia. - Anonyymi
Fysiikan opetus raskaana oleva muisti 1-1 tökkii, mitä tökkii, tais olla rikospuhelut Jedu ei opi
- Anonyymi
Laudatur matematiikasta ei takaa mitään menestystä yliopiston matematiikan opinnoissa. Jokaisella yliopistossa matematiikkaa opiskelevalla on laudatur matematiikasta, mutta moni jättää opinnot kesken.
- Anonyymi
matematiikan opettajana opetat vuodesta toiseen samat asiat siis joko peruskoulun tai lukion asiat tai sitten ammattikoulussa peruskoulun kertauksen. Palkkakin on pienempi. Jos kaipaat ajattelua ja ongelmien ratkomista analyytikko tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.703287Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291068
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6895- 84879
- 34810