Oisko tosta objektiivista kokemusta?:-) Runkona Canon 1100D ja tartteisin jonkun objektiivin missä ois vähän enemmän zoomauspäätä kun toi kitti 18-55. Eli tulis yleisobjektiiviks. Joo, jonkun mielestä 28mm voi olla ahdas 1100D:lle, mutta musta noi 18-30mm on aika turhia tossa kitissä. Tuleehan niitä joskus käytettyä, mut sillon voin varmasti vaihtaa tohon kittiin. Eli polttovälinsä puolesta ok, hinnasta ok, valovoimaisuus ok. Tarkennusnopeuksesta ei mulla tietoo, jossain puhuttiin et ruuvitarkennus ois tosi hidas, mutten ees tiiä mikä on ruuvitarkennus XD mutta tarkentaako se minuutin ja ääni on pahempi kuin 50mm f/1.8 II:ssa? Kannattaako ostaa?
Tamron SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di
3
191
Vastaukset
- hyvä on
Itse omista yhden Tamronin ja olen siihen erittäin tyytyväinen. Ruuvitarkennus tarkoittaa sitä, että tarkennuksen hoitaa kameran rungossa oleva tarkennusmoottori. Toisin sanoen tuossa Tamronissa ei ole itsessään tarkennusmoottoria lainkaan. Tarkennus on jonkin verran hitaampi ja äänekkäämpi kuin tarkennusmoottorilla varustetulla objektiivilla kuvatessa. Käyttäjäkokemuksia tuosta löytyy esimerkiksi objektiivi-info sivuilta.
- 12+1
Ruuvitarkennus liittyy mm. Nikoniin. Canonissa tarkennusmoottori on aina objektiivissa.
- moottori on
Tamron SP AF 28-75/2,8 XR Di Canon AF
Tässä Tamronissa on tarkennusmoottori koska se on AF versio joka sopii Canoniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944182- 272285
- 2002136
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3941744- 1431337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815