Tiedättekö, mitä tapahtuu, kun elämme uskossa?

Vedämme puoleemme Jeesuksen ja Pyhän Hengen voimaa. On kirjoitettu, että Jumala täyttää kaikki meidän tarpeemme rikkautensa mukaisesti kirkkaudessa, Kristuksessa Jeesuksessa. Kaikkiin meidän ongelmiimme löytyy ratkaisu Jumalan voimasta. Jumalan voima ratkaisee ongelmat. Se on Pyhän Hengen voitelu. Se ratkaisee ongelmat ja kaiken, mikä vastustaa Jumalan sanaa. Jeesuksen voima tekee sen.

Kun elämme uskon mukaan, saamme voimaa Jeesukselta ja ongelmamme ratkeavat. Jeesus kysyi kerran: kuka koski vaatteisiini kansantungoksessa, jossa monet ihmiset ilmeisestikin koskivat Häntä. Miksi Hän kysyi näin? Koska joku koski Häneen uskossa. Jeesus tietää, kuka koskettaa uskossa ja kuka ei. Opetuslapset eivät olleet vielä syntyneet uudesti, vaikka heillä oli ilmestys siitä, että Jeesus on Messias. He eivät kuitenkaan ymmärtäneet, kuka Hän oikeasti oli. He luulibvat, että Jeesus joskus erehtyySe ei haittaa, koska he eivät olleet vielä syntynet uudesti.

Uudestisyntyneet uskovat kuitenkin luulevat joskus, että Jeesus erehtyy. Tämä on suuri ongelma. Jeesus ei koskaan erehdy. Hän on täydellinen. Sanokaa ääneen: Jeesus on täydellinen. Vielä kerran. Hyvä. Saa tulla kyyneleitäkin silmiin/ hymyä huuleen. Me teemme virheitä, mutta Jeesus ei.

He sanoivat: Kuinka kysyt, kuka koski minuun? Jeesus sanoi: Te ette ymmärrä. Minuun koski joku, joka ei ole kuin te. Joku koski Jeesukseen uskossa. Ehkä Jeesus kulki siinä kadulla tai kujalla tämän Raamatussa mainitun naisen takia? Ainakin kertomus on Raamatussa, eikö totta. Tämä on erittäin väkevää.

Jeesus sanoi hänelle: " Tyttäreni, uskosi on parantanut sinut. " Hän ei sanonut, " Minä " vaan " uskosi on parantanut sinut. "

Ystävät! Haluan sanoa teille vielä yhden asian.

Teissä olevan Jumalan uskon takana ei seiso ihminen, vaan itse Jumala, joka sanoo: Mene rauhassa ja ole terve. Siksi valitse uskoa. Älä vain puhu, vaan myös tee, kuten Jeesusta uskossa koskettanut nainen väentungoksessa, kurottaudu/ojentaudu Jeesusta kohti.

14

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      No hyvä niin jos Jumala täyttää kaikki uskovaisten tarpeet.
      Meidän tavisten pitää ihan rahalla maksaa tarpeemme ja tietysti työstä saamalla
      palkalla.
      Eduksi on myös kuulua ammattijärjestöön joka puolestaan hoitaa palkkaus
      ym.asioita sekä lomautusten ja lopputilien tullessa päivärahat.

      Kuinka useasti Jumala laittaa tilillesi rahaa vuodessa?

    • vigilance on samanlainen nuori idealisti kuin olin aikoinaan itsekin. Kaipa hänelläkin turhat kuvitelmat karisee ja realismi astuu peliin jossain vaiheessa.

      • EL: ak:IM

        helsinkijokkeri

        Sä olet helppo tapaus. Muisteleppa koska mäki nousi vastaan. Oliko se sen jälkeen kun olit jo luopunut uskostasi? Mulla on aiheeseen ihan omat lottonumerot.


    • RiittaVitt Uni Ihana
      • Intressi vapaa.

        RiittaVitt Uni Ihana:Huomaan että mielipiteesi oli vain sinun.


    • Hammaspaikka

      Minkähän takia sitten lukemattomat uskovat jonottavat sekä terveyskeskusten lääkäreille että hammaslääkäreille? PItäisikö jokainen uskova jonottaja poistaa jonosta ja käskeä kotiin rukoilemaan? Itse kuukausien hammaslääkärijonossa jonottavana kannatan tätä suuresti!

      Jos Jeesus / Jumala ei paikkaa hampaitasi, niin olet paitsi harhaoppinen väärä kristitty, niin myöskin elävä esimerkki siitä, että et edes itse usko oman uskosi opetuksiin. Jonottamalla häpäiset uskosi Jeesukseen.

      Pitäisikö säätää laki, että kaikilta uskovilta kielletään kaikki kunnalliset terveyspalvelut? Ainakin itse kannatan tätä ehdottomasti. Siinä se oikea usko todella punnittaisiin....

    • EL: ak:IM

      vigilance

      Aamen.

      • kiitos kiitos

        amen, amen


    • Intressi vapaa.

      vigilance:sinulla on viisaita ajatuksia pakko pitää niistä.

    • Faith

      Jos ajattelemme nimenomaan tuota tapausta, jossa Jeesus paransi vaatteitaan koskettaneen naisen, niin juuri Jeesuksen ja hänen opetuslastensa parannustöihin kohdistuu mielestäni enemmän epäuskoa kuin muihin raamatunkohtiin. Vaikka Jeesus ja hänen opetuslapsensa ajoivat ihmisistä ulos riivaajia ja paransivat sairaita, niin riivaajien karkottaminen ja uskolla parantaminen tuntuvat olevan kirkon edustajillekin varsin epämieluisa aihe, ja niin "paimenet" kuin "laumakin" seuraavat ko. raamatunkohdissa mieluummin omaa järkeään ja lääketieteen epäjumalaa kuin Jeesuksen esimerkkiä. Olisi korkea aika ymmärtää, että Jeesuksen opetukset parantamisesta ovat totta siinä missä Raamattu muutenkin, eikä niitä sovi ohittaa. Riivaajat ovat totisinta totta ja usko parantaa.

    • Faith. Jeesuken sanat ovat varmaankin totta, mutta koska sairaalajonot ovat pitkiä ja lääkäripulakin vaivaa, niin on selvää ettei Jeesus ollut mikään Jumala. Siksi uskovat eivät pysty toteuttamaan Jeesuksen sanoja, koska niissä ei ole voimaa.

      Tämä on vastaus myös ELAKIMILLE, että miksi minun uskoon astui realismi.

    • koff 3

      Kiitetty olkoon Herra, joka antaa ajateltavaksemme Raamatun opetuksia.

    • Einari Ensirakkaus

      Totta puhut! HalleluYah!

    • ''''''''''''''''''''

      Mooseksen kirjassa kehoitetaan sairaita tarkistuttamaan itsensä papeilla,
      joka sitten toteaa onko puhdas vaiko saastainen iltaan asti ym.

      Änkyräuskoiset varsinkin olisi syyttä poistaa terveyspalvelujen piiristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      152
      7103
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      5956
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      133
      5155
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      48
      4707
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4038
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      71
      3234
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      55
      3150
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      2922
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      47
      2457
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      18
      2339
    Aihe