Qlairasta vaihtarioireita?

Kirjoittelin tuonne vv-palstalle muutama päivä sitten samaisen jutun, mutta sieltä ei kukaan vastannut joten yritelläänpä täältä sitten.

Olen syönyt 3 vuotta Qlaira-pillereitä ja sinä aikana on tullut pikkuhiljaa pahenevia vaihtarioireita. Kuumia aaltoja aluksi öisin (nyt päivisinkin, varsinkin pillerikiekon puolivälin jälkeen kunnon hikikohtauksia), seksuaalinen haluttomuus, masentuneisuus, ahdistuneisuus, väsymys, ärtyisyys, lihaskivut ja nyt kahdet viimeiset kuukautiset jäivät tulematta.

Kävin gynellä ja oli sitä mieltä, että oireeni taitavat johtua pillereistä, ei vaihdevuosista. Kuulemma Qlairassa on niin paljon estrogeenia, että edes vaihdevuosihoidoissa ei käytetä niin suurta annostusta. Ei itse ole kirjoittanut Qlairaa kenellekään, koska niissä on suuri riski veritulppaan kun estrogeenia niin paljon. Itse sain pillerit 3 vuotta sitten tk-lääkäriltä. Gyne antoi nyt lähetteen FSH: n mittaukseen, että nähdään onko kyseessä vaihdevuodet vai ei. Kirjoitti Femilar-reseptin, koska piti niitä turvallisempana vaihtoehtona.

Olin ihan varma, että vaihdevuodet on alkaneet, kun oireet täsmäsivät. Mutta, että johtuiskin pillereistä. Onko muille sattunut vastaavaa? Olen 49-vuotias.
0270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


valevaihdevuodet? kirjoitti:

Kirjoittelin tuonne vv-palstalle muutama päivä sitten samaisen jutun, mutta sieltä ei kukaan vastannut joten yritelläänpä täältä sitten.

Olen syönyt 3 vuotta Qlaira-pillereitä ja sinä aikana on tullut pikkuhiljaa pahenevia vaihtarioireita. Kuumia aaltoja aluksi öisin (nyt päivisinkin, varsinkin pillerikiekon puolivälin jälkeen kunnon hikikohtauksia), seksuaalinen haluttomuus, masentuneisuus, ahdistuneisuus, väsymys, ärtyisyys, lihaskivut ja nyt kahdet viimeiset kuukautiset jäivät tulematta.

Kävin gynellä ja oli sitä mieltä, että oireeni taitavat johtua pillereistä, ei vaihdevuosista. Kuulemma Qlairassa on niin paljon estrogeenia, että edes vaihdevuosihoidoissa ei käytetä niin suurta annostusta. Ei itse ole kirjoittanut Qlairaa kenellekään, koska niissä on suuri riski veritulppaan kun estrogeenia niin paljon. Itse sain pillerit 3 vuotta sitten tk-lääkäriltä. Gyne antoi nyt lähetteen FSH: n mittaukseen, että nähdään onko kyseessä vaihdevuodet vai ei. Kirjoitti Femilar-reseptin, koska piti niitä turvallisempana vaihtoehtona.

Olin ihan varma, että vaihdevuodet on alkaneet, kun oireet täsmäsivät. Mutta, että johtuiskin pillereistä. Onko muille sattunut vastaavaa? Olen 49-vuotias.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu