Terve!
Tilanteeni on seuraavanlainen:
Muutan ensiviikosta lähtien kaverilleni, joka asuu omassa omistusasunnossaan.
Teemmee vuokrasopimuksen, jossa maksan hänelle parisataa euroa kuukaudessa vuokraa.
Kysymyskuuluukin, että maksetaanko toimeentulotukea vuokraan?
Tilanteeni on seuraavanlainen:
Muutan ensiviikosta lähtien kaverilleni, joka asuu omassa omistusasunnossaan.
Teemmee vuokrasopimuksen, jossa maksan hänelle parisataa euroa kuukaudessa vuokraa.
Kysymyskuuluukin, että maksetaanko toimeentulotukea vuokraan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei, koska teillä on yhteinen ruokakunta.
Jos teillä on vuokrasopimus, jossa määritellään yksin sinun käytössäsi oleva tila esim. 1 makuuhuone, sekä yhteisiä tiloja kuten keittiö. Ruokakuntia samassa osoitteessa on tässä tapauksessa kaksi. Sinä saat toimeentulotukea vuokraan 200 eur perusosaa 461 eur osuutesi sähköstä/vedestä/kaasusta (nämä kannattaa laskea vuokraan sisään ettei tarvitse ruveta jakolaskuihin maksujen kanssa).
MIKÄLI TULOSI JA VARALLISUUTESI ON 0 EUROA.
Se huomioidaanko nuo menot, eli vuokra, vesi, sähkö yms. riippuu tottakai tuloista. Ja jos teidät katsotaan yhdeksi ruokakunnaksi niin silloin molempien tulot vaikuttavat.
Eli jotta olisitte eri ruokakunta te ette saa olla ettekä näyttää pariskunnalta. Eli jos olette parisuhteessa niin teidän pitää olla homo tai lesbopari jotta alivuokralainen voisi saada yksin tt-tukea.
Jos sen sijaan olette mies ja nainen niin lähtökohta on, että olette avopari. Jotta noin ei olisi niin kummankin pitäisi, tai ainakin toisen, todistaa olevansa homoseksuaali.
>Jotta noin ei olisi niin kummankin pitäisi, tai ainakin toisen,
>todistaa olevansa homoseksuaali.
Riittääkö tuohon, että laittaa hakemuksen mukaan liitteeksi valokuvan panohommista?
Nykyään hommat ovat sukupuolineutraaleja. Ei ole mitään merkitystä asuuko kämpässä 2 miestä, 2 naista tai sekapari. Asuinkumppanin tulot otetaan aina huomioon. Jos ette ole avopari niin teillä on silloin oltava alivuokralaissopimus, joka kertoo virkailijalle, että molemmat vastaavat omasta elämisestään.
Saat ensin asumistuen, ja loput toimeentulotukena.
Asuin sukulaisen kanssa ja hän sai tämänkaltaiset tuet. Tosin hän ei pulittanut senttiäkään vaan minä maksoin vuokran yksin.
Silloinhan asia meni oikein. Sukulainen sai asumistuen ja vuokran suoraan tilille tarjoamastaan huoneesta. Vuokran maksoi yhteiskunta, et sinä. Vai käsitinkö kenties jotain väärin?
Pahoittelen mutta minä kävin töissä en saanut sillä kertaa asumistukea.
Onhan tästä puhuttu että asumistuet pitäisi maksaa suoraan vuokranantajalle.
Asumistuki tulojen mukaan - usein maksoin takaisinkin.
Tiku ja Taku eivät olleet törppöjä koska keräsivät tammenterhoja talven varalle?
Tiedättehän että kaverisi joutuu maksamaan veroa vuokratuotostaan? Ja usko pois, verottaja tulee tietämään tuon tulon.