Käyn tansseissa n.6 kertaa vuodessa, eikä suunnitelmissani ole ostaa varsinaisia tanssikenkiä. Noilla avokkailla on tähänkin asti pärjätty. Mutta kengät, joilla on hyvä tanssia on kylläkin hakusessa. Mitä materiaalia kenkien ulkopohja olisi hyvä olla? Että liukuvat tarpeeksi jne.
Kiitos neuvoistanne!
Kiitos neuvoistanne!
Vastaukset 9
Vanhimmat
"eikä suunnitelmissani ole ostaa varsinaisia tanssikenkiä."
Noin kaikki varmaan luulevat.
Parketille nahka. Nahka toimii hyvin myös melamiinilattialla. Finyyli-, kivi-, teräs-lattioille yms. pehmeä muovi josta ei itrtoa väriä.
Jos lattialla on pölyä, hiekkaa, vettä yms niin sitten pehmeä muovi.
Tanssikengät ovat aika välttämättömät kapistukset. Tanssiominaisuuksien lisäksi ne kertovat sosiaaliluokasta. Sellaiset lenkkitossun näköiset vihjaavat enemmän proletariaattiin ja sievemmät korkeampaan asemaan. Laita sen mukaan mitä tahdot viestittää.
Hyvä luisto pitää olla,esimerkiksi kova finyylipohja sopii mainiosti tanssimiseen.
Päkiästä taipuu, pohja ei tarraa eikä liukastuta, kanta ei kopise, jalka ei luista eikä purista kengän sisällä. Pehmeä ja tukeva.
Mitenkäs on viejälle tuo kopiseva kanta. Saako kopista? En tarkoita väärintanssijoita vaan sitä jos jos vaikka jiven kakkosella kuuluu korosta ääni?
Tanssilenkkarit ovat nykyisin se yleiskenkä, joka käy tanssiin kuin tanssiin.
Eikä niissä leimaannu muuksi kuin tanssia harrastavaksi!
Tavallisen lenkkarien näköisillä tanssivaa sen sijaan kyllä katsotaan että "tullut tanssimaan pelkästään kädenalitansseja"!
Tanssilenkkarit viestittävät aivan samaa kuin ns. seeprakengät. Eivät välttämättä mitään suurta osaamista, vaan tanssiharrastusta.
Eipä noita pulunpaskakenkiä enää niin kauheasti näy, lenkkarit vallanneet alaa.
Tässä olet oikeassa,pulunpaskakengät tulleet tiensä päähän,nyt tarvitaan
mustia kenkiä,liukas pohja.
Naisilla minihame paras tanssiasu,ei kuumenna likaa haarukanväliä.
Hame on ilmava,ei tarvi välttämättä edes pikkareia,tuuleentuu tanssiessa.
Osta sellaiset kengät kun sinua ne niin kovasti kateeksi käy.
Puhu aikakin oikella käsitteillä. Jauhat samaa vuodesta toiseen.
Laita vastaisuudessa kengän tuotemerkki ja malli niin kaikki ymmärtää mitä jankutat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10742374#comment-55901871
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10627395#comment-54981759
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10627395#comment-54981759
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6116032#comment-32266867
"Epäromantiikkaa
Luulenpa että useinpien naisten mielestä hummelin juoksupaidassa ei ole juurikaa romantiikkaa. Ja näin miehenä voin sanoa että vaaleanpunaisessa hörhelöhameessa yhdistettyvä mustavalkoisiin pulunpaskakenkiin tai varrellisiin tanssilenkkareihin ole yhtään romantiikkaa tai edesnaisellisuutta.
PS. kaiken kruunaa tanssiseuran hikinen verkkatakki tai naisellinen fleece. "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5630566#comment-30034770
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5065486#comment-26899992