ensiasunnon turhakkeet

diipadaii

Mielestäni ne ovat kirjahylly ja sohvapöytä. Aivan turhia kapineita ja pöly/roinapesiä molemmat.
Sitten kun oikeasti tarvitsee kirjahyllyä, voi ostaa oikean hyllyn joka kestää aikaa ja on kestävä, toisin kuin halpishyllyt jotka ei kestä yhtäkään muuttoa. Pelkästään kaukosäätimelle ei kannata myöskään sohvapöytää ostaa.

5

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, jos nyt ihan takkoja ollaan, niin omasta mielestäni:

      - TV
      - Sohva
      - Kirjahylly ja sohvapöytä

      Ainoat oikeasti tärkeät ovat:

      - Sänky
      - Ruokapöytä ainakin yksi tuoli
      - Kirjoituspöytä hyvä säädettävissä oleva pyörällinen toimistotuoli
      - Tietokone ja nettiyhteys
      - Ruuanlaittovälineet (pari erikokoista kattilaa ja paistinpannua, ainakin yksi terävä veitsi, kauha ja paistolasta)
      - Ateriasto parille henkilölle, toki riittää yhdenkin hengen astiasto (pari syvää ja matalaa lautasta, muutama haarukka-veitsipari, muutama ruokalusikka, ja tarvittaessa muutama teelusikka, muutama juomalasi, ja kahvi-/teemuki toki lisää arjen viihtyvyyttä)
      - Pesukone, ellei talossa ole pyykkitupaa

      Näillä pärjää jo hyvin, kaikki muu on yleellisyyttä (jota on helpompi hankkia sitten kun on se ensimmäinen oma työpaikka).

      • 852

        Minkököhän takia mielestäsi tarvitaan 2 pöytää? Välttämättä ei tarvitse yhtäkään.


      • irmellli

        Kyllä esim. makuuhuoneessakin on mukava olla joku pieni pöytätaso esim. kampauspöytä sänhyn päädyssä. Siinä voi joka kirjoittaa tai meikata ja kaunistautua.


      • ALALALALOPLOLOLALALA
        irmellli kirjoitti:

        Kyllä esim. makuuhuoneessakin on mukava olla joku pieni pöytätaso esim. kampauspöytä sänhyn päädyssä. Siinä voi joka kirjoittaa tai meikata ja kaunistautua.

        Yleensä vaan siinä ensiasunnossa makuuhuone=olohuone=työhuone=ruokahuone joten yksi pöytä riittää aivan hyvin.


    • ei ole järkeä

      Kyllä mä ainakin ostin jo ennen kuin ehdin muuttaa 12hengen aterimet ja muutaman erilaisen 6 hengen astiaston sekä kahvikaluston 6x viinilasit, 6x shampanjalasit jne. Sohvapöydät ja muut turhakkeet sitten kun remontti oli tehty. Kyllä samanlaisia astioita kannattaa olla ainakin 6hengelle, vai etkö ajatellut koskaan kutsua illallisvieraita? Entä kun istut sohvalla ja kädessäsi on joku lasi tai esim. läppäri? Laitat kaiken lattialle ja vahingossa sitten myöhemmin potkit kumoon ja tai rikki?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      130
      3684
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      46
      3267
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      141
      2825
    4. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      21
      2582
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2353
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      216
      2137
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2115
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      121
      1906
    9. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1904
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1891
    Aihe