ensiasunnon turhakkeet

diipadaii

Mielestäni ne ovat kirjahylly ja sohvapöytä. Aivan turhia kapineita ja pöly/roinapesiä molemmat.
Sitten kun oikeasti tarvitsee kirjahyllyä, voi ostaa oikean hyllyn joka kestää aikaa ja on kestävä, toisin kuin halpishyllyt jotka ei kestä yhtäkään muuttoa. Pelkästään kaukosäätimelle ei kannata myöskään sohvapöytää ostaa.

5

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, jos nyt ihan takkoja ollaan, niin omasta mielestäni:

      - TV
      - Sohva
      - Kirjahylly ja sohvapöytä

      Ainoat oikeasti tärkeät ovat:

      - Sänky
      - Ruokapöytä ainakin yksi tuoli
      - Kirjoituspöytä hyvä säädettävissä oleva pyörällinen toimistotuoli
      - Tietokone ja nettiyhteys
      - Ruuanlaittovälineet (pari erikokoista kattilaa ja paistinpannua, ainakin yksi terävä veitsi, kauha ja paistolasta)
      - Ateriasto parille henkilölle, toki riittää yhdenkin hengen astiasto (pari syvää ja matalaa lautasta, muutama haarukka-veitsipari, muutama ruokalusikka, ja tarvittaessa muutama teelusikka, muutama juomalasi, ja kahvi-/teemuki toki lisää arjen viihtyvyyttä)
      - Pesukone, ellei talossa ole pyykkitupaa

      Näillä pärjää jo hyvin, kaikki muu on yleellisyyttä (jota on helpompi hankkia sitten kun on se ensimmäinen oma työpaikka).

      • 852

        Minkököhän takia mielestäsi tarvitaan 2 pöytää? Välttämättä ei tarvitse yhtäkään.


      • irmellli

        Kyllä esim. makuuhuoneessakin on mukava olla joku pieni pöytätaso esim. kampauspöytä sänhyn päädyssä. Siinä voi joka kirjoittaa tai meikata ja kaunistautua.


      • ALALALALOPLOLOLALALA
        irmellli kirjoitti:

        Kyllä esim. makuuhuoneessakin on mukava olla joku pieni pöytätaso esim. kampauspöytä sänhyn päädyssä. Siinä voi joka kirjoittaa tai meikata ja kaunistautua.

        Yleensä vaan siinä ensiasunnossa makuuhuone=olohuone=työhuone=ruokahuone joten yksi pöytä riittää aivan hyvin.


    • ei ole järkeä

      Kyllä mä ainakin ostin jo ennen kuin ehdin muuttaa 12hengen aterimet ja muutaman erilaisen 6 hengen astiaston sekä kahvikaluston 6x viinilasit, 6x shampanjalasit jne. Sohvapöydät ja muut turhakkeet sitten kun remontti oli tehty. Kyllä samanlaisia astioita kannattaa olla ainakin 6hengelle, vai etkö ajatellut koskaan kutsua illallisvieraita? Entä kun istut sohvalla ja kädessäsi on joku lasi tai esim. läppäri? Laitat kaiken lattialle ja vahingossa sitten myöhemmin potkit kumoon ja tai rikki?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11021
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2473
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      916
    Aihe