juna vai bussi?

tietoa kaipaava

Hei, olemme lähdössä ensi lauantaina Splitiin.
Suunnitteilla käydä Trogirissa, Hvarilla ja mahd. Bosnia Hertsegovinassa.
Tarkoitus käydä myös Dubrovnikissa kahden päivän reissulla, (toivottavasti aika riittää kaikkeen tähän).
Valitaanko juna vai bussi? Meneekö juna Dubrovnikiin asti?
Voiko joku suositella edullista siistä hotellia Dubrovnikista?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

5

831

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • splittaaja

      Ensinnäkin aivan liikaa toiveita !
      Hvarille menee näin talviaikana lauttoja suht harvoin, ettei päivän reisuus edes onnistu. Helpompi kohde on Bracin saari, alle tunti Splitistä. Supetarista saa vuokrata pyörän, auton jne, mutta ehdottomasti ranta-alue satamasta oikealle on kävellenkin mahtava.
      Trogir ei poikkea Splitin keskustasta tunnelmaltaan tai ulkoasultaan juuri mitenkään, ettei kannata mennä ellei halua kirjata "käyntipaikkoja".
      Dubrovnik on yli 300 km päässä, unohtakaa.

      • Jep, Brac lähempänä, ja siellä esim. Milna - tunnelmaa.

        Split-Dubrovnik Google mapsin mukaan autolla 227 km.
        Ajallisesti julkisilla pitkähkö matka....

        Trogir on Splitin vanhaa osaa kompaktimpi ja "intiimimpi" ja rantakatu paljon eläväisempi. Itse pidän Trogirista huomattavasti enemmän kuin Splitistä - ehkä siksi, että se on niin tuttu jo, joten "löydän" sieltä etsimäni, fiilisten mukaan.

        -E


    • vililosse

      Hei!
      Oliko kiva reissu? Olemme menossa toukokuussa Kroatiaan ja Split ja Hvar kiinnostavat. (Toisena tukikohtana meillä on Makarska.) Kumpi on mielestänne mielenkiintoisempi kohde, Trogir vai Hvar, ellei ehdi molempiin? Löytyikö sujuvasti bussiyhteyksiä? Kiitos vastauksesta!

      • viides kerta kroatia

        Paras asuinpaikka on Tucepi pieni rahallinen kuvankaunis paikka vuorten ja meren välissä. Sieltä n.4km pohjoiseen on pieni Makarskan kaupunki.jonne helppo patikoida meren ja päätien välistä (ei vaara eksyä). tai etelään n.2km Podgoran pieni kylä. Päivisin Taxibussit ajaa bussien hinnalla kylien väliä. Kun varaa asuntoa kannattaa katsoa (vaikka kartasta), että asunto on n.30-50m rannasta. muuten saattaa olla hyvinkin korkealla vuoristossa tai muuten päätien takana jossa melu ja kuumuus on kovempaa. Makarskan riviera tarkoittaa monia pieniä kyliä eli paras heti tarkentaa että Makarskan kaupunki on yksi paikka em alueella. Muita paikkoja en suosittele (esim. brela tai baskavoda) koska ne on vähän keskellä ei mitään vaatii aina auton käyttöä. Parasta aikaa lomailla on touko.kesäkuu ja syyskuu - lokakuu. Heinä-elokuu kuuminta ja eurooppalaiset lomalla (rannat täynnä). Rantoja on koko matkan kylästä kylään. pikkukivisiä ja todella puhdasta vettä, samoin muu ympäristö. Hanavettä on pystynyt juomaan, puhdasta kaikkialla myös lapsia ajatellen. Ei mikään biletyspaikka, toki makarskan kaupungista löytyy baarikatu ja Deep yökerho kallion sisästä. Jos vuokraa auton niin hyviä paikkoja on päiväseltään käydä 1..pv Omis jokiristeily, 2.pv krka kansallispuisto(upeita putouksia, uintimahdollisuus) moottoritietä meno Sibenikiin päin (maksullinen,halpa) paluu rantatietä hienon Trokir kaupungin kautta ja vielä 3.pv Splitin vanha kaupunki (upea) linnoituksen sisällä satamassa. Vaatii aikaisia aamulähtöjä niin päivä rittää varsinkin krka
        Dubrovniki ei ollut mielestämme hyvä, ainoastaan linnoituksen sisällä oleva vanhakaupunki sekin katsottu yhdessä päivässä, ulkopuolella ei kertakaikkiaan mitään (vain kapselihissit) paljon portaita, meren näkee mutta kaukana alhaalla,.yksinkertaisesti pitää poistua kaupungista samoin Montenegro likaista ja enempi markkina krääsän myyjiä Kotorin reissu (montenegrosta) puolestaan mahtava. Kroatiassa rehellisiä ihmisiä hyvin englantia puhuvia. Omatoimi varauksia esim http://www.tucepi.net Hoitavat myös taxin hakeen kun vain sopii ja muistuttaa ennen tuloa. Tai netin kautta lentokenttätaxi. yleensä pakutaxi pikkuporukalle splitin lentokenttä -Tucepi on 80-100e. Ne vuoret ja turkoosi, puhdas vesi. lyhyt lento saavat aina lähteen uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1965
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      339
      1054
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      907
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      145
      812
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      616
    6. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      45
      602
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      560
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe