Mulla kasvaa kärhö ensimmäistä vuotta suuressa tynnyrissä, ja se olisi tarkoitus talveksi siirtää varastoon. Milloin tämä tulisi tehdä, vai onlenko jo myöhässä? Ja miten lyhyeksi se pitäisi ensin leikata?
Milloin kärhö varastoon
5
383
Vastaukset
- kaunista on
Niin ja koska varasto on melko viileä, pistän ruukun styroksin sisään (ohjeen sain puutarhurilta), mutta pitääkö jostain syystä ilmaa päästä laatikkoon edes vähän? Ei varmaan?
- Ruiskattara
Tarkkaa ajateltuna styroksista ei ole apua pakkasta vastaan, jos kasvi on ruukussa kylmässä varastossa.
Miksi sen kärhön pitää olla tynnyrissä? Maahan istutettuna kärhö on aika helppo suojata pakkaselta, vaikka sitten sillä styroksilla, tai havuilla tai lehdillä.- kaunista on
Koska ei satu olemaan maata johon istuttaa.
- Pienpuutarhuri
Minulla on 2 kärhöä puisella parvekkeella. Pistin jo niiden ruukkujen ympäri paksua solumuovilevyä ja myös ruukkujen alle.
Kunhan ekat pakkaset saapuu, niin pistän vielä pakkaspeiton sisälle ne kärhöt ruukkuineen. Räsymattoja päälle, niin eiköhän jotenkin suojaa.
Älä ihmeessä vielä leikkaa vaan vasta keväällä, sillä myös kärhön varret ja lehdet antaa suojaa. - kade7
Puhutaan paljon Kärhöjen suojauksista mutta milloin keväällä otetaan suojaus pois, minulla on ulkona , en ole vielä ottanu suojaturvetta ettei halla palelluta juuria, yöllä mittari nollassa. Välittääkö kärhöt pienestä yökylmästä?" Clematis Piilu"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052545
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,951785Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2151597Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141455Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2681305Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita461184- 451088
- 103966
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53883- 85875