Ensimmäisestä synnytyksestäni on nyt kolme viikkoa ja mielikuva edelleen ihan miellyttävä. Pelkäsin etukäteen varsinkin ponnistusvaihetta ja sen rankkuutta, mutta toisaalta turhaan. Kivunlievitys osui nappiin ja ponnistusvaiheen kipu oli niin erilaista, ettei sitä ehtinyt jotenkin ajatella, vaikka ponnistinkin 40min. Väliliha leikattiin ja se on ollut inhottavin vaiva koko hommassa, kirvely ihan kauheaa ja istuminen alkaa sujua vasta nyt.
Onko muita, jotka ovat yllättyneet positiivisesti? Toki tiedän, että synnytykset ovat aina erilaisia ja seuraava voi olla kammottava kokemus, mutta joskus näinkin! :) Ja kyllä, supistukset sattuivat, mutta odotin niistäkin jotain tajunnan lamauttavaa kokemusta etukäteen.
Synnytys positiivisempi kokemus kuin kuvittelin
4
472
Vastaukset
- ................
Minustakin synnytys oli jokseenkin positiivisempi kokemus kuin odotin. Kuvittelin että avautumisvaihe olisi pahempi kuin ponnistusvaihe mutta ei se niinpäin ollutkaan. Ponnistusvaihe oli kyllä todella kivulias eikä siinä muuta pystynyt ajattelemaan kuin sitä kipua... Ja silloin tekikin mieli perääntyä koko hommasta. Ja kyllä supistuksetkin kipeetä teki mutta ei ne nyt mitään aivan kauheita ollut. Voisin kyllä joskus synnyttää uudestaankin :)
- pikkunen neiti..
mulla kans on tosi positiivinnen mieli esikoisen synnytyksestä.. kaikki meni nopeasti ja hyvin.. kyllä ne supistukset sattui pirusti.. mut epiduraalin jälkeen olin taivaassa ja aukesin 2 tunnissa sen ansiota.. ponnistus meni 15 min.. eli nopeasti kaikki meni koko synnytyksen kesto 7tuntia.. :) tekisin heti vaikka uuen lapsen mut odotetaan vähä aikaa et esikko on vähä vanhempi :)
- jonzeliina,
Minulla kans meni todella hyvin synnytys :) ilmeisesti kivunlievitykset olivat niin hyvät, en tuntenut paljoa kipua eikä mitään mielipahaa jäänyt synnytyksestä.
Ainoa asia jossa kirveli niin synnytyksen jälkeen kun kätilö ompeli pari tikkiä, suihkutteli samaa jotain puuduttavaa ainetta, niin en tiedä oliko se suihke joka aiheutti sen kirvelyn avohaavoille vai se itse ompelu, se kirvely oli todella epämiellyttävää.- juuhdfh
takana pitkähkö 18.5 tunnin synnytys, välilihan leikkaaminen ja imukuppi. Oma mielikuva silti tosi positiivinen, koska vaan uusiks! Kai se lopputulos on niin palkitseva että moni ikävä juttu unohtuu pian. Ainut mit en toista kertaa antais laittaa oli kohdunkaulanpuudutus, mulla se sattui ihan kamalasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035