Ouluun huvipuisto?

kingSplayer

Koko ajan puhutaan siitä, että Oulun Hietasaareen tulisi vuoden 2014 kevääksi huvipuisto. Onko se totta? Ja nyt puhutaan vähintään 5 hehtaarin kokoisesta puistosta eikä mistään pikkutivolista. Minun mielestäni idea olisi loistava! Juuri huvipuistoa Oulu tarvitsee! Tosin paikan huvipuistolle voisi valita paremmin. Oulussa on paljon suuria peltoalueita joissa olisi reilusti tilaa isolle huvipuistolle. Miksi sitten puisto yritettäisiin ängetä Hietasaareen jossa on jo ennestään mm. Nallikarin virkistys -ja matkailualue, lintutorni, venesatamia ja kylpylähotelli Eden. Ei sinne kunnon huvipuisto mahtuisi mitenkään lukuun ottamatta suuria pysäköintialueita, joille pitäisi yhteensä mahtua vähintään 2000 autopaikkaa. Eli, mitä mieltä olette? Pitäisikö Ouluun saada kunnon huvipuisto, jossa olisi kunnon vuoristoratoja ja laitteita? Ja ylipäätään, onko kaikki puheet Ouluun suunniteltavasta huvipuistosta pelkkää haaveilua?

4

385

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin minä luulen

      Oma käsitykseni asiasta on se, ettei siitä mikään Lintsi tule.

      Muistan jostain lukeneeni, että puiston teema olisi Kalevala tms, jolloin huvilaitteet eivät olisi pääosassa. Itseäni ei ainakaan kalevalakylä parilla laitteella houkuta, olkaa muut rauhassa muuta mieltä.

      Mutta totta on se, että Lappiin (Oulu ei ole lappia) tai jonnekkin pohjoisempaan tarvittaisi huvipuisto.

    • Harmih
      • puupökhelö

        No eikös siinä ole samoja yrittäjiä mukana kuin vauhtipuistossakin? Ottakaapas vaihtipuistun historiasta jotain selvää,itse ainakin kunnioitan heitä


    • Erj

      Minun mielestäni Ouluun pitää rakentaa Linnanmäen kaltainen huvipuisto,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1289
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1212
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      78
      656
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      608
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      576
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      485
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe