älkää aina valittako!

mikkeliläiset on kummia valittajia, aina valittamassa. ei koskaan tyytyväisiä!! sanokaa jotain positiivista edes joskus!!!
6113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kerrotko kaupungin, josta ei valittajia löydy.

Äänestä

Mikkeli=persereikä

Äänestä

On totta, että varmasti joka paikkakunnalla valitetaan. Oon itse asunut pohjoissa, pääkaupunkiseudulla, lännessä ja Etelä-Karjalassa ja täytyy todeta, että Mikkelissä on eniten esiintynyt valittamista. Tuo valittaminen vaikuttaa myös niin, että pelätään tehdä virheitä, koska siitä tulee heti sanomista. Se on surullista!

Äänestä

Teit tosi hyvän kysymyksen/huomautuksen! :)

Äänestä

Enemmänkin taitaa olla sitä, että kahvipöytäkeskusteluissa, nettifoorumeilla ja muissa valitetaan suureen ääneen. .

Mutta esim. kynnys ravintolassa valittaa ruuasta on aika korkea. "Kun nyt kerran lähdettiin ulos syömään ja ostettiin 10e lehtipihvi, niin ei pilata kenenkään iltaa valittamalla, syödään nyt vaan vaikka piffi vähän raaka onkin"...

Tai mennään kauppaan ja tehdään ostoksia, saat kassalla vastaasi äkäisen myyjän joka ei sano mitään, lyö ostokset kassaan ja kuitin sisään rutistettuna antaa vaihtorahat (punertavahiuksinen myyjä Nuikin Siwassa) ja tokaisee "siinä" Siinä on helppo ajatella: "Noh, kaikillahan meillä on huonoja päiviä, sainhan sentään ostokseni tehtyä, jospa ens kerralla on parempi päivä hänellä"

Ja sit ihmetellään kun ei mitään missään tapahdu? Valittaminen on sanana niin negatiivinen, mutta sille ei kovin montaa korvaavaa termiä löydy. Toki jos on aiheellisten valitusten kynnys korkea, niin samahan se on kiitosten osalta..

Äänestä
  • Korvaavana terminä voi käyttää "kehittävä palaute". Olet oikeassa siinä, että palautteen antaminen kasvotusten on huomattavasti vaikeampaa kuin esimerkiksi anonyyminä keskustelupalstalla tai kaverin kanssa ihmisten ja päätösten parjaaminen kahvipöydässä. Olisi kuitenkin tärkeää, että ihmiset uskaltaisivat ottaa kantaa ja tuoda näkemyksiään esiin, jotta yhteiskuntaa tai pienemmässä kaavassa vaikka tätä Mikkeliä voitaisiin kehittää. Mielestäni kaikkien tulisi ottaa sen verran vastuuta, että antaisivat rehellisesti aitoa palautetta tai kävisivät edes äänestämässä sen sijaan, että huutelevat jälkikäteen, vaikkeivät ole itse viitsineet edes yrittää tehdä asioiden eteen mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valivali vaan kirjoitti:

mikkeliläiset on kummia valittajia, aina valittamassa. ei koskaan tyytyväisiä!! sanokaa jotain positiivista edes joskus!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu