Mahtaako nuo uusikoriset Mazda6:set olla yhtä ruosteherkkiä, kuin vm.2002-2005 vanhakoriset. Kokemusta on vm.2003 kutosesta ja tuossa yksilössä lokarinkaaret hieman kukkivat, vaikka kyseinen yksilö oli ruostesuojattu uutena ensimmäisen omistajan toimesta. Nyt tuntuu Mazdaliikkeet tarjoavan hyvää hyvitystä käytetystä. Olen uusikorista kutosta ajanut ja siitäkin tykkäsinl, vaikka moni haukkuu sähköistä ohjaustehostinta, tai sen tuomaa ajotuntumaa. Uutta malliahan on tulossa ja senkin takia vanhaa voisi saada edulliseen hintaan.
ruostuuko
vai ei?
6361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juuri lukasin erään ruostumistutkimuksen eikä se ollut kovin mairittelevaa kutosen kohdalta. Vm2011 mallinen kutonen oli saanut arvosanan 2, kuin asteikko on 1-5. Mitä isompi luku, niin sen huonompi on kosla ruostumaan. Kärjessä oli Audi, Rellu, Volkkari ja Volvo.
Minulla 2010 mallinen kutonen, jossa helmat, puskuri ja takaosa aivan ruosteessa !
Siis sulla kukkii muovinen puskurikin. Mitä tarkalleen tarkoitat takaosalla?
Mazda on todella ruosteherkkä. Vaikka auto olisi uutena ruostesuojattu, niin jo viiden vuoden ikäisista saattaa löytyä jopa läpireikiä, mutta vähintäänkin jo hyvin alkavaa ruostetta.
Lisäksi kun tekniikkakaan ei ole mitään erikoisen kestävää niin näin ammattilaisena en suosittele ko merkkiä jos aiot autoa oikeasti vähänkään kauemmin pitää. Muista että ruostetyöt on aina paljon kalliimpia tehdä kuin moottorin korjaukset.
Siis oikein "ammattilaisena" sanot että Mazdan tekniikka ei ole kestävää.
Ei voi kuin kysyä että minkäköhän alan ammattilainen olet ?
On käytössä Mazda 6 spotwagon -09 ,ei ruostetta.Olen sen muistanut alustasuojauttaa!
Metalli pyrkiin aina ruostumaan rosterikin !