Oon täs harkitsemas pitkän matikan muuttamist lyhyeen, koska ei vaan jaksa ja haluaisin tietää, että kannattaako siis ihan oikeasti opiskella pitkää matikkaa?!
Onko pitkäst matematiikast mitää hyötyy tulevaisuudes??
rasittavaa...
13333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
riippuu mihin ammattiin haluat. diplomi-insinööri, lääkäri tai jotkin (tieto)tekniikanalat voi olla hyötyä pitkästä matikasta, toki voihan noihin kai myös päästä lyhyellä matikalla, en ole varma. ite nyt olen lukenut kaikki 10 pitkän matikan pakollista kurssia(olen abi) ja keskiarvo hieman alle 6. että sillee rimaa hipeon läpi lähes joka kurssia paitsi ekasta tuli jopa 8. joissakin jatko-opinto paikoissa voi toki olla että vaan pitkästä matikasta saa pisteitä.
itekin tässä mietin nyt kirjotanko keväällä kun valmistun niin pitkä vai lyhyen matikan, tietenkin valinnaisena.
niinpä...matikka vaatii liikaa keskittymist:D kiitos kommentista!
Vähän toiston makua, mutta riippuu ihan siitä mihin haluat jatko-opiskelemaan, eikö se nyt ole aika selvää?
No siis mä en viel tiiä tarkallee-> arkkitehtuuri tai sitten insinööriks, mutta valinnat voi kyl vaihtelee täs lukion aikana. Halusin vaa tietää et kannattaaks sekottaa aivoja ja käyttää aikaa tohon pitkään matikkaan...
Arkkitehtinä ja insinöörinä joudut ainakin opiskelemaan (joko koulussa tai itseksesi, tosin jälkimmäistä en suosittele) pitkän matematiikan; molemmissa siihen sisältyviä asioita (arkkitehdeiltä mm. integraaleja ja hankalampaa geometriaa, insinööreiltä vaikka mitä) kysytään pääsykokeissa.
Insinöörinä tarvitset matematiikkaa. Jos opiskelet tuotantotaloutta, niin matematiikan tarve on vähäistä. Jos taas suuntaudut suunnittelutehtäviin, niin matematiikkaa tarvitset enemmän.Rakennesuunnittelijana tai lujuuslaskijana et juuri muuta tarvitsekaan.
Arkkitehtinä tarvitset matematiikkaa eniten päästäksesi opiskelemaan. Sen jälkeen prosenttilasku on matemaattisinta, mitä siinä ammatissa tarvitsee.
Joo no sitten en edes harkitse vaihtamista...jos sitä niin tarvitaan noissa anmateissa niin olen valmis haasteeseen, kiitos!
Eli pitkä matikka mun valinta, kiitti noist tiedoist!
Jos luet pitkän matematiikan ja menet AMK inssiksi niin osaat jo ensimmäisenä päivänä lähes kaiken mitä tulet koulussa matikasta oppimaan.
Juu, korjataanpas nyt tähän että tarkoitin dippainssejä. AMK-inssien pääsykoevaatimuksista en tiedä.
"Kannattaako opiskella pitkää matikkaa?" on jotenkin tuttu kysymys.
En tiedä näkökulmaasi aiheeseen, mutta voin kertoa omasta kokemuksesta matikan vaihdosta.
Alussa pitkä matikka meni todella hyvin ja asia kiinnosti. Mutta tokana vuotena asiat vaihtu ihan yyberiksi ja epäkäytännölliseksi, niin katsoin armolliseksi vaihtaa lyhyeeseen.
Mutta mikäs siinä, kun pitkä matikka oli mulla ihan vaan "huvikseen", kun en ammatissani sitä tule tarvitsemaan. Olen lukio-opinnoissani keskittynyt enemmän muihin aineisiin, joten pitkä matikka oli turha stressitekijä. Toisaalta nyt on kirjoitettavana pitkä kieli, mikä tuottaa omat hankaluutensa. Ihan sama, vaikka kielestä kirjoittasin A:n, pidän kuitenkin matikasta, joten haluan jatkaa matikanopintoja iloisin mielin minulle sopivassa tahdissa. Kirjoitan siis matikan lyhyenä.
Lyhyen matikan tunneilla on sydän levännyt ja todistus kiittää kauniista numeroista. Sain kahdeksasta käymästäni MAA-kurssista kurssimerkinnät ja lisäpontta lyhyeeseen matikkaan. Voin sanoo, että on ollut helppoo!
Mutta sen, että kannattako opiskelu, päätät sinä omien tulevaisuuden suunnitelmien valossa.
Joo, no jos on varma ammatista johon ei tarvii pitkää matikkaa nii on se selvästi lyhyen matikan valinta. Kiitos omasi kokemuksesi kertomisesta!
Moi, mulla on pitkä matikka ja kelasin vaihtaa sen lyhyeeseen onko kannattavaa, jos yritän hakea kauppikseen?
Ja jos nyt vaihdan lyhyeeseen miten se vaikuttaa mun pääsy kauppikseen ja siellä opiskelemiseen ja jos en pääse sinne meen jonnekki ulkomaan kauppikseen.