Kososlainen henki?

Joskus 70 luvun lopulla oli kyseistä henkeä meidänkin siionissa liikkeellä mutta mitä se oli oikeasti ja miten se näky ja tuntu.
Silloin olin lapsi ja olin järkyttynyt kun saarna miehet syytteli minun äitiä kaikesta ja kehottivat häntä parannukseen.
Luovuin uskostani sitten 80 luvun puolivälissä ja en ole käynyt niitä asioita ja tuntemuksia läpi kenenkään kanssa joten voisko joku valottaa että mitä se Kososlainen henki oli.
91315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minun tietoni mukaan ns. Kososlaisuus oli lakihenkistä ajattelua, jota ilmeni lähinnä koillismaalla ja ympäristössä. Jotkut uskovaiset olivat joutuneet sellaiseen tilaan, että he näkivät muiden ihmisten synnit paremmin kuin omat. Valvottiin naapurin tekemisiä ja vaadittiin julkisiin synnintunnustuksiin. Uskominen ei tuossa hengessä ollut enää vapaata, vaan lakihenkistä. Pakotettiin seurakuntalaisia ripittäytymään. Tällainen henki johti eriseuraan, jota kutsuttiin Kososlaisuudeksi. Monet tuohon joukkooon kuuluneista ovat saaneet palaamisen armon. Tuollaiset kokemukset uskovaisten keskuudessa ovat jättäneet arpensa ja ovat saaneet aikaan katkeruutta jumalanvaltakuntaa kohtaan. Raamatussa sanotaan, että "eriseurat tulevat olemaan keskellänne." "17. Mutta minä kehoitan teitä, veljet, pitämään silmällä niitä, jotka saavat aikaan erimielisyyttä ja pahennusta vastoin sitä oppia, jonka te olette saaneet; vetäytykää pois heistä.
18. Sillä sellaiset eivät palvele meidän Herraamme Kristusta, vaan omaa vatsaansa, ja he pettävät suloisilla sanoilla ja kauniilla puheilla vilpittömien sydämet." "6. Muutamat ovat hairahtuneet niistä pois ja poikenneet turhiin jaarituksiin,
7. tahtoen olla lainopettajia, vaikka eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja minkä varmaksi väittävät.
8. Mutta me tiedämme, että laki on hyvä, kun sitä lain mukaisesti käytetään
9. ja tiedetään, että lakia ei ole pantu vanhurskaalle, vaan laittomille ja niskoitteleville, jumalattomille ja syntisille, epähurskaille ja epäpyhille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, murhamiehille,

Uskominen on rauhaa ja iloa pyhässä hengessä.

Äänestä
  • "Jotkut uskovaiset olivat joutuneet sellaiseen tilaan, että he näkivät muiden ihmisten synnit paremmin kuin omat. Valvottiin naapurin tekemisiä ja vaadittiin julkisiin synnintunnustuksiin. Uskominen ei tuossa hengessä ollut enää vapaata, vaan lakihenkistä. Pakotettiin seurakuntalaisia ripittäytymään."

    Koska olet 'poitsu' et varmaankaan ole itse kokenut noita aikoja. Mielestäni tästä kososlaisesta hengestä ei koskaan tehty täysin selväksi, että mitä piti sisällään. Vähän mielivaltainen juttu.

    Julkisiin synnintunnustuksiin vaadittiin lähes kaikkia, eikä suinkaan näiden 'kososlaisten' toimesta vaan SRK:n johdolla (SRK:n edustaja oli hoitokokouksissa mukana) yötä myöten kestäneissä hoitokokouksissa. Hoitokokouksissa oli erittäin painostava tunnelma, ja kososlaisuudesta syyttely täysin mielivaltaisen tuntuista. Ihmiset eivät tienneet mistä on kyse, kävivät vaan painostavan tilanteen takia edessä tekemässä parannusta.

    Tilanne on ilmeisesti vaihdellut paikkakunnalta toiselle, mutta kyllä tämä oli käytäntö myös Etelä-Suomessa. 'Parannusta' nämä julkista ripittäytymistä vaatineet eivät ole koskaan julkisesti tehneet, tiedän vieläkin 'arvostettuja' puhujia, jotka olivat täysin tässä mukana, ja jatkavat tehtävässään edelleen. Asioita ei ole selvitetty, vaan painettu villaisella.Ilmeisesti ottaa liiaksi kunnian päälle myöntää, että tuli tehtyä väärin, ja pahasti.


    Jopa rehellisimmät nykyiset vl:t myöntävät että asioita ei ole korjattu.

    Äänestä

Olen 82, joten en itse ole kokenut noita asioita.
Mutta olen lukenut että tuo kososlainen henki on saanut nimensä joltakin sodanaikaiselta saarnaajalta, jonka nimi oli muistaakseni Kosonen.

Ajateltiin nimittäin, että jotkut vl:laiset olisivat saaneet hapatusta tuon miehen saarnoista, ja heistä olisi tullut lakihenkisiä yms. Ja että he saarnasivat armon ja totuuden väärässä järjestyksessä.

Meidän vl:laisten käsityksen mukaan ensin kuuluu saarnata armoa, ja sitten totuutta. Kososlaisen hengen omaavia syytettiin näiden käyttämisestä sielunhoidoissa väärin päin, eli ensin totuus ja sitten armo.

ns. kososlaisen vl:laisuudesta 70-luvulla eronneen ryhmän nimi on sillanpääläisyys, heidän eräänlaisen silloisen johtohahmon, kirkkoherra Paavo Sillanpään mukaan.

Suomen sillanpääläisyys(vanhoillislestadiolainen rauhanyhdistys ry), pitää käsitykseni mukaan yhteyttä Amerikan töröläläisyyteen(First Apostolich Lutheran Church), joka irtosi vl:laisuudesta 1973. (korjatkaa jos tätä yhteyttä ei ole).

Äänestä
  • Oletko syntynyt v -82 vaiko 82 vuotta vanha? Mikáli ensinmainittu pitáá paikkaansa, et todellakaan tiedá mitáán.

    Toki Sillanpáátá syytettiin kososlaisuudesta, kuten miltei ketá tahansa, ilman mitáán oikeaa syytá. Aloittaja kertoo asian hyvin, samoin ylláoleva kirjoitus, eli se oli vain syytős, jota juuri lakihenkiset SRK:n edustajat káyttivát.

    He itse olivat náitá kososlaisia, josta toisia syyttivát, eivátká ole koskaan siitá parannusta tehneet, joten sellaisia he ovat edelleen:(

    Äänestä

Ne olivat pahoja aikoja kristillisyydessä. Sielunvihollinen teki työtä puhujankorokkella. Lammaslauman sekaan tuli raatelevia susia jotka surutta kävivät lauman kimppuun. Tämä oli vielä petollista siinä mielessä, että nämä sudet vaativat totuutta ja "puhdasta kilvoittelua".

Käytännön esim. epäiltiin jonkun tehneen syntiä. Ry:n vahva mies saarnaaja ja johtokunnan puheenjohtaja nousi esille. Ruvettiin kaivelemaan uhrin syntejä. Ns. "hyvät" menivät oikeaa uskovaisen elämää vaatineen johtajan puolelle. Uhri oli täysin puollustuskyvytön. Oli valittava suostuuko mielivaltaisen joukon käsittelyyn ja oman elämän repimiseen vai joutuuko syntiin sidotuksi johtoryhmän taholta.

Itse olin pikkupoika silloin kun kaikessa uskollista uskovaista äitiäni kiusattiin RY:llä. Olin niin nuori etten muista asioita mistä häntä syytettiin. On vain jäänyt traumattinen kuva hysteerisesti itkevästä äidistä pyytämässä olemattomia syntejään anteeksi tämän teurastajajoukon edessä. Äitini kärsi tapahtumien seurauksena jonkin asteisen hermoromahduksen ja menetti työkykynsä.

Osittain myös näiden asioiden takia luovuin nuoruudessani uskosta. Aikuisiällä Jumala kutsui ja antoi parannuksen armon tapahtua kohdalleni. Myöhemmin -70 luvun tapahtumat ovat avutuneet minulle ja ymmärrän että se meno ei ollut silloin Jumalan valtakunnan talostelua. Juuri siksi kavahdan vieläkin puhujia jotka jankuttavat täälläkin palstalla käsiteltyä ME-oppia. Me opista on lyhyt matka uuteen fundamentalismin aaltoon. Ainoa oikea oppi uskovaisilla on se, että Jumala pojassaan JEESUKSESSA on armahtanut syntimme. Siksi olemme taivaskelpoiset, emme minkään muun asian tähden.

Äänestä
  • Alkuosa tekstistäsi oli juuri kuin omat kokemukseni. Lopussa kerroit tehneesi parannuksen takaisin. Olet siinä samassa tilanteessa kuin äitisi aikoinaan, sillä saarnaajina on vieläkin niitä, jotka kiusasivat äitiäsi, eivätkä he ole tehneet siitä parannusta. Mitä luulet, onko heidän saarnojensa takana vielä Pyhä Henki?

    Sinussa on ehkä jäljellä sitä vanhaa ja oikeaa, kun kavahdat "vain me"-saarnaajia. Jumalan valtakunta ei todellakaan ahdista jäseniään eikä tarvitse kavahtaa ketään. Eikä se ole sama kuin vanhoillislestadiolaisuus.

    Minä en voisi sinne tulla takaisin, niin kauan kuin siellä ei rehellisesti puhuta -70-luvun tapahtumista (tämäkin keskustelu osoittaa, että siellä ei ole rehellisyys ja avoimuus vallalla). Jos sinne tulisin takaisin, minun pitäisi kieltää esimerkiksi Rauhan Sanan joukoissa olevien uskovaisten usko!

    Joten minäkin kuljen Jumalan lasten joukossa, mutta en raatelevien "paimenten" johdattamassa vanhoillislestadiolaisten joukossa. Suuri ero on vapaudessa, ei tarvitse varjella sanomisiaan eikä puhujaa katsellessan miettiä, miten monta ihmistä hän onkaan sitonut tai jättänyt Saatanan haltuun, eikä siitä ole parannusta tehnyt. Ei tarvitse miettiä, onko hän ehkä tehnyt Pyhän Hengen pilkan kieltäessäan toiselta uskovaiselta hänen uskonsa...

    Äänestä

  • "Juuri siksi kavahdan vieläkin puhujia jotka jankuttavat täälläkin palstalla käsiteltyä ME-oppia.

    Ainoa oikea oppi uskovaisilla on se, että Jumala pojassaan JEESUKSESSA on armahtanut syntimme. Siksi olemme taivaskelpoiset, emme minkään muun asian tähden."

    AMEN - AMEN - AMEN!!!

    Äänestä

  • Debora kirjoitti:

    Alkuosa tekstistäsi oli juuri kuin omat kokemukseni. Lopussa kerroit tehneesi parannuksen takaisin. Olet siinä samassa tilanteessa kuin äitisi aikoinaan, sillä saarnaajina on vieläkin niitä, jotka kiusasivat äitiäsi, eivätkä he ole tehneet siitä parannusta. Mitä luulet, onko heidän saarnojensa takana vielä Pyhä Henki?

    Sinussa on ehkä jäljellä sitä vanhaa ja oikeaa, kun kavahdat "vain me"-saarnaajia. Jumalan valtakunta ei todellakaan ahdista jäseniään eikä tarvitse kavahtaa ketään. Eikä se ole sama kuin vanhoillislestadiolaisuus.

    Minä en voisi sinne tulla takaisin, niin kauan kuin siellä ei rehellisesti puhuta -70-luvun tapahtumista (tämäkin keskustelu osoittaa, että siellä ei ole rehellisyys ja avoimuus vallalla). Jos sinne tulisin takaisin, minun pitäisi kieltää esimerkiksi Rauhan Sanan joukoissa olevien uskovaisten usko!

    Joten minäkin kuljen Jumalan lasten joukossa, mutta en raatelevien "paimenten" johdattamassa vanhoillislestadiolaisten joukossa. Suuri ero on vapaudessa, ei tarvitse varjella sanomisiaan eikä puhujaa katsellessan miettiä, miten monta ihmistä hän onkaan sitonut tai jättänyt Saatanan haltuun, eikä siitä ole parannusta tehnyt. Ei tarvitse miettiä, onko hän ehkä tehnyt Pyhän Hengen pilkan kieltäessäan toiselta uskovaiselta hänen uskonsa...

    On mahdoton vastustaa Jumalan työtä. Minulle palaaminen Jumalan valtakuntaan on iankaikkisen elämän arvoinen asia. Siitä en voinut kieltäytyä silloin ahdas portti kohdallani oli auki.

    Käsittääkseni -70 luvun tapahtumat on käsitelty VL kristillisyydessä avoimesti ja rehellisesti. Aiheesta on kirjoitettu myös vuosikirja, nimeltä taisteluista rauhaan. Kirja on kirjahyllyssäni. Vaikean ajan syyt ja seuraukset on totuudenmukaisesti tuotu julki kirjassa. Vikaan menneet saarnaajat ovat tehneet parannuksen vääristä teoistaan. Silloin Jumala on siirtänyt heidänkin synnit niin kauaksi pois kuin itä on lännestä. Jumala on armahtanut syntiin joutuneet veljet, mitä Jumala ei muista sitä ei pidä ihmisenkään enään muistaa. Meillä VL-uskovaisilla anteeksianto on aivan täydellinen. Myös uhriksi joutunut voi päästä katkeruudestaan eroon vain turvautumalla Jeesuksen sovitustyöhön. Kun ymmärtää kuinka paljon ristillä ollut Vapahtaja on antanut anteeksi myös vääryyttä kärsineelle ei ole enään koston ajatusta lähimmäistä kohtaan, jos vihaa lähimmäistä,viha kohdistuu myös herraamme Jeesukseen.

    Ei ole mahdottomuus etteikö rauhan sanan porukassakin voisi opillisten erimielisyyksien takia joutua jossain tilanteessa väärinkäytösten kohteeksi. Sellaista sattuu aina ja kaikkialla. Oman käsitykseni mukaan rauhan sana on luopunut kristuksen opista ja kristillisyys on niin leveää että lähes kaikki tulkinnat ovat mahdollisia. Jonkin verran tunnen rauhan sanan ilmapiiriä, lähisukulaiseni on siellä saarnaajana. Itse en tunnistanut tuota porukkaa Jumalan valtakunnaksi, yhden kerran kävin heidän seuroissa silloin kun elin etsikkoaikaani.

    Äänestä

  • eturivin mies kirjoitti:

    On mahdoton vastustaa Jumalan työtä. Minulle palaaminen Jumalan valtakuntaan on iankaikkisen elämän arvoinen asia. Siitä en voinut kieltäytyä silloin ahdas portti kohdallani oli auki.

    Käsittääkseni -70 luvun tapahtumat on käsitelty VL kristillisyydessä avoimesti ja rehellisesti. Aiheesta on kirjoitettu myös vuosikirja, nimeltä taisteluista rauhaan. Kirja on kirjahyllyssäni. Vaikean ajan syyt ja seuraukset on totuudenmukaisesti tuotu julki kirjassa. Vikaan menneet saarnaajat ovat tehneet parannuksen vääristä teoistaan. Silloin Jumala on siirtänyt heidänkin synnit niin kauaksi pois kuin itä on lännestä. Jumala on armahtanut syntiin joutuneet veljet, mitä Jumala ei muista sitä ei pidä ihmisenkään enään muistaa. Meillä VL-uskovaisilla anteeksianto on aivan täydellinen. Myös uhriksi joutunut voi päästä katkeruudestaan eroon vain turvautumalla Jeesuksen sovitustyöhön. Kun ymmärtää kuinka paljon ristillä ollut Vapahtaja on antanut anteeksi myös vääryyttä kärsineelle ei ole enään koston ajatusta lähimmäistä kohtaan, jos vihaa lähimmäistä,viha kohdistuu myös herraamme Jeesukseen.

    Ei ole mahdottomuus etteikö rauhan sanan porukassakin voisi opillisten erimielisyyksien takia joutua jossain tilanteessa väärinkäytösten kohteeksi. Sellaista sattuu aina ja kaikkialla. Oman käsitykseni mukaan rauhan sana on luopunut kristuksen opista ja kristillisyys on niin leveää että lähes kaikki tulkinnat ovat mahdollisia. Jonkin verran tunnen rauhan sanan ilmapiiriä, lähisukulaiseni on siellä saarnaajana. Itse en tunnistanut tuota porukkaa Jumalan valtakunnaksi, yhden kerran kävin heidän seuroissa silloin kun elin etsikkoaikaani.

    Miksi sitten tälläkin palstalla saat niin erilaisia vastauksia ja kuvauksia -70-luvusta? Jos ne asiat olisivat selvitetty koko kristikansalle (tarkoita vl:iä) niin miksi ei tule tänne yhtenäistä ja kaikkien ymmärtämää lyhennelmää kososlaisuudesta?

    Ja sinun väitteesi Rauhan Sanan liian "laajasta" opista yhden seuroissakäynnin jälkeen ei kuulosta luotettavalta. Olet uskonut ne asiat oikeiksi toisten sanomana (saarnatuolista julistettuna?) etkä oman kokemuksesi jälkeen. Se taas ei edistä totuutta lainkaan.

    Miksikähän minä en ole kuullut yhdeltäkään vl:ltä esimerkkiä siitä, miten nämä vääryydet olisi korjattu. Päin vastoin olen kuullut, että niitä pidetään niin mitättőmänä asiana, ettei ole kannattanut tehdä mitään. Tarkoitan meitä erotettuja kohdanneitten vääryyksien korjaamista.

    Sen sijaan muistan miten Raamatussa kerrotaan, että Hyvä paimen jätti ne 99 lammasta ja lähti etsimään sitä yhtä, joka oli kadonnut ja loukannut jalkansa. Meitä erotettuja eli jalkansa loukanneita ja kadonneita ei vain ole välitetty etsiä ja hoitaa laumaan takaisin. Siitä päättelen, että vl:ien joukossa ei ole Hyvää paimenta, koska tätä asiaa ei ole välitetty hoitaa.

    Mutta Rauhan Sanassa vaikuttaa Hyvä Paimen ja siellä voi hoitaa syntihaavat. En väitä, ettei muuallakin voisi Hyvä paimen vaikuttaa, mutta yllämainitun seikan takia vierastan vl-joukkoa. Siellä ei voi olla vapaasti ja vapauteen Kristus vapautti meidät:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskovaisen kodin lapsi kirjoitti:

Joskus 70 luvun lopulla oli kyseistä henkeä meidänkin siionissa liikkeellä mutta mitä se oli oikeasti ja miten se näky ja tuntu.
Silloin olin lapsi ja olin järkyttynyt kun saarna miehet syytteli minun äitiä kaikesta ja kehottivat häntä parannukseen.
Luovuin uskostani sitten 80 luvun puolivälissä ja en ole käynyt niitä asioita ja tuntemuksia läpi kenenkään kanssa joten voisko joku valottaa että mitä se Kososlainen henki oli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu