Onko joku käyttänyt hiekkalaatikossa kristallihiekkaa? Riittääkö tosiaan että hiekkalaatikkoa ravistelee pisujen jälkeen vai pitääkö niitä välillä kerätä pois? Kakat tietenkin kerätään sitä mukaa kun niitä tulee.
Pussissa lukee että 1 pussi kissaa kohden kuukaudessa. Onko tuo riittänyt?
Pussissa lukee että 1 pussi kissaa kohden kuukaudessa. Onko tuo riittänyt?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen tainnut käyttää. Pissa levisi sinne kristallien sisään värjäten niitä. Ja kakka oli tietty pötköinä.
En kuitenkaan käytä muuta kuin eläinkaupan nykyisin Compact care kissanhiekkaa.
Pitää hajut, sitoo pötköt.
Mulla tämä oikea eläinkaupan hiekka kestää sen kk ajan.
Toki kerään myös pisut paakkuina. Eikä hinnallisesti ole kalliinpaa.
en ikinäikinä vaihtaisi ruokakaupan tuotteisiin
Meillä oli kahella kissanpennulla sitä, kun oli just tulleet meille... just toi sama kristallihiekka oli mun mielestä suorstaan kamalaa: pölisi niin että oli oikeesti jo paha hengittää ja se pöly jäi "leijumaan" ilmaan. Meillä se kristallihiekka ei myöskään imenyt sisäänsä pissaa, vaan kaikki valu vessanpohjaan, joten hajukin oli kauhee... nyt me käytetään vaan Ever Clean-kissanhiekkaa. Yleensä ostetaan sitä laventelin tuoksusta, on ne muutki hyviä. Ever Clean on siis eläinkaupan kissanhiekkaa ja aika kallista, mutta hyvää. Myös Ever Cleanilla on kristallihiekkaa, mut en oo viel uskaltanu testata sitä.
Meillä ollut kokeilussa useamman merkkiset kristallihiekat eikä yksikään ole toiminut kunnolla. Kesto ollut pari viikkoa ja kaikilla ei sitäkään.
Kokeilin kristallihiekkaa ja se piti parhaiten hajut. Olisin jatkanut sen käyttöä ellei pentuni olisi innostunut leikkimään niillä kristalleilla. Se on ollut ainoa kokeilemani hiekka, josta ei irronnut minkäänlaista pölyä. Itselläni alkaa aina nenä vuotaa sekä tavallisen paakkuuntuvan että paakkuuntumattoman lähellä, samoin kävi puuhakehiekan kanssa. Kristallit olivat siksikin suosikkini. Ikävä kyllä pentuni piti niistä ihan turhan paljon.... ;-)
Tuo pussin arvio kyllä kuulostaa aika optimistiselta. Kyllä minä reilun viikon jälkeen jouduin uuden pussin ostamaan, tosin vaihdoin kyllä hiekan silloin erityyppiseen.
Sinulle kattimamma . Minulla on 2 raggaria ja niillä käytän kristallihiekkaa, pussi kestää n. 2vk, olen todennut sen ihan hyväksi, ei ole painava kantaa kaupasta kotiin eikä sisällä haise.