Tuota vanhempien naisten "läyhäämistä" aikani seurattuani ja sitä miten nämä pissiksiä "älykkäämmät" ja elämässään kokeneemmat vanhemmat naiset ovat todella avoimesti haukkuneet nuorempia naisia talossa.
Nyt viimeinen pisara oli se kun Teija haukkui Katariinaa(en ole mikään Katarina fani) makuuhuoneessa avoimesti vaikka Katarina makasi parin metrin päässä sängyllä. MIltä tuntuu kuulla että sinua verrataan kuivaan sementtiin kuten Teija Katariinaa vertasi?
Ainut joka uskalsi puolustaa hiljaista Katariinaa ja sanoa tuolle meuhkaavalle lihavalle ämmälle vastaan oli Johanna.
Toisekseen.... Oliko nyt Teija vai Anne joka haukkui Johannaa idiootiksi, tyhmäksi ja yksinkertaiseksi. Joo, Johanna tuskin mikään Einstein ole mutta entäpä Teijan ja Annen pääkoppaa hieroja, samaan juorukerhoon kuuluva Tea? "siis kuka on Kofi Annan"? Tea on eittämättä kenties talon yksinkertaisin henkilö mutta kuten Johanna USKALSI sanoa sen ääneen, Teijan ja Annen kanssa tupakalla olevat LÄHIPIIRIIN kuuluvat henkilöt ja niiden tekemiset ja sanomiset painetaan villaisella ja aletaan haukkua tupakoimattomia ns. lähipiiriin kuulumattomia.
Teija, Tomi, Anne ja Tommi ei tuo taloon yhtään mitään, anteeksi mutta ei myöskään mitään katsomisen arvoista. Johanna on kaunis vaikka myönnettäköön että käyttää myös ulkonäköönsä paljon aikaa mutta kyllä mieluusti katselen jopa meikittömänä uskomattoman kaunista Johannaa mieluummin kuin tupakkapaikalla muita haukkuvia ylipainoisia läyhääjiä.
Nyt viimeinen pisara oli se kun Teija haukkui Katariinaa(en ole mikään Katarina fani) makuuhuoneessa avoimesti vaikka Katarina makasi parin metrin päässä sängyllä. MIltä tuntuu kuulla että sinua verrataan kuivaan sementtiin kuten Teija Katariinaa vertasi?
Ainut joka uskalsi puolustaa hiljaista Katariinaa ja sanoa tuolle meuhkaavalle lihavalle ämmälle vastaan oli Johanna.
Toisekseen.... Oliko nyt Teija vai Anne joka haukkui Johannaa idiootiksi, tyhmäksi ja yksinkertaiseksi. Joo, Johanna tuskin mikään Einstein ole mutta entäpä Teijan ja Annen pääkoppaa hieroja, samaan juorukerhoon kuuluva Tea? "siis kuka on Kofi Annan"? Tea on eittämättä kenties talon yksinkertaisin henkilö mutta kuten Johanna USKALSI sanoa sen ääneen, Teijan ja Annen kanssa tupakalla olevat LÄHIPIIRIIN kuuluvat henkilöt ja niiden tekemiset ja sanomiset painetaan villaisella ja aletaan haukkua tupakoimattomia ns. lähipiiriin kuulumattomia.
Teija, Tomi, Anne ja Tommi ei tuo taloon yhtään mitään, anteeksi mutta ei myöskään mitään katsomisen arvoista. Johanna on kaunis vaikka myönnettäköön että käyttää myös ulkonäköönsä paljon aikaa mutta kyllä mieluusti katselen jopa meikittömänä uskomattoman kaunista Johannaa mieluummin kuin tupakkapaikalla muita haukkuvia ylipainoisia läyhääjiä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
teijan on oltava saatananpalvoja, ei hän muuten voi olla noin paha! hän on pahempi kuin jammu-setä!
Ja sen verran vielä että itse kyllä mietin jonkin verran minkä takia Johannan pitäisi poistua talosta? Vai Jonna I:n mustasukkaisuuden takia?
On se kumma kun olen ohjelmaa katsellut niin Johanna ei ole hakeutunut Joukon läheisyyteen vaan JOUKO hakeutuu Johannan lähelle ja luokse ja se on sitten Jonna I:n mielestä Johannan vika. Johannan pitäisi ilmeisesti juosta talon miespuoleisia karkuun ettei pahoita kenenkään mieltä.
Ymmärrän kyllä että jos itselläni on ylipainoa enkä ole tyytyväinen vartalooni, kyllähän se ärsyttää katsella hoikkaa kaunista nuorta naista jolla vielä tässä vaiheessa on maailma kaikki avaimet pitää itsestään huolta ja näyttää hyvältä. Onko se kuitenkaan syy heittää Johanna ulos talosta?
On myös kumma kun aina mietitään lapsia ja lapsien kesken kiusaamista. Koulussa, luokassa, kaveri porukassa, miksi aina esiintyy kiusaamista. Ihan turha miettiä miksi lapset kiusaa toisiaan.. Nyt joukko aikuisia ihmisiä laitetaan saman katon alle eristykseen ja näin nopeasti siellä on tietynlaiset persoonat jotka tosielämässäkin hakeutuvat aina jonkin ryhmän tai joukon turvaan, keräytyvät yhteen ja keskittyvät haukkumaan muita.
Tässä ohjelmassa kiusaamisen mallia ihmisille.
Ja pakko vielä todeta että sairaanhoitajaksi Teija suhtautuu mielestäni todella asiattomasti Iidan jalkavammaan. Ehkä Teijan asenne kertoo sairaanhoitajista jotain?
Teija raasu on vain yksittäinen tapaus. Jotain saatananpalvomisen merkkejä ilmenee. Normaalisti kukaan ei kiroile noin tolkuttomasti, polta, juo ja panettele muita. Elinakin kysyi suorassa lähetyksessä, että mikä Teijaa ei ärsytä ja v....a. Nainen on pahan läpitunkema.
Sairaanhoitajat ovat yleensä kokonaan toista maata kuin tuo katkera kateellinen kieroilija.
Johanna on ovelampi kuin aluksi näytti. Hän ei käy päälle eikä puhu pahaa selän takana vaan hiillostaa kohteita ovelasti. Hyvä esimerkki oli kun hän vaati tupakkansa takaisin Teijalta. Uskon että taktikointi malliin "ei kun mulla oli vielä kaks punasta ja harmaa" ei ollut mitään muuta kuin tietoista ärsyttämistä - ja Teijahan veti komeat pultit.
Samoin Johanna puhui kylmää asiaa nukkumaanmennessä kun aiheena oli Teijan suosikit ja heidän virheidensä vähättely. Teija oli repiä perseensä, viidestä sanasta kolme alkoi v:llä ja päättyi u:hun eikä raivoamisessa ollut järjen häivää mutta Johanna pysyi rauhallisena.
Johanna on kiltti, kaunis ja hyväluonteinen lady mutta näyttää siltä että hän paljastaa oman minänsä vasta kun muut ovat pelanneet jo viikkokaupalla. Ovela mimmi. Voittaja-ainesta, joka suhteessa.
Johanna on kiva tyttö, vaikka ärsyttää "niinku, niinku" hokemisellaan. Ei huomaa itse, niinkuin ilkimyksetkään eivät huomaa omaa ilkeyttään.
Jonna I oikein haukkui kuinka Johanna ja Katarina ei tajua , että he puhuvat pahaa heistä. Johanna on sellainen, että kyllä tajuaa paljon, mutta sanoo vasta kun todella tulee negatiivista liikaa. Ei hän mikään tyhmä ole.
Täytyy sanoa, että talossa paljon tyhmempiä kun ei raksuta jo syy miksi Katarina ei lähe kulumallakaan talosta. Voisi arvat, että ihmiset ei tykkää kun Teija ja Anne pilkkaa toisia...sen sijaan tuo sakki tiivistyy kokoajan ja haukkuu enemmän.
Ja kyllähän Katarina tajusi Jonna I ilkeyden ja antoi äänen tälle .
Ei Johanna ole mielestäni kaunis.Johannalla on hiuspidennykset ja tekoripset ja silikonit ja liian neliskulmainen naama.Johannalla on ärsyttävä inisevä lapsen ääni ja hihinauru.Typerää ja kummallista se itsensä nakuna näyttelemishalukin.Itseään täynnä.
Kauneus jokaisen katsojan silmissä mutta täällä ainakin katson mielelläni Johannaa kaunis nuori nainen. Silikooneihin en ota kantaa. Sympaattisempi huomattavasti kuin esim Tea, teija ja Jonnat jotka pääasiallisesti keskittyvät vain haukkumaan muita talon asukkaita sekä juonitteluun.
Jos taloon äävät ainoastaan tämä juonittelija porukka, ei talossa saati ohjelmassa ole yksinkertaisesti enää yhtään mitään seurattavaa.
Joo ja vaikkei Johannan ulkoinen olemus miellytäkään niin kyllä se henkisestikin on paljon kauniimpi kuin moni muu tuon talon asukkaista. Teija taas tuntuu olevan henkisen ja ruumiillisen rumuuden esikuva. Eikä sillä ulkoisella niin väliä, mutta kun ihminen on noin läpimätä niin ei sitä voi muuksi kuin henkiseksi rumuudeksi sanoa.
Juu naisena en niitä silikoneita katso ( ja en oikein kannata), mutta Johanna on luonteellaan valloittanut minut. Hän on ehdoton suosikkini nyt ja tuskinpa vaihtuu. jos Johanna lähtee kotiin tänään luulenpa, että innostukseni katsoa BB; tä päättyy.
Johanna on viehättävä yhdistelmä vastuuntuntoista puurtajaa, flirttailevaa tuhmaa blondia ja lapsenmielistä hassuttelijaa ynnä on luja, rohkea kun tarve on ja kiukuttelee välillä.
Johanna ei ole täydellinen, mutta hänellä on hyvä sydän hän on valloittanut minut.
Nyt BB-talossa puhutaantodella paljon selän takana ja vieläpä suorassa lähetyksessä jopa sanotaan lähes suoraan että toivoisi äänestyksessä olevien poistuvan talosta.....
Onko tämä "uudistus" että äänestämisistä saa puhua, hyvä vai huono asia?
Talossa on näitä perässähinattavia kuten Tea, Jonna I ja Jonna A joille ystävällisesti Teija vanhimpana piruna kertoo ketä pitää äänestää????
Onko tämä mennyt jo liian pitkälle. Kyse ei ole enää henkilökemioista jos yksi sanoo klaanille kenet pitää saada ulos ja kuka antaa kuinkakin monta pistettä kenellekin.
Jos olisi kyse työyhteisöstä, kiusaamisen tunnusmerkit olisi ylitetty jo aikoja sitten eristämiset ja haukkumiset mukaanlukien. Onko asiallista edistää kiusaamista talossa ja katsoa kuka vain kestää talossa eniten?
Kuka tuollaista haluaa katsoa? Iidalla ja Johannalla on varmasti mukavaa olla talossa koska jo päin kasvoja tv lähetyksessä sohvan toinen puoli myöntää ääneen että haluavat nämä ulos talosta.
No jos BB:n katsojat saavat jotain kicksejä siitä että näkevät tuollaista vastakkainasettelua. Itse en sitä kyllä tee.
BB on käsikirjoitettu ohjelma, jossa voittaja on valittu jo etukäteen. Juonenkuviot ja palkatut näyttelijät tukevat vain pelin kulkua, jonka tarkoituksena on kerätä Subille ja näyttelijöille rahaa. Mitenkäs muuten asia voisi olla? Eikö ole kummallinen yhteensattuma, että BB:n juontaja on ollut BB-kisaaja Joukon kanssa? Mitähän muita kytköksiä mahtaisikaan löytyä tuotantotiimin ja kisailijoiden kesken? Aikaisempina vuosina kisaajat ovat olleet reilusti tuotantotiimin kavereita. Harmittaa vain, että osalle näyttelijöistä on kirjoitettu todella rankat roolit (Johanna ja Iida) Miten muutenkaan 46-vuotias nainen voisi olla niin ala-arvoinen kuin mitä Teija on? Miten muutenkaan Katarina olisi pysynyt talossa näin pitkään osallistumatta tai puhumatta? Miten muutenkaan Jouko voisi patsastella, paneskella ja olla tekemättä töitä ja silti säästyä nimeämisiltä saati sitten kähmiä sammunutta naista peiton alla? Uskomatonta, että tähän soopaan vielä työnnetään rahaa!
joo huomasin just et johannan nalle on samallainen ku mulla : Ddd
Kyllä minä uskon, että nuo on ihan totta, tuollaiseen ohjelmaan hakeutuu ihmiset joilla viiraa...:D joko negatiivisesti taikka positiivisesti. Pidän positiivisesti viirahtavista, sadismista en pidä ja sitä ilmenee talossa kauheasti.