Fendarit

Täällä kun merimiehiä liikkuu, niin joku osannee sanoa, mistä narusta (ja kuinka paksusta) narufendarit kannattaa tehdä? Sekä kuinka paljon narua pitää varata yhtä fendaria varten?
Puhun nyt kokoluokasta, jota vois tarvittaessa käyttää veneessä eli pituus 30 - 50 cm ja halki tommosen 10 cm tai jotain.
3183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mielestäni kelpaa hyvin kastliinaenda, eli dia 10mm. Sanokoot muut muuta :)

Äänestä

Veneen pituus 30 -50 cm!?
Eti vanha Saimaan tupakkimynni.

Mutta jos ymmärsin väärin, niin
hae vanha pieni autonrengas. Lyö kolme reikää kulutuspinnan keskelle, ympärille. Kuvio niin, että näyttää Y-kirjaimelta. Pujota köysi Y:n pohjasta sisään, toisista reijistä ulos ja sisään, ja spleissaa keskelle rengasta. Pinoitukseen mitä tahansa, narua, säkkiä.

Sit arvuuttelet, miten päin se pannaan riippumaan. Ja mihin väliin.

Äänestä

Suositteln noita kaivosten kiviautojen renkaita joiden läpimitta vähintään 3 metriä. Ei tule heti uusinnan tarvetta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Narun jatke kirjoitti:

Täällä kun merimiehiä liikkuu, niin joku osannee sanoa, mistä narusta (ja kuinka paksusta) narufendarit kannattaa tehdä? Sekä kuinka paljon narua pitää varata yhtä fendaria varten?
Puhun nyt kokoluokasta, jota vois tarvittaessa käyttää veneessä eli pituus 30 - 50 cm ja halki tommosen 10 cm tai jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu