Onko kellään kertoa kokemuksia kuparikierukasta. Itselläni oli aikoinaan hormonikierukka, mutta se vaikutti liian voimakkaasti mielialaan. Yleensä olen aika valoisa ihminen, mutta kierukka aiheutti pitkällistä alakuloa. Ennen kuukautisia on ne normaalit (?) mielialan vaihtelut. Nyt siis ajattelin laitattaa kuparikierukan. Kiitos vastauksistanne.
kupari -kierukasta
nainen45
2258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tiedän yhden tyytyväisen pitkään kuparikierukkaa käyttävän. Hänelle lääkäri ehdotti vaihdevuosien alettua hormonikierukkaa, mutta hän ei vaihtanut koska oli tyytyväinen kuparikierukkaansa.
Hyviä kokemuksia kuparikierukasta ...
Kierukan kanssa toimii oma kierto, alussa vähän nipistelyä vatsalla asettamisen jälkeen. kerran on tullut ns. välivuoto, joka kesti 2päivää, ei ollut runsasta. Kuukautiset runsastui aika lailla, kipuja ekana päivänä. Muuten kaikki kuten ennenkin! Ei vaikuta mielialaan, ei tunnu yhdynnässä ja ajan kanssa elimistö tottuu eli menkat olivat ensi alkuun muutaman kuukauden ihan sekaisin (tulivat joka toinen kk ja sitten se yksivälivuoto) mutta sen jälkeen ihan normaalissa tilassa ovat olleet.
Suosittelen.