Onnistuuko kasaaminen?

Onnistuuko tietokoneen kasaaminen näin ensikertalaiselta helposti? Onko jossain ohjeita miten ja missä järjestyksessä kootaan? onko helppoa? Mitä pitää ottaa huomioon ja varoa?
Kiitos vastauksista
2402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koneen kasaaminen ei sinäänsä ole vaikeaa mutta muutamia Faktoja tuossakin on.

Esimerkki: Vaikka ohjeita onkin saatavana ja jopa varsin selkeitäkin niin monasti ensikertalaisella menee sormi suuhun,hän saattaa väärällä toiminnallaan jopa särkeä jonkin komponentin jossei ole jo valmiiksi rikki mikä ei ole läheskään harvinaista.

No tästäpä onkin helppo jatkaa,oletamme että nuo komponentit on hankittu jostain nettimyymälästä ja kuten tuossa ylempänäkin näyttäisi olevan niin jopa melko pitkällä toimitusajalla.

No kun tällainen viallinen komponentti tuosta pahvilaatikosta löytyy niin tällä aloittelijalla on todennököisesti vaikeuksia tunnistaa tuo viallinen komponentti,yksi tällainen osa on keskusmuisti joka saattaa jopa toimia senverran että saa koneen ajettua ylös mutta häiriöitä ja kaatumisia esiintyy silti.

Toinen on itse tehty moka jo tilausvaiheessa ja esim.emolevy saattaa olla kokonaisuuteen soveltumaton,on esiintynyt kovalevyjä jotka ovat jo uutena toimintakelvottomia eli rikki.

No nyt näitä rikkinäisiä tai itse rikkinäisiksi luultuja komponentteja aletaan palautella tuonne nettikauppaan ja aikaa palaa,jos käy vielä niin hassusti että tuo komponentti onkin ehjä niin siitä tulee kuluja ostajalle,yleensä liikkeet mainitsevat tämän mutta ei varmasti aina.

Sitten on vielä sekin että esim.prosessorien osalta liikkeet monasti väittävät asiakkaan itse rikkoneen tuotteen,vaikka näin ei olisikaan (monesti on) niin keskusteluja ja viivytyksiä tuo aiheuttaa taatusti.

En yritä tällä tyrmätä kenenkään itsekasausta päinvastoin mutta mielestäni tämänkaltainenkin tieto on syytä tuoda julki ja nämä ovat vain kylmiä Faktoja eivätkä siitä muuksi muutu.

Jos hiemankin arveluttaa tuo oma osaaminen lisättynä yllä kerrotuilla asioilla niin tuo liikkeessä tehty kasaus ja perustestaus on hyvä vaihtoehto ja antaa ainakin edes jonkinlaisen takeen että kone toimii.

Katsoin yhden liikkeen hinnan enm.palvelusta ja tuo oli 29€,jos vielä törmätään noihin kertomiini asioihin jotka eivät todella ole harvinaisia niin mielestäni tuo on pieni hinta.

No jokainen viimekädessä ratkaisee mitä tekee tai jättää tekemättä mutta nuo kertomani asiat on myös syytä ottaa huomioon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jzu kirjoitti:

Onnistuuko tietokoneen kasaaminen näin ensikertalaiselta helposti? Onko jossain ohjeita miten ja missä järjestyksessä kootaan? onko helppoa? Mitä pitää ottaa huomioon ja varoa?
Kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu