Meidän 3 vuotias on alkanut öisin heräämään usein! Toisinaan pari kolme kertaa huutelee huoneestaan ja pyytää käymään (jos ei mennä niin alkaa mieletön huuto). Kertoo ettei nukuta ja joko saa nousta, välillä on pissahätä, välillä liian pimeää, välillä tahtoisi tulla vanhempien huoneeseen jne. Parhaina öinä herätään kuusikin kertaa kuten viime yönä... Lapsi menee klo 20 nukkumaan ja herää klo 07 päiväkotiin, päuiväkodissa nukkuu 1-1,5 tunnin päiväunet. Mistä siis nämä yövalvomiset johtuu? Alanko laittamaan myöhemmin yöpuulle vai mitä teen??? Aletaan olemaan väsyneitä kun omat unet katkeavat tunnin välein ja lisäksi olen viimeisilläni raskaana... Neuvoja??
3 vuotias heräilee yöllä usein!
Mänty
57078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lapsella on jostakin syystä pelkoja. Ne johtuvat joko liian rajuista leikeistä, liian pahoista tv-ohjelmista tai kodissanne tapahtuu jotain, jonka vuoksi lapsi pelkää.
Tuo lapsi tarvitsee nyt rauhallisemppa ja túrvallisempaa elämää ympärilleen. Laste ei pidä missään nimessä arvostella tai pakottaa. Nyt on sylin paikka ja halausten paikka, paljon aikaa lapselle, että hän tuntee olevansa turvassa.
Menee varmasti oli, muisthan käydä laittamassa nukkumaan, lukaise hyvä satu ja ja halaa ja kerro, että rakstat pientä paljon.
Kyllä asia mene ohi, kun saatte selville, mistä pelko johtuu ja olette tukena pelon häivyttämisessä.
Tämän saman asian koin lapsenlapsellani, nukkui levottomasti ja puhelikin unissaan. Jätin yövalon päälle ja oven auki ja kerrooin, että olen viereisessä huoneessa, jonne voi tulla vaikka keskellä yötä. Kävin peittelemässä ja katsomassa kun kuulin pienen huuteluja ja puheitä unessa, silittelin huksia.
Aina olen saanut rauhoittumaan ja nykyään osaa jo nukkua hyvin yönsä.
Olen sanonut, että täällä on aina turvallista, täällä ei karjuta, eikä moitita.
Tämän lapsen elämässä on ollut niin paljon muutoksia, että ei ollut ihmekään lapsen levottomuus. Omat vanhemmat elivät kriisiänsä ja lapset jäivät pääsivät unohtumaan liikaa ja pelko kaikesta keiversi lapsia.
Jospa niiden omien kriisienne kohdallakin muistaisitte, että lapsi aistii kaiken ja ei ymmärrä lainkaan, siitähän seuraa aivan hirvittävä tressi lapselle.
Kauniisti kirjoitettu ja kivoja neuvoja mutta...
Mistä oletat että kysyjällä olisi jotain kriisiä elämässä??
Käsittääkseni juurikin tuossa iässä on yöheräilyt ja nukkumisvaikeudet hyvin tyypillisiä!
Niin kävi myös meillä...
turvallisessa kodissa jossa rakastetaan,ei karjuta,ei mitään pelättävää jne:)
Yhden lapsen perheessä ratkaisuksi muodostui parissa viikossa
(ei jaksettu enempää:) perhepeti jossa tuo ekaluokkalainen vieläkin nukkuu.
Me nukutaan kun tukit kaikki:) Siihen loppui yövaikeudet.
Ap:n tapauksessa voisi auttaa myöhästyttää nukkumaanmenoa puolella tunnilla
ja kokeilla nukkuisiko lapsi esim.omassa sängyssään hyvin lähellä isää tai äitiä,
samassa huoneessa.Näin olisi ihan lähellä rauhottamassa lapsen heti jos herää.
Vai nukkuuko jo samassa huoneessa?
Himmeä yövalo voi myös auttaa.
Jos oudot varjot tai "möröt" pelottaa voi tehdä hauskan huoneen tarkastuksen
ennen nukkumaanmenoa! "No niin,näethän,ei täällä mitään ole!"
Lapselle kannatta nyt vakuuttaa ettei kukaan eikä mikään paha voi koskaan tulla meille:)
Uskon että toiset vaan ovat herkempiä kuin toiset ja kaipaavat läheisyyttä jopa yöllä,vielä "isonakin".
Kokeile siirtää nukkumaanmenoa puolella tunnilla myöhemmäksi, koska 11 tunnin yöunet ovat melko pitkät, kun lapsi nukkuu vielä päiväuniakin.
Tosin unentarve on yksilöllinen, mutta omat lapseni eivät pystyneet nukkumaan noin paljon enää 3-vuotiaina, vaikka liikkuivat ja ulkoilivat monta tuntia päivässä päiväkodissa ja vielä kotona lisää.
Lapsi on vain sellaisessa vaiheessa, että sattuu näkemään painajaisia/pelkäämään eri asioita. Tyypillisesti TV-ohjelmat, riitelyt sisarusten kanssa ym. vaikuttaa tähän, mutta on varmaan ihan ikäkausijuttua. Saattaa kestää muutamasta viikosta puoleenkin vuoteen. Toki kannattaa kaikki voitava tehdä turvallisuudentunteen lisäämiseksi, monet ottavat esim. viereen nukkumaan tai silittelevät kunnes nukahtaa, toiset taas haluavat välttää moisia totuttamisia. Jaksamisia teille!
Kyllä 12h vuorokaudessa riittää 3-vuotiaaalle, joten voit hyvin laskea siitä milloin mennään nukkumaan..se ainakin vähentään paljon turhaa heräilyä.