Muovisen lattiakaivon pintatiivistys

Elastinen saumaus?

Muovinen ja muovisella korotusrenkaalla varustettu pyöreäkantinen lattiakaivo on alunperin saumattu laattoihin saumalaastilla. Muovin elämisen takia sauma on halkeillut. Nyt kysyisin millä aineella tämä pintasauma kannattaisi uusia:

a) Silikonilla - kokeiltu: ei kestänyt kuin n. vuoden kunnes sauma irtosi muovista.
b) Jollakin muulla joustavalla massalla, millä?
c) Saumalaastilla

Valmistajan (Upovieser) nykyinen ohje tälle pintasaumalle, jolla ei ole mitään tekemistä korotusrenkaan alla olevan vesieristeen kanssa, on "joustava saumausaine". Mutta silikoni ei siis pysynyt kiinnin muovissa, joka ilmeisesti elää sekä kannenn päälle astuttaessa että lämpötilan mukana. Silikooni pysyi kyllä hyvin kiinnin laatoissa.

10

3967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paattimestari

      Messinkilista ruuveilla kiinni laatoitukseen, silikoni alle ensin. Päälle hartsilla lasikuitukangas kolmeen kertaa, hartsaten, ja lopuksi maali.. eipä vaivaa enää lattiakaivo.

    • Elastinen saumaus?

      Nostetaanpas tämä vanha asia esiin kun löysin ratkaisun: RK:n "Ratkaisumassa" on kestänyt hienosti. Tämä ei ole ko. firman mainos ja vastaavaa ainetta löytyy myös muilta.

      Tämä massa näyttää tarttuvan ja pitävän kiinni niin laatoissa kuin PVC muovissakin paljon paremmin kuin silkoni tai saumalaasti. Ja silkoniin verrattuna sillä on yksi erittäin hyvä ominaisuus: sitä voi työstää kuivana, esim. leikata ja hioa.

      • Elastinen saumaus?

        Ja taas päivitys asiaan: saumat ovat vieläkin kuin juuri tehdyt. Ei minkäänlaista kulumisen, rasituksen tai ikääntymisen merkkiä. Ei vaikka laattalattia ja saumat on muutaman kerran pesty kloriitilla ja karkealle harjalla.

        Niin tuo massa on siis MS-polymeerimassa ja en enää itse käytä silikonia mihinkään vaan sen sijaan juuri tätä tätä massaa.

        Kokelin massaa myös ulkotiloihin valokatteeen läpivientien tiiviistykseen ja (läpinäkyvä) massa on pitänyt pintansa siinäkin sovelluksessa jo n. 2 vuotta. Silikoni ei ko. paikassa olisi selvinnyt pakkasesta ja auringon UV-säteilystä johtuen vuottakaa (tämänhän tietävät kaikki veneilijät, jotka joskus ovat erehtyneet silikonia veneeseensä laittamaan).


    • 6+66

      Varmaan pvc:ssä pysyykin, mutta miten on pp:n ja pe:n laita? Tuskin pysyy.

    • $$$$$$

      Miksi sen pitäisi pysyä kiinni pp:ssä ja pe:ssä, kun se kansi keran on pvc:tä.

      Ja jos tiedät, niin kerro, mikä tarttuu pp:hen ja pe:hen.

      • Elastinen saumaus?

        Ja väliaikaraportointia: sauma on edelleenkin kuin uusi ja kiinni kuin tauti sekä korokerenkaan PVC muovissa että laatoissa.

        Off-topic: todellakin PE muoviin ei tartu mikään yksikomponenttinen liima tai massa (johtuu PE:n molekyyli/atomi-rakenteesta) ja kaikki valmistajat, jotka toista väittävät ovat huijareita. Kaksikomponenttituotteistakin siihen tarttuu vain hyvin harva ja nekään eivät pitemmän päälle kestä. PE muovin saa luotettavasti kiinni muihin materiaaleihin vain mekaanisesti, mutta PE-PE liitokset saa kyllä tehtyä erittäin kestävästi hitsaamalla.


      • Konehuone

        Voikohan tuota Ratkaisumassaa käyttää akryylisen kylpyammeen reunasaumaamiseen? Eli kaakeliseinän kanssa. Ammeen pinta on niin sileä, että silikoni ei pysy siinä kiinni.


    • Anonyymi

      Mapei AC- silikoni ja siihen kuuluva tartuntaprimer, maahan tuo heikki haru, mutta löytyy varmaan rautakaupoista, ainakin silikoni

    • Anonyymi

      PP ja Pe on öljypohjaisia muoveja, ei liimattavia, vähän niin kuin olisi rasva välissä karikoituna, pvc, abs, akryyli vaatii myös primerin että ovat riittävän luotettavia liitoksia.

      • Anonyymi

        Onko niitä muitakin kuin öljypohjaisia muoveja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3295
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1054
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      19
      844
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      694
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      27
      682
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      617
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    Aihe