Koirien silmistä kysymys

Pannustako

Osaako joku koirista kokenut sanoa, onko normaalia, että koiran silmät illalla punoittaa ihan vähän? Ulko-ylänurkat? Aamulla ja päivällä silmät ovat täysin normaalit, kauniit vaaleat, eikä mitään punoitusta missään, luomet kauniin lohen väriset.

Aloin keskittyä enemmän tähän 3 viikkoa sitten, kun nuoren koiramme toinen silmä punoitti ylänurkasta. EL on tutkinut silmät ja sain sen kuvan, että ei ole vakavaa ja että suolaliuksella vähän huuhtoa ärsyyntynyttä silmää. Niissä ei ollut mitään rähmää, eikä muitakaan tulehduksen merkkejä.
Sitten punoitus hävisi ja olin innoissani, kun suolaliuos toimi. Olen kuitenkin huomannut, että iltaisin kummatkin silmät ovat pikkuisen punaisemmat, toinen enemmän. Joku sanoi, että väsyneellä koiralla on aina pikkuisen punaiset silmät.

Siksi kai ihmettelen, kun koirassa on sakemannia ja niillä taitaa olla vikaa pannukseen. Mutta en tiedä siitä mitään ja miten oireilisi alussa? Onkohan niin, että kaikki eläinlääkärit eivät osaa tunnistaa pannuksen ensioireita?

1

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgdsv

      Meidän koiralla punoittaa silmät todella paljon iltaisin, väsyneenä ja ylipäätänsä riehumisen tai lenkkeilyn jälkeen. Olen ainakin tähän asti pitänyt sitä normaalina, sillä meilläkin punoitus kutakuinkin häviää levon jälkeen. En usko että teilläkään olisi syytä huoleen! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe