Hei sinä Pietarissa asuva reipas opiskelija! Auta!

Ollaan lähdössä ensimmäistä ja ehkä myös viimeistä kertaa Pietariin. Miten se voi olla niin vaikea tilata mitään lippuja netissä etukäteen? Olen värkännyt baletti- ja jääkiekkolippuja. Baletin osalta onnistuu varaukseen asti, mutta maksaminen Visalla ei vaikka mitä temppuja tekee. Teatteri Mihkailoskyn asiakaspalvelija ei suostu ymmärtämään ongelmaa vaan väittää, että käyttäjän päässä vikaa. Päässä alkaakin olla vikaa, sillä näissä merkeissä on mennyt koko päivä.

Sitten otanpas kaksi jääkiekkomatsin lippua. Ahaa, kirjaudu ensin, anna puh.numero ja koska se ei ole venäläinen vihelletään peli poikki ennenkuin se alkoikaan. Kävin siis KHL-liigan(?) kotisivuilla ja poistuin myös. SItten tämä joku paikallinen lipputoimisto/lopputoimisto kassir.ru. Joo, ei myy just siihen balettiin mihin halutaan ja lisäksi aika lailla heittää välitysmaksua jääkiekko-ottelun päälle PUHUMATTAKAAN, että mitenhän olisi sen varsinaisen maksamisen kanssa käynyt.

Joku täällä ilakoi vaihtoehdosta, että "kultahammasnainen" tuo liput käteiskaupalla Pietarin kotiosoitteeseen. Mikäpä siinä, mutta jos kotiosoite on rajan tällä puolen niin kuka amalgaamihampainen ne tänne toimittaa. Nyt kysynkin onko siellä Pietarissa liikkeellä jotakuta suomalaista opiskelijaa tai muuta mukavan letkeää tyyppiä, joka viitsisi hoitaa näitä lippuja jollakin provikalla? Luulisin, että muitakin käyttäjiä tälle pienimuotoiselle trokaamiselle olisi kuin minä. Matkatoimisto russianexpert Helsingistä hankkisi balettiliput ja muutenkin kovanlaisen hinnan päälle 25 euroa kiitos ja moro, Tää reissu menee pelkäksi suolakurkun puremiseksi näillä hinnoilla ennenkuin alkaakaan!

Joten, jos siellä jossain on joku joka tietää niin vastaa pliis!

3

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +35845.........

      bileter.ru, lisää puh,num. 358 ulkomaansuunta pitäs toimia.

    • passit ja tiketit

      Voei itkun vi....tu mene sinne Piteraan ja käys ostaa livenä kun näitä lippukauppoja ( kioskeja) on Nevskinkin varrella yks ainakin Gostinni Tvorin vastapäätä. Myydään ticketit kaikkiin teattereihin , sirkukseen. no KHL matsiin et ole vielä ostanut . VEhkä noin 15 minsaa ennen näytöksen alkua laittavat liput kyseisen paikan järjestelmään takas paikan päällä ostettavaksi...

    • qwedwwefwe

      joo, edellinen kaveri on oikeassa, jokseenkin joka metroasemalla ja isossa ostoskeskuksessa on paikallisen lippupalvelun kioski, josta saa liput kyllä, elä suotta tuota huolehdi.

      Jos nyt sattuisi sitten huono tuuri, niin jousut vaan ostamaan hiukka paremmat liput.

      Ja ainoa paikka, jonka kanssa voi käydä tosi huonosti on Marinski. Jos taas on siitä kyse, niin sit vain Mihailovskiin niin taatusti saat liput. Laatu eroa et huomaa, et varmasti huomaa ellet sitten ole baletti/ooppera ammattilainen tai harrastaj, joka on käynyt mielummin satoja kuin kymmeniä kertoja Suomen ulkopuolella oopperassa/baletissa ja tarkoitan nyt huippupaikkoja NY jne.

      Lätkään ja futikseen pääsee ihan aina, mut ostakaa paikallinen kaulaliin atai pipo, halpa henkivakuutus.ÄLKÄÄKÄ missään tapauksessa ostako joukkueen lippua. Joukkueen lipun kantaminen on merkki siitä että ottaa haasteita vastaan itselle ja jollekin ympärillä olevalle porukalle...eli jos kannat lippua, niin mahdollisuus päätyä tappeluun on paljon suurempi kuin ilman. Erityisesti, jos oot pullasorsan näköinen rillipää. Eri asia jos olet Arnold 2.0, isompi, rumempi ja vahvempi.

      Madonna, Gaga jane konserttiliput ovat tosihalpoja, ehkä n. 10-15 % Suomen hinnoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe